Niski puls serca, czyli bradykardia – objawy, przyczyny i leczenie za pomocą wszczepienia rozrusznika serca

Fot: Narong Jongsirikul / stock.adobe.com

Bradykardia to stan, gdy występuje puls poniżej 50 uderzeń na minutę. Wolne bicie serca może powodować zawroty głowy, szybkie męczenie się, a nawet krótkotrwałą utratę przytomności. Metodą leczenia bradykardii jest wszczepienie podskórne (poniżej obojczyka) specjalnego rozrusznika serca, który kontroluje częstotliwość skurczy mięśnia sercowego. 

Serce to jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie.. Powoduje, że krew jest przepompowywana przez układ krążenia, przez to tlen i substancje odżywcze dostarczane są do komórek. Prawidłowe tętno to około 60-80 uderzeń na minutę.

Bradykardia – co to jest?

Naturalnym symulatorem serca jest węzeł zatokowo-przedsionkowy w którym generowane są bodźce odpowiedzialne za kurczenie i rozkurczanie mięśnia sercowego. Określa on również liczbę uderzeń serca na minutę. Bradykardia to wolne bicie serca, gdy występuje puls poniżej 50 uderzeń na minutę. Powolna praca mięśnia sercowego powoduje, że nie jest możliwe dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do komórek ciała, co najczęściej prowadzi do omdleń i zawrotów głowy. Bradykardia zatokowa związana jest z nieprawidłową pracą nerwu błędnego, który pośredniczy między mózgiem a węzłem zatokowym znajdującym się w sercu.

Niskie tętno może pojawiać się naturalnie podczas snu, bądź u regularnie trenujących sportowców i nie stanowi powodu do niepokoju, pod warunkiem, że nie wywołuje nieprzyjemnych objawów.

Bradykardia – objawy

Charakterystycznym objawem bradykardii patologicznej jest brak przyspieszania pracy serca w sytuacjach, w których powinno ono przyspieszyć, np. w czasie ćwiczeń fizycznych. Takie zjawisko określane jest mianem niekompetencji chronotropowej.

Niski puls serca powoduje, że mózg, serce oraz inne organy nie mają zapewnionej wystarczającej ilości tlenu, co wywołuje takie objawy, jak:

  • spowolnione reakcje na bodźce,
  • bóle i zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • uczucie ogólnego osłabienia organizmu,
  • niespokojny sen,
  • szybkie męczenie się w czasie wysiłku fizycznego,
  • zmęczenie,
  • krótkie utraty przytomności,
  • omdlenia.

W następstwie omdleń lub utraty przytomności może dojść do niebezpiecznego upadku, który może zakończyć się złamaniem kończyny bądź urazem głowy. Objawy bradykardii pojawiają się najczęściej nocą i w stanie spoczynku.

Zobacz film: Objawy bradykardii. Źródło: 36,6

Bradykardia – przyczyny

Przyczyny niskiego pulsu nie w każdym wypadku są oczywiste. Najczęstsze powody występowania bradykardii to:

  • niewydolność węzła zatokowego;
  • przyjmowanie leków – wtedy występuje tzw. bradykardia polekowa, która pojawia się po stosowaniu takich medykamentów jak: blokery kanału wapniowego czy leki przeciwarytmiczne;
  • wzmożone napięcie nerwu błędnego – jego zwiększona aktywność może nastąpić na skutek, np. działania zimnej wody, wymiotami, długim przebywaniem w pozycji stojącej;
  • zawał serca – u osób, które przeszły zawał serca mięśniowego najczęściej dochodzi do bradykardii zatokowej, ale ma ona charakter przemijający;
  • obstrukcyjny bezdech senny – to zaburzenia oddechu, charakteryzujące się jego zatrzymaniem w czasie snu;
  • bloki serca – zaburzenia przewodnictwa bodźców do węzła zatokowo-przedsionkowego;
  • hipotermia – występuje, kiedy temperatura ciała spada poniżej 36,6 stopnia Celsjusza;
  • zaburzenia elektrolitowe – niedobór elektrolitów może prowadzić do nieprawidłowej pracy serca;
  • hipoksja – zaburzenia transportu tlenu, w wyniku czego dochodzi do niedotlenienia tkanek w organizmie;
  • niedoczynność tarczycy – niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę.

Do wystąpienia spowolnienia pracy serca mogą przyczynić się różne schorzenia, np. choroba węzła zatokowego. Naturalny rozrusznik mięśnia sercowego, czyli węzeł zatokowo-przedsionkowy, nie wywołuje wystarczającej ilości impulsów, pobudzających kurczenie się i rozkurczanie serca. Powoduje to, że rytm bicia serca jest zbyt wolny.

Bradykardia – leczenie

W leczeniu bradykardii najistotniejszą rolę odgrywa ustalenie konkretnej przyczyny wstąpienia zaburzeń pracy serca. W niektórych przypadkach niskie tętno leczone jest poprzez wszczepienie do ciała sztucznego rozrusznika serca, który zapewnia prawidłowe skurcze mięśnia sercowego oraz swobodny przepływ krwi. Specjalny symulator umieszcza się podskórnie w okolicach obojczyka. Zostaje on w ciele przez około 5 lat. Pacjent z wszczepionym rozrusznikiem, powinien co roku zgłaszać się na badania kontrolne, ponieważ istnieje ryzyko powikłań, takich jak:

  • przemieszczenie się symulatora,
  • zakażenia,
  • błędnie zaprogramowany rozrusznik,
  • konieczność zwiększenia pracy symulatora, co wymaga jego przeprogramowania.

Bradykardia u noworodka

Na zaburzenia pracy serca mogą cierpieć także dzieci, nawet te jeszcze nienarodzone. Bradykardia płodu pojawia się najczęściej na skutek wad genetycznych, zwłaszcza zespołu Edwardsa. Do lekkiego obniżenia pulsu serca może również dojść w czasie porodu, w momencie kiedy dochodzi do ucisku na głowę dziecka. 

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej