Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie (ćwiczenia, leki, operacja)

Fot: didesign / fotolia.com

Nietrzymanie moczu u mężczyzn to dolegliwość polegająca na mimowolnym oddawaniu moczu. Problem nierzadko jest ukrywany i przez wiele lat nieleczony. Leczenie polega m.in. na ćwiczeniach i zmianie stylu życia. Wizyta u specjalisty może pomóc w rozwiązaniu problemu. 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn według badań występuje 2 razy rzadziej niż u kobiet. Zależnie od wieku i częstotliwości występowania boryka się z nią nawet 39% mężczyzn. Dolegliwość ta należy do tematów wstydliwych. Bez odpowiedniej terapii może skutkować nie tylko problemami fizycznymi, ale również psychicznymi, m.in. osamotnieniem, stanami depresyjnymi.

Zobacz film: Metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Źródło: Klinika marzeń

Częste oddawanie moczu a nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

Nietrzymanie moczu u mężczyzn zwiększa się wraz z wiekiem i może mieć wiele przyczyn. Do głównych przyczyn powstawania tej dolegliwości zalicza się przerośniętą prostatę. Zaburzeniom oddawania moczu towarzyszy zaleganie moczu w pęcherzu, prowadzące do jego przepełnienia. Nierzadko dochodzi także do wycieku moczu. Powiększenie prostaty może prowadzić do jej ponownego rozrostu. Właśnie wtedy pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak częste oddawanie moczu, w tym w nocy (min. 2 razy), a także nietrzymanie moczu. Warto podkreślić, że duża prostata może nawet uniemożliwiać oddawanie moczu, wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty i podjęcie właściwego leczenia. 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn ma też inne przyczyny. Należą do nich:

  • neuropatie (cukrzycowa, mocznicowa),
  • zaburzenia układu nerwowego (choroby: Parkinsona, Alzheimera, udar mózgu),
  • zakażenia układu moczowego,
  • nowotwory,
  • choroby metaboliczne (cukrzyca),
  • stosowanie niektórych leków,
  • wiek.

Nietrzymanie moczu może mieć różne typy. Z reguły u mężczyzn można wyróżnić: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parciem, mieszane nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu (parcie, popuszczanie) u mężczyzn – diagnostyka

Wizyta rozpoczyna się zwykle od wywiadu klinicznego nazywanego badaniem podmiotowym. Dzięki niemu lekarz nie tylko może ocenić objawy, ale również zdobyć informacje o ich częstotliwości i charakterze, np. czy mocz wydobywa się małymi porcjami, przerwanym strumieniem, czy zachodzi konieczność wielokrotnego oddawania moczu w nocy. Ponadto lekarz ustala wtedy, czy nietrzymanie moczu ma związek z przebytymi w przeszłości chorobami, urazami itp. 

Następnie wykonywane jest badanie przedmiotowe, w tym badanie per rectum, tzn. przez odbyt – dzięki niemu można skutecznie ocenić wielkość gruczołu krokowego. Kolejnym badaniem jest tzw. próba kaszlowa. W jej trakcie specjalista prosi, by pacjent kaszlnął – w tym czasie sprawdza, czy następuje wyciek z cewki moczowej. Aby postawić diagnozę, ważne są także badania laboratoryjne, takie jak: ogólne badanie moczu, badanie podstawowe krwi, badanie urodynamiczne, a także badanie obrazowe (USG i urografia).

Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – leki bez recepty, wkładki i ćwiczenia

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn nierzadko oparte jest na zastosowaniu prostych zasad. Na początku terapii specjalista zaleca zmianę stylu życia. Zwraca uwagę na nawyki żywieniowe, tj. ograniczenie spożycia alkoholu, kawy, a także dopasowanie diety tak, by wskaźnik BMI był odpowiedni (w przypadku nadwagi i otyłości). Warto także skupić się na regularnym oddawaniu moczu. Nietrzymanie moczu u mężczyzn można leczyć również ćwiczeniami dna miednicy. Dzięki nim nie będzie potrzeby korzystania z wkładek czy leków bez recepty. 

Tego typu ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Należy wykonywać je regularnie, min. 3–4 razy w tygodniu, w sekwencjach: 8–12 napięć i 6–8 sekund rozluźnień. Podczas ćwiczeń nie należy napinać mięśni pośladków, ud i brzucha. Oprócz takich ćwiczeń warto spróbować też opartych na biofeedbacku. To także nieinwazyjne leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn – polega na zastosowaniu elektrody doodbytniczej, która przesyła sygnał do komputera, co w konsekwencji umożliwia ocenę pracy mięśni dna miednicy.

Leczenie nietrzymania moczu – operacja

U osób z silnymi objawami nietrzymania moczu konieczne będzie leczenie operacyjne. Nie jest ono jednak częste i następuje dopiero wtedy, gdy zmiany stylu życia, fizjoterapia, leczenie farmakologiczne i inne tego typu metody nie były skuteczne. Leczenie operacyjne najczęściej wykonywane jest przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu u mężczyzn. Operacja wprawdzie usuwa dolegliwość w 100%, jednak po 5 latach od zabiegu u 15% chorych występują nawroty.

W leczeniu operacyjnym najczęściej stosuje się techniki z użyciem taśm, np. TVT, operacja Burcha czy sling. Podczas tego typu zabiegów podwiesza się cewkę moczową, co usuwa dolegliwości. Operacje najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabiegi nie są obarczone dużym ryzykiem powikłań. W leczeniu operacyjnym nietrzymania moczu u mężczyzn zastosowanie ma także sztuczny zwieracz – założenie mankietu z hydraulicznym wypełnieniem. Taka metoda uniemożliwia wypływanie moczu z pęcherza. Zabieg również wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. 

Zobacz film: Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 17.06.2018,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej