Nietrzymanie moczu u dziecka - jak wygląda leczenie?

Fot. Kadr z programu 36,6, sezon 4, odcinek 9.

Problem nietrzymania moczu dotyczy najczęściej małych dzieci, jednak bywa, że mija sam. Niestety zdarza się również, że pediatrzy bagatelizują problem, a rodzice szukają pomocy u psychologa nie zdając sobie sprawy, że nietrzymanie moczu może wynikać z wad w budowie układu moczowego. Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to poważny i dość wstydliwy problem. Jednak dotyka on nie tylko osób starszych, zdarza się, że problem nietrzymania moczu pojawia się u dzieci. Teoretycznie dziecko w wieku lat 5 powinno już w pełni panować nad pęcherzem.

Mocz jest produkowany przez nerki, spływa do pęcherza moczowego, który się wypełnia. A jest on jak balon, kiedy wypełni się i odczuwamy potrzebę mikcji, mięsień wypieracz się kurczy, zwieracz się rozkurcza i oddajemy mocz. To właśnie nad tym procesem dziecko powinno zapanować, a jeśli tak nie jest, to mówimy o problemie nietrzymania moczu.

Rodzice dziecka, które boryka się z problemem nietrzymania moczu w wieku od 5 lat, powinni udać się najpierw do lekarza pediatry. Warto, aby mieli wypełniony dzienniczek mikcji, ale o tym za chwilę. Nie można czekać, aż problem ustąpi sam - z badań naukowców wynika, że zmoczenie się przez dziecko przy znajomych jest trzecim najbardziej stresującym przeżyciem dla maluchów, zaraz po utracie wzroku i śmierci rodziców. Nie można odkładać problemu także dlatego, że zaburzenia funkcji pęcherza ustępują samoistnie u 10 do 15 proc. dzieci.

Dzienniczek mikcji

Należy w ciągu dwóch dni zapisać wszystkie momenty, kiedy został oddany mocz. Muszą to być precyzyjne dane - godzina mikcji, ilość uryny, a także informacje o tym, co dziecko piło i kiedy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rytm wypróżnień, okazuje się bowiem, że 30 proc. dzieci z nietrzymaniem moczu ma również zaparcia, co może być wskazówką dla pediatry, żeby rozpocząć leczenie.

Co radzi rodzicom prof. nadz. Rafał Chrzan, urolog dziecięcy? Zobaczcie na filmie:

Leczenie nietrzymania moczu u dzieci

Najważniejsze są zdrowe nawyki u dzieci. Ich wyrobienie leży w gestii rodziców. Zaczynając od zdrowej diety, pełnej warzyw i produktów pełnoziarnistych, a kończąc na właściwej postawie przy oddawaniu moczu. Bardzo często niewłaściwe odżywianie, podawanie jedzenia gotowego, fast foodów, przyczynia się do zaparć poprzez dużą zawartość soli w żywności i tym samym zatrzymanie wody w organizmie. Picie dużej ilości wody również u dzieci jest wskazane! Z kolei w toalecie ważne, aby rodzice pilnowali malca, by oddał cały mocz i we właściwej pozycji. Jeśli dziecko siedzi na nocniku, to powinno mieć oparcie na nóżki i plecy. 

A jeśli zdrowa dieta nie pomaga? Może okazać się, że problem nie zależy od rodziców i dziecka, np. zaburzony jest proces zagęszczania moczu w organizmie. O tym schorzeniu świadczy oddawanie moczu przez dziecko tylko w nocy. Stosuje się wtedy leczenie farmakologiczne. Co jeszcze jest ważne w dbaniu o pęcherz dziecka? Jakie są inne metody leczenia? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu u dzieci? Źródło: 36,6

Wady anatomiczne wpływające na nietrzymanie moczu

Historia Edyty pokazuje, że problem nietrzymania moczu trzeba szybko diagnozować. Teoretycznie u dzieci do 5. roku życia nie leczy się nietrzymania moczu, ale kiedy rodzic podejrzewa, że z dzieckiem jest coś nie tak, powinien udać się do specjalisty, a mianowicie dziecięcego urologa.

U małej Edyty występowała wada nazywana zdwojeniem układu moczowego, która polega na tym, że z nerki wychodziły dwa moczowody - jeden łączył się prawidłowo z pęcherzem, zaś drugi bezpośrednio z cewką moczową, co sprawiało, że dziecko nie mogło kontrolować oddawania moczu. W tym przypadku jedynym ratunkiem był zabieg wycięcia fragmentu nerki z nieprawidłowym moczowodem. 

Spektrum wad jest bardzo szerokie. Prof. nadz. Rafał Chrzan, urolog dziecięcy, mówi o nich więcej na filmie:

Zobacz film: Jakie wady anatomiczne mogą przyczynić się do nietrzymania moczu u dziecka? Źródło: 36,6

 

Data aktualizacji: 07.11.2018,
Opublikowano: 07.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej