Nietrzymanie moczu: leki bez recepty i na receptę, wkładki i preparaty ziołowe

Fot: 9dreamstudio / fotolia.com

Leki na nietrzymanie moczu wydawane są tylko na receptę, ponieważ stosowanie wielu z nich może mieć dotkliwe skutki uboczne. Bez recepty można kupić suplementy diety zawierające m.in. wyciągi roślinne. Pomocniczo na nietrzymanie moczu stosuje się wkładki lub pieluchomajtki.

Nietrzymanie moczu to zjawisko występujące częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza, że mocz wypływa niekontrolowanie w efekcie kichania, kaszlu, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz śmiechu. Przyczyną nietrzymania moczu z nagłym parciem jest nieprawidłowa aktywność pęcherza – pęcherz kurczy się, zanim się wypełni i przed otrzymaniem sygnału z mózgu. Możliwe jest też nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza – mocz nie może swobodnie wypływać przez przeszkodę na swojej drodze na zewnątrz. Ten rodzaj zdarza się m.in. mężczyznom z przerostem prostaty.

Zobacz film: Metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Źródło: Klinika marzeń

Leki na nietrzymanie moczu – metoda farmakologiczna: tabletki na receptę

Tabletki na nietrzymanie moczu to opcja dla tych osób, u których efektu nie przyniosły ćwiczenia mięśni dna miednicy. Trening tzw. mięśni Kegla może pomóc w nietrzymaniu moczu, ale konieczne jest regularne wykonywanie ćwiczeń w prawidłowy sposób. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu często stosuje się metodę chirurgiczną leczenia zamiast farmakologii. Dobór kuracji zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu i ogólnego stanu zdrowia.

Na nietrzymanie moczu leki można kupić na receptę, bez recepty w aptece dostępne są suplementy dietę, które mogą zmniejszać występujący problem. Leki na nietrzymanie moczu wysiłkowe działają na dwa sposoby:

  • zwiększają napięcie zwieracza wewnętrznego
  • zwiększają przewodzenie impulsów w neuronach ruchowych zlokalizowanych na nerwie sromowym, zwiększają napięcie zwieracza zewnętrznego cewki moczowej – duloksetyna.

Te substancje mogą wywoływać uciążliwe skutki uboczne, jak np. zaburzenia snu, nastroju, bóle głowy, wzrost wagi ciała, a nawet wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Większą skuteczność działania wykazują leki na nietrzymanie moczu z nagłym parciem. Nadreaktywność pęcherza zmniejszają:

  • oksybutynina,
  • tolterodyna,
  • darifenacyna,
  • solifenacyna.

Te leki na nietrzymanie moczu zmniejszają skurcze pęcherza moczowego, redukując w ten sposób niekontrolowane wypływy moczu oraz naglące parcie na pęcherz. Skuteczność w leczeniu naglącego nietrzymania moczu wykazują też niektóre leki przeciwdepresyjne.

U kobiet z nietrzymaniem moczu stosuje się również estrogeny. Hormony uszczelniają cewkę moczową dzięki odbudowie śluzówki cewki oraz zwiększeniu jej sprężystości. Na nietrzymanie moczu u mężczyzn podaje się leki andregeniczne, takie jak tamsulosyna, doksazosyna lub afluzosyna.

Jeśli stosowane leki na nietrzymanie moczu nie przynoszą poprawy, możliwe jest włączenie do kuracji neurotoksyn. Substancje te porażają włókna nerwowe w pęcherzu moczowym, regulując w ten sposób jego pracę.

Zobacz film: Botoks w leczeniu nietrzymania moczu. Źródło: Bez skazy

Lek na nietrzymanie moczu bez recepty

Na nietrzymanie moczu leki bez recepty nie są dostępne, ale w aptekach można kupić suplementy diety i preparaty ziołowe, które działają moczopędnie. W ten sposób mocz z pęcherza usuwany jest częściej i dzięki temu rzadziej popuszczany. Tabletki na nietrzymanie moczu bez recepty nie są trwałym, a w wielu przypadkach także skutecznym rozwiązaniem.

Leki ziołowe na nietrzymanie moczu zawierają przeważnie żurawinę i są przeznaczone najczęściej dla kobiet. Bez recepty na nietrzymanie moczu u mężczyzn i u kobiet dostępne są zioła, takie jak mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, lipa czy zielona herbata. Suplementy diety rekomendowane u osób nietrzymających moczu zwierają również witaminy oraz mikro- i makroskładniki.

Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6

Wkładki na nietrzymanie moczu – działanie i skuteczność

Wkładki na nietrzymanie moczu dostępne są bez recepty w aptece, wówczas są pełnopłatne. Jeśli lekarz wyda receptę na produkty tego rodzaju, są one częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wkładki na nietrzymanie moczu mają różne kształty i rozmiary, charakteryzują się dużą chłonnością i zdolnościami do neutralizacji nieprzyjemnego zapachu. W zależności od tego, jak nasilone jest nietrzymanie moczu, wkładki mogą mieć małą, średnią lub dużą chłonność. Zwykłe podpaski na nietrzymanie moczu sprawdzają się gorzej, ponieważ w większości przypadków nie neutralizują zapachu, a jeśli są aromatyzowane, mogą podrażniać skórę.

Budową wkładki na nietrzymanie moczu przypominają podpaski, występują w wersji ze skrzydełkami lub bez. Wkładki dla mężczyzn na nietrzymanie moczu są dostosowane do budowy anatomicznej męskiego ciała. Dzięki temu zapewniają skuteczną ochronę i dyskrecję. Na brzegach mogą mieć gumki, które zapobiegają wyciekaniu moczu.

Niezależnie od tego, czy wkładki są męskie, czy damskie, charakteryzują się:

  • dużą chłonnością,
  • zdolnością pochłaniania nieprzyjemnego zapachu,
  • przewiewnością,
  • tym, że są wykonane z materiału delikatnego dla skóry,
  • tym, że są cienkie.

Alternatywnym wyborem dla wkładek są pieluchomajtki. Zakłada się je tak jak zwykłą bieliznę. Są chłonne i również pochłaniają nieprzyjemny zapach. Można kupić je za część ceny, jeśli lekarz wyda na nie receptę, lub w pełnej cenie, dokonując zakupu bez recepty. Pieluchomajtki to dobry wybór dla osób starszych i obłożnie chorych. Są mniej dyskretne niż wkładki, ale dają lepsze zabezpieczenie przed przeciekaniem m.in. w pozycji leżącej.

 Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 17.06.2018,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Hania 02.04.2020r.

Od paru lat korzystam już z refundacji na pieluchomajtki, niestety nie jestem w stanie sama trzymać moczu. Realizuje zamówienia z ortomedico bo zawsze obsługa jest bardzo miła i dodatkowo jest tam tania wysyłka.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej