Niesteroidowe leki przeciwzapalne – działanie, wykaz, podział

Fot. Johnrob / Getty Images

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są w większości dostępne bez recepty, jednak należy je zażywać z rozwagą. Przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest przyczyną wrzodów i krwawień z przewodu pokarmowego.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to grupa leków bardzo zróżnicowana pod względem budowy chemicznej i właściwości. Łączy ich mechanizm działania i możliwe skutki uboczne. Leki te mają szerokie zastosowanie w terapii różnych chorób przebiegających z bólem i stanem zapalnym, a większość z nich można nabyć bez recepty.

W jaki sposób bezpiecznie przyjmować leki? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Czym są niesteroidowe leki przeciwzapalne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) wywierają trzy efekty na organizm:

Każdy z leków różni się siłą poszczególnych efektów. Dlatego też wykaz niesteroidowych leków przeciwzapalnych obejmuje leki, które mają bardziej nasilone działanie przeciwbólowe, a także leki ukierunkowane głównie na działanie przeciwzapalne o niewielkim przeciwbólowym wpływie na organizm. Niektóre z niesteroidowych leków przeciwbólowych wykazują działania dodatkowe w postaci działania antyagregacyjnego na płytki krwi (zapobieganie ich gromadzenia się i przylegania do ścian naczyń krwionośnych).

Mechanizm działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych polega na hamowaniu cyklooksygenazy (COX), czyli enzymu uczestniczącego w przemianach kwasu arachidonowego, prowadzących do powstania prostaglandyn. Prostaglandyny są mediatorami procesów zapalnych i uczestniczą w przekaźnictwie bodźców bólowych. Wykryto jednak znaczną różnicę pomiędzy tzw. COX-1 obecnym w całym organizmie a COX-2 występującym tylko w niektórych miejscach. To właśnie działanie na COX-2 jest bardziej pożądane, ponieważ nie wywołuje tyle skutków ubocznych.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – podział

Podział niesteroidowych leków przeciwzapalnych według mechanizmu działania jest następujący:

  • NLPZ I generacji – mają większe powinowactwo do COX-1,
  • NLPZ II generacji – mają nieco większe lub porównywalne powinowactwo do COX-2 niż COX-1,
  • NLPZ III generacji – działają niemal selektywnie na COX-2.

Do niesteroidowych leków przeciwzapalnych pierwszej generacji zalicza się przede wszystkim: kwas acetylosalicylowy, diklofenak, naproksen, ibuprofen, piroksykam czy indometacynę.

Leki II generacji to nimesulid czy meloksykam, natomiast do III generacji należą celekoksyb i rofekoksyb.

Działania niepożądane niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Hamowanie COX prowadzi do powstania działań niepożądanych. Wynika to z tego, że poza udziałem w generowaniu bodźca bólowego prostaglandyny działają ochronnie na przewód pokarmowy. Spadek biosyntezy prostaglandyn powoduje spadek poziomu wydzielania śluzu i wodorowęglanów. Tym samym czynniki uszkadzające przewód pokarmowy wywierają silniejsze działanie na błonę śluzową. Często pojawiają się: uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, nudności, niedokrwistość, wrzody żołądka i dwunastnicy. Ponadto nadużycie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może wpływać upośledzająco na funkcje nerek, uszkodzenie słuchu i szpiku.

Zobaczcie, do czego może doprowadzić przedawkowanie leków, także tych bez recepty:

Zobacz film: Czy leki dostępne bez recepty też można przedawkować? Źródło: Co nas truje


Data aktualizacji: 16.10.2018,
Opublikowano: 16.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej