Niedomykalność zastawki aortalnej – jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Fot. underdogstudios / stock.adobe.com

Niedomykalność zastawki aortalnej powoduje cofanie się krwi z aorty do lewej komory serca. Jej objawem może być tylko zmęczenie, jednak zdarza się, że po jakimś czasie dochodzi do niewydolności serca. W łagodnej postaci wystarczy obserwować schorzenie, przy cięższych – konieczne jest leczenie operacyjne.

Zadaniem zastawki aortalnej jest zapobieganie cofaniu się krwi z aorty do lewej komory serca. Zastawka aortalna jest zbudowana z trzech płatków: tylnego, prawego oraz lewego. Krew z lewej komory trafia do aorty, która jest naczyniem doprowadzającym utlenowaną krew do wszystkich tkanek ludzkiego ciała. Przy niedomykalności aortalnej zastawka nie może prawidłowo pełnić swoich funkcji.

Niedomykalność zastawki aortalnej – objawy

Niedomykalność zastawki aortalnej powoduje cofanie się krwi z aorty do lewej komory serca podczas jego rozkurczu. Powoduje to zmniejszenie objętości krwi pompowanej do aorty. By przywrócić prawidłowe ciśnienie rozkurczowe w aorcie, konieczne jest zwiększenie wysiłku mięśnia lewej komory, co może prowadzić do jego przerostu. Osoba z przewlekłą niedomykalnością zastawki aortalnej może nie odczuwać jej skutków przez kilka miesięcy, a nawet lat. Jedynym symptomem może być poczucie zmęczenia. Ten rodzaj niedomykalności prowadzi jednak do stale pogłębiającej się niewydolności serca. Ostra, gwałtowna niedomykalność zastawki aortalnej objawia się dusznością i niedokrwieniem organizmu.

W diagnozie niedomykalności aortalnej kluczowe jest badanie echokardiograficzne. Pozwala ono ocenić budowę i ruchomość zastawki, wielkość komory i grubość jej ściany. Możliwe jest też dzięki niemu określenie wielkości fali zwrotnej, czyli objętości krwi powracającej do lewej komory i powierzchni niedomykalności.

Pomocniczo wykonuje się badania elektrokardiograficzne (EKG), rentgen klatki piersiowej (RTG), tomografię komputerową (TK) i obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (RM). Jeżeli chory kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, konieczne jest wykonanie koronarografii (angiografia tętnic wieńcowych).

Niedomykalność zastawki aortalnej – leczenie

Sposób leczenia niedomykalności zastawki aortalnej zależy od jej stopnia. Jeżeli niedomykalność nie jest duża i nie daje objawów, podejmowanie leczenia nie jest konieczne, ale zaleca się obserwację. W leczeniu farmakologicznym niedomykalności aortalnej stosuje się leki rozszerzające naczynia krwionośne. Podaje się je chorym z ciężką, ale bezobjawową postacią schorzenia. Otrzymują je także ci, którzy nie wyrażają zgody na leczenie operacyjne lub osoby, u których operacja jest niewskazana ze względów medycznych. Ostra, objawowa niedomykalność aortalna wymaga natychmiastowej operacji, polegającej na wymianie zastawki aortalnej. Wymienia się ją wówczas na protezę mechaniczną lub homograft aortalny – fragment aorty z zastawką pochodzący od dawcy. Jeżeli jest to konieczne, wszczepia się także protezę aorty wstępującej. Przy dużej, przewlekłej niedomykalności aortalnej operacja ma na celu zahamowanie rozwoju niewydolności serca. Jeżeli niedomykalności towarzyszy poszerzenie aorty spowodowane tętniakiem aorty wstępującej, ją również zastępuje się protezą.

Zobacz film: Operacja wszczepienia sztucznej zastawki aortalnej. Źródło: 36,6

Przyczyny niedomykalności zastawki aortalnej

Ze względu na przyczyny niedomykalność zastawki aortalnej dzieli się na pierwotną i wtórną. Pierwotna jest wynikiem uszkodzenia płatków zastawki lub ich wrodzonymi nieprawidłowościami. Przyczyną niedomykalności wtórnej może być poszerzenie pierścienia zastawki i aorty wstępującej (jej części wznoszącej się ku górze).

Do wrodzonych wad zastawki, powodujących niedomykalność aortalną, należą:

  • zastawka dwupłatkowa,
  • zastawka czteropłatkowa,
  • wypadanie płatków zastawki.

Gdy nie wiadomo, jaka jest przyczyna niedomykalności, mówi się o niedomykalności aortalnej idiopatycznej.

Niedomykalność zastawki aortalnej u dzieci

Niewielka niedomykalność aortalna jest dobrze znoszona przez dzieci, choć czasem nawet jej ciężka postać może dać objawy dopiero po przekroczeniu 30. roku życia. Operacyjne leczenie tego schorzenia u najmłodszych wdraża się, gdy występują jego symptomy oraz gdy widoczne są zmiany w badaniu elektrokardiograficznym (EKG). Przesłanką do operacji jest również dysfunkcja lewej komory serca. W przypadku wtórnej niedomykalności zastawki aortalnej kluczowe jest zapobieganie nawrotom gorączki reumatycznej i infekcyjnego zapalenia wsierdzia.

Zobacz film: Operacja wady serca. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Interna Szczeklika, Kraków 2014

Data aktualizacji: 27.03.2018,
Opublikowano: 26.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej