Nić dentystyczna – sposób i cel użycia

Fot: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Nić dentystyczna służy do codziennej higieny jamy ustnej wielu ludzi. Pozwala dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych i skutecznie oczyścić je z resztek pokarmu oraz płytki nazębnej. Nić zapobiega rozwojowi próchnicy i chorobom dziąseł.

Nić dentystyczna to niezwykle istotne środek higieniczny. Dociera tam, gdzie nie są w stanie sięgnąć szczoteczka i pasta. Wielu ludzi nie wie jednak, jak poprawnie używać nici dentystycznej, a jej niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do uszkodzeń dziąseł i infekcji bakteryjnych.

Nić dentystyczna – czym jest i dlaczego należy jej używać?

Nić dentystyczna nie jest zwykłą nitką sprzedawaną w ładnie wyglądającym opakowaniu. Jest ona wykonana najczęściej ze splecionych włókien nylonowych. Materiałem do jej stworzenia może być także inny budulec syntetyczny, taki jak polietylen lub teflon. Nić dentystyczna stosowana jest, aby skutecznie usunąć resztki pożywienia oraz płytkę nazębną zarówno z powierzchni zębów, jak i z przestrzeni międzyzębowych. Prawidłowe wykonanie takiego czyszczenia polega na umieszczeniu nici w szczelinie między dwoma zębami i przesuwaniu jej po ich powierzchni, poczynając od poziomu dziąseł, czyli nasady zębów.

Stosowanie nici dentystycznej jest niezbędne w celu zapobiegania chorobom jamy ustnej. Ma na celu głównie profilaktykę próchnicy i paradontozy, pośrednio będącej efektem innych chorób jamy ustnej oraz braku dbałości o uzębienie. W konsekwencji kości szczęki ulegają zniszczeniu, dziąsła obluzowują się i następuje wypadanie zębów.

Resztki jedzenia i kamieniejący osad (płytka nazębna), które gromadzą się między zębami, są możliwe do usunięcia wyłącznie przy użyciu nici dentystycznej. Dlatego podczas wizyty kontrolnej u dentysty lekarz łatwo rozpozna, czy jego pacjent wykonuje takie zabiegi czyszczące. O ich braku świadczą gromadzący się w przestrzeniach międzyzębowych kamień nazębny, przebarwienia powstające nieopodal szczelin na zębach oraz ubytki, a także zaczerwienione dziąsła.

Nici dentystyczne – rodzaje

Nici dentystyczne, poza standardowymi niewoskowanymi, występują w wielu odmianach. Może je pokrywać warstwa wosku i mogą też być nim nasączone. Taki rodzaj przeznaczony jest do stosowania po umyciu zębów. Istnieje także nić dentystyczna z fluorem, która chroni przed próchnicą i paradontozą, a także antybakteryjna i taka o właściwościach wybielających zęby.

Nici mogą mieć kilka grubości i każda z nich jest dopasowana do innego rodzaju uzębienia. Szerokie przestrzenie międzyzębowe wyczyści najgrubsza nić o gąbczastej strukturze, dodatkowo rozszerzająca się pod wpływem śliny. Zęby przylegające do siebie wymagają zastosowania cienkiej, delikatnej nici – znajdzie ona zastosowanie także przy krwawiących dziąsłach.

Nici dentystyczne – jak poprawnie ich używać?

Przed przystąpieniem do czyszczenia zębów powinno się umyć dłonie celem uniemożliwienia bakteriom dotarcia do jamy ustnej. Następnie należy odciąć około 50 cm nici i nawlec ją na środkowe bądź wskazujące palce obu rąk, przytrzymując ją kciukami. Jej niewielki kawałek powinien zostać na palcu, na który będą nawlekane jej zużyte fragmenty. Drugi palec (u drugiej ręki) powinien mieścić na sobie pozostałą część nici, z której będą odwijane nowe odcinki celem czyszczenia zębów. Około 4 cm kawałek należy napiąć między palcami, a następnie wprowadzić go do przestrzeni międzyzębowej do momentu poczucia pewnego oporu. Wtedy powinno nastąpić czyszczenie obszaru znajdującego się bezpośrednio pod dziąsłem – z uwzględnieniem tego, aby nić prowadzona była przy zębie ruchami od góry do dołu, w żadnym wypadku na boki. Nitka ma być cały czas napięta. Czynność należy powtarzać z nowo odwijanymi, świeżymi fragmentami nitki, aż do wyczyszczenia wszystkich zębów i przestrzeni między nimi.

Cały proces nitkowania powinien zamknąć się w 3 minutach. Po zakończeniu czyszczenia należy wypłukać jamę ustną wodą.

Szczoteczki międzyzębowe – alternatywa dla nici dentystycznej?

Zwolennicy metody czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przy pomocy specjalnych małych szczoteczek preferują taki rodzaj higieny jamy ustnej z dwóch powodów. Przede wszystkim używanie nici dentystycznej jest częstą przyczyną uszkodzeń dziąsła, które prowadzą do krwawienia – nadmiernie energiczne ruchy podczas przesuwania nici między zębami mogą spowodować przecięcie tzw. brodawki dziąsłowej. W tym miejscu gromadzą się bakterie już usunięte, a to sprzyja zakażeniom i infekcjom. Innym argumentem, który ma wykazać przeciwwskazania do stosowania nici, jest zasięg czyszczenia zębów. Nici dentystyczne wykorzystywane mogą być w zasadzie tylko do odkażania przestrzeni międzyzębowych w przedniej części uzębienia – do szczelin między pozostałymi zębami trudno dotrzeć, a takie niedokładne czyszczenie może doprowadzić do chorób przyzębia oraz szczęki. Szczoteczki posiadają długie włosie, które ma sięgnąć w każdą szczelinę przy jednoczesnym oczyszczeniu, z zachowaniem delikatności i nie uszkadzając dziąseł. Mają one zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Szczoteczkę powinien jednak indywidualnie dobrać dentysta.

Czy używasz nici dentystycznej?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zobacz film: Jak dbać o zęby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.06.2019,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej