NFZ będzie refundował operację profilaktycznego usunięcia piersi pacjentkom z grupy ryzyka

Fot. ideabug / Getty Images

Do tej pory niewiele Polek decydowało się na profilaktyczną mastektomię - chociażby ze względu na to, że zabieg taki nie był refundowany przez NFZ nawet dla pacjentek będących w grupie ryzyka. Teraz jednak ma się to zmienić. 

Nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium daje o wiele lepsze rokowania. Tak samo jest z każdym nowotworem - im wcześniej rozpoczęte jest leczenie, tym większe szanse dla pacjenta na długie życie. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania. Kobiety mogą wykonywać raz do roku USG piersi, po 40. roku życia mammografię, USG jajników, panowie powinni badać prostatę. Można także wykonywać szereg innych badań w zależności od symptomów. 

Polecamy: Wczesne objawy raka jelita grubego - rozpoznawanie i rozwój choroby

W przypadku pań nie należy pomijać samobadania piersi, które często może uratować życie:

Zobacz film: Samobadanie piersi - instruktaż. Źródło: 36,6

Bardzo ważne są także badania krwi, także te w kierunku obciążenia genetycznego nowotworami. Mowa tu o badaniach w kierunku mutacji BRCA1 i BRCA2. 

Więcej: Nowe odkrycie na temat mutacji BRCA. Mutacje nie mają wpływu na przeżywalność pacjentek onkologicznych

To dzięki nim kobiety wiedzą, czy są w grupie ryzyka. Kilka lat temu takie badania wykonała Angelina Jolie. Po potwierdzeniu, że grozi jej rak piersi, zdecydowała się na przeprowadzenie zabiegu mastektomii profilaktycznej. W Polsce takich zabiegów nie wykonywano ponieważ nie refundował ich NFZ. Teraz jednak ma się to zmienić.

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował taką operację wszystkim kobietom, które są nosicielkami mutacji genów BRCA1 i 2. Operację profilaktycznego usunięcia jajników również.

Osoby, w rodzinie u których wystąpiła ta zmiana, czyli guz piersi i które miały potwierdzone badania genetyczne, to są te osoby, które w pierwszej kolejności wydaje się są w kręgu zainteresowania - tłumaczy Zbigniew Król, wiceminister zdrowia. 

Kobiety będą mogły od razu domagać się rekonstrukcji piersi, czyli wszczepienia implantu. 

Więcej: Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersi 

Jaki związek z nowotworem mają geny? Zobaczcie:

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6


Opublikowano: 31.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej