Neurovit – co to za lek, jak działa i kiedy należy go stosować?

Fot: TEK IMAGESCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Neurovit to lek stosowany w leczeniu zaburzeń układu nerwowego spowodowanych niedoborem witamin z grupy B. Jak działa lek? Jak go stosować, aby zadziałał prawidłowo?

Neurovit stanowi mieszankę witamin z grupy B. tj. B1, B6 oraz B12. Związki te są niezbędne do prawidłowego działania układu nerwowego. Wymienione witaminy wpływają na metabolizm, który zachodzi w komórkach nerwowych. Dodatkowo stymulują one naturalne procesy regeneracji w tkankach nerwowych. Niektóre badania pokazują, że witamina B1 może dodatkowo łagodzić ból.

Lek Neurovit zawiera aż trzy substancje czynne. Są to tiaminy chlorowodorek (Thiamini hydrochloridum) (witamina B1), pirydoksyny chlorowodorek (Pyridoxini hydrochloridum) (witamina B6) i cyjanokobalamina (Cyanocobalaminum) (witamina B12). Jedna tabletka powlekana leku zawiera: tiaminy chlorowodorek (witamina B1) 100 mg, pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6) 200 mg, cyjanokobalaminę (witamina B12) 0,20 mg.

Dodatkowo w skład leku wchodzą skrobia żelowana, sodu cytrynian, kwas cytrynowy, jednowodny, krzemionka koloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30 proc.

Neurovit – przeciwwskazania

Mimo że lek Neurovit powstał na bazie witamin, których organizm człowieka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, to nie każdy pacjent może go stosować. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek składnik leku. Lek – ze względu na duże stężenie witamin – nie może być podawany dzieciom poniżej osiemnastego roku życia.

Lek Neurovit nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz te, które karmią dziecko piersią. Mimo to decyzja o ewentualnym przyjmowaniu leku zawsze należy do lekarza.

Neurovit – dawkowanie

Lek Neurovit zawsze trzeba stosować zgodnie z zaleceniami lekarzami. Najczęściej chorzy przyjmują jedną tabletkę dziennie. Tylko w szczególnych przypadkach specjalista może zalecić przyjmowanie jednej tabletki trzy razy na dobę. Lek trzeba połknąć w całości, najlepiej popijając niewielką ilością wody. Należy pamiętać, że jedzenie zwiększa przyswajanie witaminy B1 z układu pokarmowego, dlatego lek należy przyjmować po jedzeniu. Osoby, które przyjmują lek Neurovit muszą sobie zdawać sprawę, że herbata i alkohol mogą zaburzyć wchłanianie leku, dlatego nie można ich ze sobą łączyć.

Osoby, które stosują lek muszą przestrzegać zalecanych dawek leku. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może wywołać szereg powikłań (np. uszkodzenie nerwów, mrowienie, zaburzenie ruchu, zaburzenia czucia, drgawki, reakcje alergiczne oraz trądzik).

Nie można stosować podwójnych dawek leku. W sytuacji pominięcia jednej dawki należy przyjąć kolejną o właściwej porze. Osoby, które mają wątpliwości, jak stosować lek powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu!

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego Źródło: 36,6

Neurovit – interakcje z innymi lekami

Lek Neurovit – tak samo, jak wszystkie leki – może wchodzić w reakcje z innymi preparatami. Dlatego osoby, które na stałe przyjmują jakieś farmaceutyki (także te wydawane bez recepty, w tym suplementy diety) – przed rozpoczęciem stosowania leku Neurovit – powinny poinformować o tym lekarza. Tylko specjalista może ocenić, czy dane leki wejdą ze sobą w interakcję czy też nie.

Witamina B1 może być nieskuteczna, jeśli będzie przyjmowana równocześnie z cytostatykiem 5-fluorouracylem (lek stosowany w leczeniu nowotworów). Leki neutralizujące (stosowane w nadkwasowości żołądka) mogą zaburzać wchłanianie witaminy B1 przez organizm. Długoterminowe przyjmowanie niektórych leków moczopędnych, np. furosemid, może doprowadzić do niedoborów witaminy B1. Równoczesne przyjmowanie leku Neurovit z farmaceutykami stosowanymi w leczeniu stosowany w chorobie Parkinsona może obniżyć ich skuteczność. Lek Neurovit stosowany z leki obniżającymi stężenie witaminy B6 w organizmie (tzw. antagoniści pirydoksyny jak np. izoniazyd, hydralazyna, D-penicylamina czy cykloseryna), może zwiększyć zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.

Neurovit – działania niepożądane

Neurovit tak samo, jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane. Do najczęściej występujących należą nudności oraz bóle głowy. U niektórych pacjentów pojawia się nadpotliwość, szybkie bicie serca oraz reakcje skórne jak świąd i pokrzywka. Długotrwałe (od sześciu do dwunastu miesięcy) przyjmowanie dawek leku większych niż 50 mg może doprowadzić do neuropatii obwodowej (zaburzenia nerwów powodujące uczucie kłucia lub mrowienia).

Data aktualizacji: 24.01.2020,
Opublikowano: 24.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej