Neuroleptyki: atypowe, klasyczne. Działanie oraz skutki uboczne

Fot.: solidcolours / Getty Images

Neuroleptyki to grupa środków farmakologicznych leczących psychozy oraz poszczególne objawy psychotyczne, m.in.: omamy, pobudzenie, wycofanie społeczne, urojenia. Większość neuroleptyków działa w sposób ograniczający aktywność neuroprzekaźnika dopaminy w mózgu.

Neuroleptyki nazywane są także lekami przeciwpsychotycznymi. Stosuje się je w leczeniu zaburzeń psychicznych – schizofrenii oraz pozostałych psychoz. Stosowany jest podział na neuroleptyki klasyczne I generacji oraz neuroleptyki atypowe II generacji.

Co to są neuroleptyki? Działanie

Neuroleptyki zostały wprowadzone do lecznictwa na początku lat 50. XX w. przez francuskich lekarzy: Pierre’a Denikera oraz Jeana Delay’a. Pierwszym neuroleptykiem na rynku farmaceutycznym była chloropromazyna – stosowany do dziś organiczny związek chemiczny o działaniu uspokajającym, przeciwpsychotycznym, przeciwautystycznym.

Wszystkie neuroleptyki (atypowe i klasyczne) wykazują silne działanie uspokajające. Dzieje się tak za sprawą hamowania aktywności komórek nerwowych wobec procesów oddechowych, a także zahamowania aktywności komórek nerwowych, powiązanych z dopaminą, serotoniną, histaminą, adrenaliną i w niektórych przypadkach również z acetylocholiną.

Stosowanie neuroleptyków prowadzi do zablokowania głównie receptorów dopaminergicznych D2, które znajdują się w ośrodkowym układzie nerwowym. Niestety, wiele mechanizmów wywołanych stosowaniem neuroleptyków nie zostało do końca poznanych. Jednym z nich jest podstawowy skutek działanie neuroleptyków, czyli efekt antypsychotyczny. Pomimo wielu badań psychiatrzy nadal nie wiedzą, dlaczego ograniczenie aktywności wspomnianego neuroprzekaźnika – dopaminy – powoduje zahamowanie objawów psychozy. Neuroleptyki wpływają głównie na aktywność układu nigrostriatalnego, układu limbicznego i kory przedczołowej. Zmniejszają częstotliwość występowania wytwórczych objawów schizofrenii, czyli m.in. urojeń, zaburzeń emocjonalnych, nadpobudliwości. W o wiele mniejszym stopniu neuroleptyki wpływają na tzw. deficytowe objawy schizofrenii, czyli dystans społeczny, problem „pogmatwanych myśli”, wąskiego zakresu uwagi.

Podział neuroleptyków

Jak podkreślają psychiatrzy, neuroleptyki dzieli się na podstawowe dwie grupy. Wyróżnia się neuroleptyki klasyczne (zwane także neuroleptykami I generacji, neuroleptykami typowymi lub neuroleptykami LPP) oraz neuroleptyki atypowe (nazywane neuroleptykami II generacji, neuroleptykami atypowymi oraz neuroleptykami LPP II). Wśród neuroleptyków I generacji wyróżnia się pochodne fenotiazyny (m.in. chloropromazyna, perfenazyna, pipotiazyna, tiorydazyna), pochodne tioksantenu (m.in. chlorprotiksen, fluprotiksen, klotiksamid, teflutiksol), benzamidy (tiapryd, sulpiryd) oraz pochodne butyrofenonu (m.in. droperidol i haloperidol).

Neuroleptyki atypowe zostały wprowadzone mniej więcej 20 lat temu. W przeciwieństwie do neuroleptyków klasycznych mają większą skuteczność w leczeniu schizofrenii lekoopornej, wykazują o wiele mniejszy wpływ na układ pozapiramidowy (nie wywołują typowych skutków ubocznych dla neuroleptyków I generacji), mają minimalny wpływ na stężenie prolaktyny we krwi, wykazują skuteczność w leczeniu wytwórczych i negatywnych objawów schizofrenii (omamy, anhedonia, zaburzenia myślenia abstrakcyjnego, niska emocjonalność, urojenia). Wśród neuroleptyków atypowych można wyróżnić m.in. iloperidon, klozapinę, asenapinę, amisulpryd, arypiprazol, blonanserynę, zotepinę, melperon, lurasidon, kwetiapinę, olanzapinę i wiele innych. Neuroleptyki, zarówno I, jak i II generacji, występują w postaci doustnej: tabletek, szybko rozpuszczalnych tabletek, płynu, a także iniekcji krótko działających oraz iniekcji długo działających.

Skutki uboczne neuroleptyków

Niestety, stosowanie pomocnych w leczeniu schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych leków powoduje szereg skutków ubocznych. W przypadku długotrwałego stosowania neuroleptyków może dojść do trwałych zmian i uszkodzeń w strukturze mózgu, nasilenia leczonej depresji, wywołania depresji polekowej, zaburzeń pamięci, zaburzeń świadomości oraz epizodycznych napadów drgawkowych, które w zależności od stosowania danego rodzaju neuroleptyków mogą uaktywniać się nawet u co piątej osoby. Częstym skutkiem ubocznym stosowania neuroleptyków jest sedacja, czyli upośledzenie sprawności psychofizycznej. W przebiegu sedacji obserwuje się nieustanną senność, znaczny spadek koncentracji, utratę zdolności zapamiętywania. Nieco rzadszymi działaniami niepożądanymi w stosowaniu neuroleptyków są: bezsenność, napadowe skurcze mięśni (dystonie), uczucie pobudzenie, złośliwy zespół neuroleptyczny, parkinsonizm, dyskinezy zbliżone objawami do ruchów pląsawiczych.

Zobacz film: Objawy nerwicy natręctw. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

1. Alasdair D., Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.

2. Bilikiewicz T., Psychiatria kliniczna, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1998.

3. Korzeniowski L., Pużyński S. (red), Encyklopedyczny słownik psychiatrii, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1986.

4. Seligman M.E., Walker E.F., Rosenhan D.L., Psychopatologia, Zysk i S-ka, Poznań 2003.

5. Wciórka J., Pużyński S., Rybakowski J., Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012.

Data aktualizacji: 25.02.2018,
Opublikowano: 26.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej