Nerwica żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Fot: zinkevych / stock.adobe.com

Główną przyczyną nerwicy żołądka jest nadmierny stres. Ciągłe napięcie może doprowadzić do biegunek, nudności, zaparć, bólów brzucha, zgagi, a także do uczucia ciężkości na żołądku. Leczenie wiąże się ze zmianą stylu życia.

Obecnie odchodzi się od stosowania terminu „nerwica żołądka”, która bywa potocznym określeniem zespołu jelita drażliwego. Jej dolegliwości są związane z przewodem pokarmowym. Na symptomy duży wpływ mają silny stres oraz duże napięcie emocjonalne. Przy nerwicy żołądka nie mają znaczenia czynniki organiczne. Żadne badania nie są w stanie wykazać zmian, które wyjaśniałby istniejące objawy. Zespół jelita drażliwego to choroba osób nerwowych, impulsywnie reagujących, żyjących w dużym stresie oraz mających lękowe usposobienie. Duże znaczenie ma tu prowadzony tryb życia – pośpiech, nieodpowiednie odżywianie oraz za mała ilość odpoczynku. Leczenie jest związane ze zmianą codziennego funkcjonowania oraz wprowadzeniem odpowiedniej diety.

Przyczyny nerwicy żołądka

Główną przyczyną problemów gastrycznych jest silny stres, który oddziałuje bezpośrednio na układ nerwowy. Cała komunikacja organizmu odbywa się za pomocą neuroprzekaźników. Duże ich ilości znajdują się również w układzie pokarmowym. Stąd występują objawy somatyczne, które są spowodowane wpływem układu nerwowego.

Przyczynami rozwoju zespołu jelita drażliwego są:

  • nadmierny stres
  • presja związana z wysokimi wymaganiami i nadmiarem obowiązków
  • ciągły pośpiech
  • brak czasu na wypoczynek.

Jak objawia się nerwica żołądka?

Objawami związanymi z zaburzeniami nerwowymi, które są odczuwalne w formie nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, mogą być:

  • zaparcia
  • biegunka
  • nudności
  • wymioty
  • kolka
  • ból brzucha
  • utrata apetytu
  • wzdęcia
  • odbijanie
  • zgaga
  • niestrawność
  • nadmierna ilość wydzielanych gazów
  • uczucie sytości oraz ciężkość po spożyciu małej ilości jedzenia.

Dolegliwości wywołują spory dyskomfort, który powoduje zakłopotanie osoby chorej. Objawy nerwicy żołądka nasilają się wraz ze zwiększaniem się stresu.

Symptomy wywoływane przez zespół jelita drażliwego mogą być mylone z chorobą wrzodową, zatruciem pokarmowym, a nawet refluksem żołądkowo-przełykowym. Podobne objawy mogą występować także przy innych schorzeniach gastroenterologicznych, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka czy choroba nowotworowa żołądka, jelita grubego lub przełyku. Nie można więc lekceważyć niepokojących objawów, szczególnie gdy towarzyszą im niedokrwistość, spadek masy ciała, krwawienie czy zaburzenia połykania.

Zobacz film: Nerwica - skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Skąd się bierze nerwica? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Nerwica żołądka: diagnostyka i leczenie

Nerwica żołądka jest rozpoznawana na podstawie wykluczenia innych przyczyn powstania dolegliwości. Leczy się ją najczęściej objawowo, wieloma metodami, które łagodzą występujące objawy. Zalecane jest więc korzystanie zarówno z domowych sposobów, jak i ze specjalistycznych preparatów farmakologicznych.

Pierwszym krokiem jest poszukiwanie przyczyn problemów. Gdy już będą wykluczone organiczne powody schorzenia i zostanie potwierdzony duży wpływ stresu, specjalista powinien nakłonić daną osobę do stopniowego modyfikowania stylu życia. Chory powinien znacznie więcej czasu poświęcać na relaks i wypoczynek, wysypianie się, relacje z innymi czy lepiej zorganizować swój czas pracy. Dodatkowo może zastosować techniki relaksacyjne, takie jak aromaterapia, joga czy muzykoterapia. W przypadku gdy nie pomagają tradycyjne metody, powinien skontaktować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednią terapię działającą przeciwko lękom i nadmiernemu napięciu emocjonalnemu.

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego powinny pić napary z ziół, w tym rumianku, kopru włoskiego, tymianku, krwawnika oraz melisy. Z jednej strony działają one moczopędnie i łagodzą drażliwość, z drugiej natomiast rozkurczają żołądek. W sytuacjach, w których chory odczuwa nadmierny stres, mogą pomóc środki przeciwlękowe oraz uspokajające. Powinny być jednak stosowane zgodnie z zaleceniami specjalisty, w innym przypadku mogą nawet uzależniać. Dodatkowo lekarz może wprowadzić psychoterapię, podczas której nerwowa osoba nauczy się radzić sobie z emocjami i stresem.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nerwicy żołądka oprócz zmiany stylu życia jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Właściwe odżywianie znacznie łagodzi objawy choroby. W okresie szczególnego napięcia emocjonalnego warto zastosować kilka uniwersalnych zasad:

  • wystrzegać się smażonych oraz wysokotłuszczowych potraw, a także słodyczy
  • pić codziennie przynajmniej dwa litry wody
  • wzbogacić posiłki produktami bogatymi w błonnik w ograniczonych ilościach
  • unikać przesiadywania w zadymionych miejscach, a także palenia papierosów
  • ograniczyć alkohol, herbatę i kawę. są to produkty, które w znaczącym stopniu podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego, a co się z tym wiąże – nasilają symptomy zespołu jelita drażliwego.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 15.05.2019,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej