Naukowcy z Włoch poinformowali, że przygotowali szczepionkę przeciwko COVID-19

Fot: Emilija Manevska / gettyimages.com

Kolejni naukowcy otrzymali obiecujące wyniki badań na szczepionkę przeciwko COVID-19. Tym razem włoskim badaczom udało się wyhodować przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoC-2 u myszy. Kiedy możemy spodziewać się testów na ludziach? 

Jakie wyniki otrzymali naukowcy z Rzymu?

Włoska firma farmaceutyczna Takis Biotech rozpoczęła testy, dzięki którym istnieje szansa na uzyskanie szczepionki, która spowodowałabym wygaśnięcie pandemii. Póki co, uczonym udało się uzyskać spektakularne efekty u laboratoryjnie hodowanych myszy. U zwierząt tych po szczepieniu ukształtowały się przeciwciała, które dezaktywowały działanie koronawirusa. Badacze poinformowali, że jako pierwsi uzyskali taki rezultat testów.

- Osiągnięte rezultaty są zachęcające i wykraczają poza oczekiwania. Po jednym szczepieniu u myszy powstały przeciwciała, które mogą blokować wirus SARS-CoV-2 w komórkach ludzkich. Dzięki kompetencjom szpitala Spallanzani jako pierwsi na świecie, o ile wiemy, pokazaliśmy neutralizację koronawirusa dzięki szczepionce. Oczekujemy, że to samo nastąpi u człowieka.

– wyjaśnił dyrektor koncernu Luigi Aurisicchio w rozmowie z Ansa, agencją informacyjna.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Czytaj także: Wynalezienie szczepionki przeciw SARS-CoV-2 to kwestia chwili? Prof. Łabuzek: "Szczepionka na koronawirusy jest od lat"

Kiedy szczepionka może być gotowa?

Włoska firma poinformowała, że póki co nie jest wiadome, czy mechanizm blokowania koronawirusa będzie działał w przypadku ludzkiego organizmu. Tym samym zapowiedział, że rozpoczęcie testów szczepionki na ludziach planowane jest na jesień tego roku. Przed tym firma będzie przeprowadzać testy u innych organizmów zwierzęcych.

Zobacz film: Stuletnia Włoszka wygrała z koronawirusem. Urodziny obchodziła w szpitalu.

źródło: Ruptly

Data aktualizacji: 15.05.2020,
Opublikowano: 15.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej