Naukowcy stworzyli embrion myszy, który jest zgodny w 4 procentach z ludzkim
gorodenkoff/getty images
Ta hybryda to tzw. chimera ludzko-zwierzęca. W tym przypadku jest to zarodek myszy, który ma w sobie komórki mysie, jak i ludzkie. Naukowcy twierdzą, że może to mieć znaczenie w leczeniu ludzkich chorób, w tym Covid-19.
Celem jest leczenie pacjentów z COVID-19
Naukowcy ze State University of New York w Buffalo i Roswell Park Comprehensive Cancer Center twierdzą, że stworzona przez nich chimera ma największą liczbę komórek ludzkich, jakie kiedykolwiek wykorzystano w organizmie zwierzęcym. Eksperyment ten sugeruje, że wiele ludzkich komórek może być dużo szybciej wytwarzanych w embrionach myszy. Badacze są przekonani, że ich odkrycie może mieć ogromne znaczenie w leczeniu wielu chorób ludzkich, w tym Covid-19.
Amerykańscy naukowcy wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Science Advances.
Generowane w ten sposób rodzaje dojrzałych ludzkich komórek w embrionach myszy, mogłyby zostać wykorzystane do wytworzenia komórek, tkanek lub narządów w leczeniu chorób.
Eksperyment naukowców polegał na wstrzyknięciu 10-12 ludzkich komórek macierzystych do rozwijających się embrionów myszy. W ciągu zaledwie 17 dni komórki macierzyste przekształciły się w miliony dojrzałych komórek, w tym ludzkie krwinki czerwone i komórki oka. W embrionie ludzkim wytworzenie ludzkich czerwonych krwinek zajęłoby mniej więcej osiem tygodni.
Jak powiedział Jian Feng, jeden z autorów badania i profesor fizjologii i biofizyki na uniwersytecie w Buffalo, technologia zwiększania kompatybilności ludzkich komórek macierzystych z mysimi zarodkami może mieć wiele zastosowań. Jednym z nich jest możliwość badania chorób ludzi, w tym Covid-19. Myszy można również wykorzystywać do hodowli ludzkich komórek odpornościowych lub komórek układu oddechowego.
Takie chimery myszy byłyby bardzo przydatne do badania Covid-19, który poważnie wpływa na ludzi, ale prawie nie wpływa na myszy. Innym przykładem może być malaria. Gdybyśmy mogli stworzyć mysz z jeszcze większą liczbą ludzkich czerwonych krwinek, byłby to bardzo dobry model do badania malarii – powiedział Feng.
Zobacz film: Jeżeli ktoś przechodzi zakażenie bezobjawowo, to jak długo może zarażać, nie wiedząc o tym?
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 24.05.2020,
Opublikowano: 24.05.2020 r.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?