Naukowcy sprawdzili stan plemników mężczyzn, którzy przeszli COVID-19. Badania nie są optymistyczne

Fot: koya79 / gettyimages.com

Podczas 39. Spotkania Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE) zaprezentowano wyniki badań dotyczące jakości plemników w nasieniu u mężczyzn, którzy przeszli COVID-19. Jak się okazuje, ich sperma traci na jakości. Co to oznacza?

Jakość plemników po COVID-19

Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że mężczyźni po przechorowaniu COVID-19 mają gorszą jakość nasienia. Eksperci w okresie od lutego 2020 do października 2022 przebadali grupę 45 mężczyzn z różnych klinik zajmujących się leczeniem niepłodności. Jak się okazało, u każdego z panów zdiagnozowano COVID-19. Po przeanalizowaniu jakości nasienia sprzed choroby, do 100 dni po jej przebyciu oraz pobrane po upływie tego czasu okazało się, że jej przejście znacznie zmieniło nasienie. Przede wszystkim u mężczyzn, którzy przeszli COVID-19 odnotowano objętość ejakulatu niższą aż o 20 proc. Co więcej, o 26,5 proc. spadła także koncentracja plemników i o 9 proc. Ich całkowita ruchliwość. U 50 proc. panów stwierdzono także spadek całkowitej liczebności plemników o 57 proc.

Do tej pory nie wiadomo jednak jak długo taki stan może się utrzymywać. Choć powstanie nowych plemników zajmuje ok. 78 dni. U przebadanych pacjentów nawet po 100 dniach nie było widać poprawy pod względem liczebności i jakości plemników.

- Zakładaliśmy, że jakość spermy ulegnie poprawie, gdy powstaną nowe plemniki, ale tak się nie stało. Nie wiemy, ile czasu może zająć powrót jakości nasienia do normy, a możliwe jest również, że COVID-19 powoduje jej trwałe pogorszenie, nawet u mężczyzn, którzy mieli łagodną infekcję" – powiedziała Rocio Nunez-Calonge z Grupo Internacional de Reproduccion Madrycie w Hiszpanii

Czy jakość plemników ulegnie poprawie?

Profesor Nunez-Calonge podkreśla, że jakość plemników pogorszyła się zarówno u panów, którzy mają za sobą poważne jak i łagodne objawy COVID-19. Oznacza to zatem, że wiele mężczyzn może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że po bezobjawowym przejściu choroby ich sperma mogła stracić na jakości, a tym samum upośledzić płodność.

Badacze wciąż jednak nie wiedzą jaki konkretnie mechanizm odpowiedzialny jest za obniżenie jakości plemników u pacjentów. Istnieje prawdopodobieństwo, że może być to wina stanu zapalnego oraz zaburzenia w działaniu układu odporności. Ten bowiem prowadzi do uszkodzenia komórek rozrodczych i obniżenia produkcji testosteronu przez komórki śródmiąższowe w jądrach.

- Warto nadmienić, że zaburzenie parametrów nasienia może nie być spowodowane bezpośrednim wpływem SARS-CoV-2. Prawdopodobnie występują dodatkowe czynniki, które przyczyniają się do długotrwałego pogorszenia parametrów spermy, ale które obecnie nie są znane. Ponadto nie sprawdziliśmy w naszym badaniu poziomu hormonów, a wcześniej informowano o silnych zmianach w poziomie testosteronu, głównego gracza odpowiedzialnego za zdrowie reprodukcyjne mężczyzn, u pacjentów z infekcją COVID – skomentowała badaczka.

Nieco innego zdania jest prof. Carlos Calhaz-Jorge z Centro Hospitalar Universitario Lisboa Norte (Lizbona, Portugalia). Ekspert podkreśla, że jakość spermy mieści się w normach wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Źródło: medonet.pl

Data aktualizacji: 04.07.2023,
Opublikowano: 04.07.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej