Nadwrażliwość sensoryczna u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie

Fot: Antonio_Diaz / gettyimages.com

Nadwrażliwość sensoryczna to zespół objawów związanych z nieprawidłowym przyswajaniem bodźców zmysłowych. Efektem są nieadekwatne reakcje i zachowania oraz stany lękowe i fobie, które mogą zaburzać normalne funkcjonowanie zarówno u dziecka, jak iu osoby dorosłej.

Nadwrażliwość to jeden z elementów dysfunkcji modulacji sensorycznej. Innymi możliwymi stanami są podreaktywność i kompulsywne poszukiwania bodźców zmysłowych. Wraz z nieprawidłową interpretacją bodźców zmysłowych i powiązanymi problemami w sferze ruchowej stanowią zespół zaburzeń integracji sensorycznej.

Nadwrażliwość sensoryczna – objawy

Nadwrażliwość (nadreaktywność) sensoryczna to zespół patologicznych reakcji wynikających z nieadekwatnego do sytuacji sposobu przyswajania wrażeń odbieranych przez zmysły. Problem może dotyczyć jednego lub kilku rodzajów bodźców. Bardzo częste są zaburzenia odczuwania dźwięków, dotyku albo impulsów pochodzących z układu przedsionkowego ucha wewnętrznego i (ulokowanych w obrębie układu mięśniowego) proprioceptorów. Dwa ostatnie źródła dostarczają informacji o położeniu, napięciu mięśni, niezbędnych do prawidłowej koordynacji ruchów i utrzymania równowagi. Niektóre osoby nieprawidłowo reagują również na bodźce wzrokowe, węchowe lub smakowe.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Nadwrażliwość sensoryczna jest stanem, w którym reakcje chorego na stymulację są nadmierne. Osoba z tym zespołem jest cały czas przebodźcowana, czuje się bombardowana i zaniepokojona sygnałami dochodzącymi z zewnątrz. Ma problemy z interpretacją tego, co do niej dociera. Częstymi reakcjami są obawa, lęk, niepewność. Chorzy mają tendencję do unikania bodźców, które ich niepokoją. Kryją się przed hałasem, unikają bezpośredniego kontaktu dotykowego nawet z najbliższymi osobami, niechętnie przebywają w miejscach zatłoczonych.

Nadwrażliwość sensoryczna u dzieci

Nadwrażliwość sensoryczna u mniejszych dzieci to często efekt wciąż trwającego procesu integracji mechanizmów poznawczych. By wytworzyć prawidłowe powiązania pomiędzy otrzymanymi z zewnątrz bodźcami, właściwie je zrozumieć i reagować odpowiednio do sytuacji, należy zdobyć odpowiednią ilość doświadczeń. Proces ten jest najintensywniejszy u dzieci w wieku 6–7 lat. W tym okresie często bywają one nadreaktywne – reakcja na bodźce jest silniejsza i dłuższa, jest w niej nadmiar elementów emocjonalnych. Z czasem forma odpowiedzi na odbierane przez zmysły impulsy stabilizuje się i racjonalizuje.

O chorobliwej nadwrażliwości sensorycznej można mówić, jeśli u małych dzieci dostrzega się rażąco nieadekwatne reakcje, unikanie bodźców, reagowanie na stymulację agresją, niepokojem, ucieczką, płaczem lub rozdrażnieniem. Dzieci te najczęściej źle znoszą przeniesienie do nieznanego otoczenia. Niepokoją je nowe sytuacje, zachowania, znalezienie się wśród innych ludzi, w nieznanych pomieszczeniach. Przy zaburzeniach dotyku nie pozwalają się przytulać, głaskać, przykre jest dla nich odczuwanie struktury nowych ubrań albo konsystencji nieznanych wcześniej pokarmów. Generalnie – z trudem akceptują nowe wrażenia.

Nadwrażliwość sensoryczna u dorosłych

Nadwrażliwość sensoryczna u dorosłych jest najczęściej skutkiem problemów, które zaczęły się w dzieciństwie. Oznacza to zwykle, że część nadmiernych reakcji została już opanowana. Dorosły również zwraca większą uwagę na to, by zachowywać się wśród innych ludzi w sposób uznawany za dopuszczalny. Jednak część obaw i problemów pozostaje nierozwiązana, co zmusza chorego do unikania kłopotliwych sytuacji.

Osoby z nadwrażliwością sensoryczną potrafią z wielką skrupulatnością opracować porządek zajęć tak, by w maksymalnym stopniu wyeliminować kontakt z ewentualnymi zagrożeniami. Zmieniają plany, uciekają się do różnego rodzaju wymówek, kłamią. Dostosowują życie i do swoich obaw i lęków. Chorzy z zaburzeniami odczuwania i interpretacji dotyku np. są w stanie zrezygnować z wymarzonego zawodu lekarza. Podejmują pracę w biurze, gdzie aranżują przestrzeń w sposób taki, który eliminuje konieczność siadania tuż obok innych osób. Lęk przed bliskością może nawet skłonić taką osobę do całkowitej rezygnacji z życia intymnego. Pocałunek lub zbliżenie fizyczne wywołują bowiem u niej stres, strach i patologiczne reakcje (np. ucieczkę).

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Leczenie nadwrażliwości sensorycznej u dorosłych

Dorośli często dobrze reagują na ergoterapię, czyli terapię pracą. Na specjalnych zajęciach wykonują np. powtarzające się czynności, które pozwalają im na oswojenie się z hałasem czy efektem dotykania przedmiotów i rozwijają zakres akceptowanych bodźców. Niektóre formy nadwrażliwości sensorycznej mogą wymagać psychoterapii. Jest to szczególnie potrzebne, jeśli chory ma już rozwiniętą fobię albo jeżeli nadreaktywność stała się przyczyną publicznej kompromitacji lub odrzucenia przez otoczenie.

Leczenie nadwrażliwości sensorycznej u dzieci

Leczenie nadwrażliwości sensorycznej u dzieci przyjmuje formę terapii, która pozwala na wytworzenie prawidłowych reakcji na bodźce. Zajęcia składają się z ćwiczeń i zabaw, dzięki którym dziecko odkrywa swoje ciało, reakcje na dotyk, różnego typu ruch i stymulację. Właściwie dobrana aktywność nie powoduje zwyczajowej reakcji odrzucenia i ucieczki, ale wyrabia odpowiednie nawyki. Ważna jest empatia i konsekwencja terapeuty, brak presji na szybki wynik, zwiększanie komplikacji i natężenia bodźców. Jeśli prawidłowo ukierunkuje się motywację dziecka, można rozbudzić jego ciekawość i umożliwić mu poznanie własnych zmysłów.

Ćwiczenia specjalistyczne kontynuuje się zwykle przez długi czas. Duże znaczenie ma również rozszerzanie horyzontów dziecka na nowe doznania w warunkach domowych. Angażowanie go w drobne prace, zachęcanie do korzystania z nieznanych, atrakcyjnych przedmiotów o różnej twardości, fakturze, barwach, coraz dłuższe spacery i bardziej skomplikowane gry ruchowe. Wszystkie te elementy pozwalają dziecku pokonać własne ograniczenia.

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN.





Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 16.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej