Nadciśnienie płucne - objawy, leczenie, metody diagnostyczne

Fot: sector_2010 / stock.adobe.com

Nadciśnienie płucne objawia się przede wszystkim dusznością. Ze względu na przyczynę wyróżnia się nadciśnienie płucne tętnicze, wywołane niewydolnością lewej komory, zakrzepowo-zatorowe, przetrwałe nadciśnienie płucne noworodków, idiopatyczne lub wywołane innymi chorobami przewlekłymi.

Nadciśnienie płucne to stan polegający na wzroście ciśnienia w tętnicy płucnej, mogący wystąpić w przebiegu różnych chorób płuc, serca czy naczyń.

Nadciśnienie płucne klasyfikuje się następująco:

1. Tętnicze nadciśnienie płucne - należy tu nadciśnienie dziedziczne, idiopatyczne, wywołane przez leki, przez choroby tkanki łącznej, zakażenia, a także wtórne do nadciśnienia wrotnego. Podgrupami należącymi do tej kategorii jest zarostowa choroba żył płucnych lub hemangiomatoza kapilarna płucna, a także przetrwałe nadciśnienie płucne noworodków.

2. Nadciśnienie płucne wywołane chorobami lewego serca (potoczne określenie jego lewej połowy, czyli lewego przedsionka i komory). Zalicza się tu wszystkie zaburzenia czynności skurczowej lub rozkurczowej lewej komory, wady zastawek serca, zwężenia żył płucnych, kardiomiopatie.

3. Nadciśnienie płucne w następstwie chorób płuc, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), śródmiąższowe choroby płuc, a także poprzez przebywanie na dużych wysokościach.

4. Przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne.

5. Nadciśnienie płucne o nieznanych przyczynach.

Tu zalicza się zaburzenia hematologiczne (jak przewlekła niedokrwistość hemolityczna czy nowotwory mieloproliferacyjne), choroby układowe (jak sarkoidoza), choroby metaboliczne, przewlekłą niewydolność nerek, włóknienie płuc.

Objawy nadciśnienia płucnego

Objawy najczęściej stopniowo narastają. Rzadko zdarza się, by rozwijające się nadciśnienie tętnicze od razu wywołało stan ostry.

Do pierwszych objawów należy zaliczyć przede wszystkim obniżenie tolerancji wysiłku wywołane dusznością i nadmierną męczliwością.

Jest to główny objaw niezależnie od etiologii nadciśnienia płucnego. Właściwie nigdy, nawet w zaawansowanym stadium choroby, nie obserwuje się duszności spoczynkowej. Oczywiście, jeśli nadciśnienie płucne wywołane jest patologią mięśnia sercowego, mogą pojawić się objawy spoczynkowe w wyniku samej choroby serca, a nie samego nadciśnienia.

Objawy są nieswoiste, słabo wyrażone. Wynikają często z pierwotnej choroby będącej przyczyną nadciśnienia płucnego.

W wyniku poszerzenia tętnicy płucnej może dojść do ucisku pnia lewej tętnicy wieńcowej i objawów niedokrwienia mięśnia sercowego, w tym bólu dławicowego. Poszerzone tętnice płucne mogą również uciskać na nerw krtaniowy wsteczny i wywoływać chrypę.

Klasyfikacja chorych z tętniczym nadciśnieniem płucnym

  • Klasa I - brak ograniczenia aktywności fizycznej, brak stanów przedomdleniowych, bólu w klatce piersiowej, nadmiernej duszności.
  • Klasa II - niewielkie ograniczenie aktywności fizycznej, brak objawów w spoczynku.
  • Klasa III - aktywność jest zdecydowanie mniejsza od normalnej. Prowadzi do duszności, bólu w klatce, stanu przedomdleniowego.
  • Klasa IV - chory nie jest w stanie wykonać nawet najmniejszego wysiłku fizycznego, a w spoczynku może prezentować objawy niewydolności prawej komory sera.

Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego obejmuje potwierdzenie nadciśnienia tętniczego i ustalenie jego przyczyny

Nie ma badań laboratoryjnych swoistych dla izolowanego nadciśnienia płucnego. Niekiedy może się zdarzyć, że nieprawidłowe będą wyniki badań, takich jak:

  • Gazometria krwi tętniczej - umiarkowana hipoksemia, czyli spadek ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi. Dodatkowo może wzrosnąć poziom dwutlenku węgla, czyli hiperkapnia.
  • Rutynowo oznacza się przeciwciała anty-HIV. Można oznaczyć przeciwciała przeciwjądrowe, które czasem wychodzą dodatnie u chorych z nadciśnieniem płucnym.
  • Nadciśnienie płucne z czasem powoduje charakterystyczne zmiany w zapisie elektrokardiograficznym (EKG). Celem rozpoznania wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej, które uwidacznia poszerzenie pnia tętnicy płucnej, poszerzenie prawej komory i prawego przedsionka, a także cechy charakterystyczne dla choroby podstawowej i ewentualne cechy rozedmy płuc.

Badaniami pozwalającymi ocenić czynność płuc są:

  • Spirometria - często prawidłowa, może wykazać cechy restrykcji lub obturacji.
  • Pletyzmografia - pozwala ocenić całkowitą pojemność płuc i tym samym określić, czy przyczyną nadciśnienia może być choroba płuc.
  • Badaniem potwierdzającym nadciśnienie płucne i ukazującym zmiany w obrębie naczyń i prawego serca jest echokardiografia.
  • Rzadziej wykonuje się scyntygrafię perfuzyjną płuc lub cewnikowanie prawej części serca.

Nieinwazyjnie można ocenić prawdopodobieństwo nadciśnienia płucnego według cech badania echokardiograficznego.

Dopiero po wykonaniu badania echokardiograficznego i analizie wyników innych nieinwazyjnych badań, a także stanu klinicznego pacjenta lekarz może skierować pacjenta na wykonanie cewnikowania serca.

Podczas tego inwazyjnego badania dokonuje się dokładnych pomiarów ciśnień i przepływów w naczyniach płucnych.

Leczenie nadciśnienia płucnego jest zależne od jego przyczyny

W pierwszej kolejności należy leczyć chorobę podstawową. Stosowane leki łagodzące objawy również powinny być w ukierunkowane na pierwotną jednostkę chorobową. Na przykład, jeśli nadciśnienie płucne wywołane jest przez niewydolność serca, należy stosować leki wspomagające pracę lewej komory serca.

W leczeniu stosuje się zazwyczaj tlenoterapię, leczenie przeciwkrzepliwe, digoksynę, blokery kanału wapniowego.

Do metod leczenia inwazyjnego zalicza się:

  • Septostomię przedsionkową.
  • Endarterektomię płucną.
  • Przezskórną balonową plastykę tętnic płucnych.
  • Przeszczep obu płuc lub płuc i serca.

Zobacz film: Oczyszczanie płuc. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej