Nabłonki płaskie w moczu – jaka jest norma  i co oznacza zawyżony poziom?

Fot: Drobot Dean / fotolia.com

Nabłonki płaskie w moczu często wzbudzają obawy pacjentów. Pokrywają każdy odcinek układu moczowego, więc ich śladowe ilości mogą znaleźć się w próbce przeznaczonej do badania. Większe liczby wskazują na choroby pęcherza i nerek. Warto wiedzieć, jak odczytywać wyniki.

Nabłonki płaskie w moczu nie muszą wiązać się z rozwinięciem w organizmie stanów zapalnych i chorób. W wielu przypadkach ich ilość podnosi się naturalnie. Jeżeli jednak badanie wykazało podwyższony wynik, należy przeprowadzić dodatkowe analizy, eliminujące ryzyko wystąpienia poważnych problemów ze zdrowiem.

Nabłonki płaskie w badaniu moczu

Układ moczowy człowieka jest w całości pokryty komórkami nabłonkowymi. Z tego powodu obecność nielicznych nabłonków płaskich w próbce moczu jest w pełni normalna i wiąże się z wypłukiwaniem tkanek w czasie mikcji. Za normę uznaje się występowanie 3–5 nabłonków w polu widzenia mikroskopu. Nie zawsze wątpliwości powinny wzbudzać również wyższe wyniki.

Nabłonki płaskie w moczu w ciąży są zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jeżeli ich wysoki poziom utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zwrócić się do lekarza. Zakażenia układu moczowego mogą przyspieszyć poród lub przyczynić się do różnego typu zaburzeń płodu. Liczne nabłonki płaskie w moczu obserwuje się również w trakcie menstruacji.

Zobacz także: Nabłonki płaskie w moczu - wynik i interpretacja badania

Aby właściwie określić źródło problemu, należy przede wszystkim odpowiednio określić liczbę i pochodzenie komórek nabłonkowych. Wyróżnia się nabłonki płaskie, okrągłe, przejściowe. Podczas odczytywania wyników zwraca się uwagę na obecność innych czynników, w tym bakterii, krwi oraz leukocytów. Zazwyczaj są one jednym z podstawowych objawów chorób nerek oraz dróg moczowych.

Liczne nabłonki płaskie w moczu

Nabłonki płaskie w moczu zwykle pochodzą z dolnego odcinka układu moczowego – ujścia cewki moczowej. Mogą także towarzyszyć ich procesom zapalnym. Wówczas w badaniu moczu stwierdza się również bakterie i znacznie podwyższoną liczbę leukocytów. Liczne nabłonki płaskie w moczu mogą być spowodowane niedawnym zabiegiem w okolicach cewki moczowej. Zazwyczaj pacjenci odnotowują pieczenie lub ból w trakcie mikcji, pojawia się uczucie parcia na mocz i wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza.

W trakcie oddawania moczu do badań należy zwrócić szczególną uwagę na higienę – w wielu przypadkach wynik ulega wypaczeniu na skutek przedostania się do próbki nabłonków z narządów płciowych. Aby uniknąć błędów, przed oddaniem moczu konieczne jest dokładne umycie i osuszenie okolic intymnych. O tę kwestię szczególnie powinni zadbać rodzice dzieci. Należy również pamiętać o tym, że w ich przypadku norma nabłonków płaskich jest niższa i wynosi 0–4 w polu widzenia mikroskopu.

Nabłonek przejściowy w moczu

Nabłonek przejściowy wyścieła pęcherz moczowy i moczowody. Jeżeli dość licznie pojawia się w moczu, może to oznaczać stany zapalne – w okresie infekcji lub zakażenia dochodzi do łuszczenia komórek nabłonkowych. Zwykle towarzyszy mu również leukocyturia, objawiająca się licznymi leukocytami w próbce. W niektórych przypadkach nabłonki płaskie w moczu mogą świadczyć o raku urotelialnym pęcherza – najpowszechniejszej złośliwej formie nowotworu pęcherza moczowego.

Nabłonki okrągłe w moczu

Stwierdzenie obecności dość licznych nabłonków okrągłych w badanym moczu jest charakterystyczne dla problemów z kanalikami nerkowymi. W moczu zdrowego człowieka nie powinno ich być w ogóle. W próbkach można obserwować także śluz oraz wałeczki. Zazwyczaj wskazują one na kłębuszkowe zapalenie nerek, stany zapalne tego organu, martwicę cewek nerkowych lub cytotoksyczne uszkodzenie nerek. Jeżeli nabłonki występują po ich przeszczepie, mogą świadczyć o odrzuceniu narządu przez organizm.

Nabłonki atypowe w moczu

Szczególne niebezpieczeństwo wiąże się z obecnością w moczu nabłonków atypowych. Zazwyczaj obserwuje się je w przebiegu chorób nowotworowych, w tym raka pęcherza. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych dróg moczowych. Z reguły występuje u osób starszych, 3/4 chorych stanowią mężczyźni. Jednym z czynników sprzyjających powstaniu choroby jest palenie tytoniu. Szczególnie narażone są także osoby pracujące w przemyśle gumowym, metalowym, naftowym i tekstylnym, ze względu na ciągły kontakt z niebezpiecznymi dla zdrowia chemikaliami. Niestety, czynniki mogą doprowadzić do powstania choroby nawet po kilkudziesięciu latach.

Zobacz także: Glukoza w moczu – o czym świadczy występowanie cukru w moczu i jakie normy są dopuszczalne?

Bardzo często stwierdzenie licznych nabłonków płaskich w moczu pozwala na rozpoczęcie właściwej diagnostyki, ponieważ rak pęcherza może rozwijać się w pierwszym stadium bezobjawowo albo dawać symptomy charakterystyczne dla łagodnych zakażeń dróg moczowych. Należy do nich przede wszystkim krwiomocz, bolesna mikcja oraz obecność w moczu małych skrzeplin. Oprócz tego pojawia się pieczenie, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, ból w podbrzuszu oraz w okolicy lędźwiowej, bezmocz, a także objawy występujące po wystąpieniu przerzutów odległych.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej