Na czym polega pozycja od tyłu i jakie są jej rodzaje?

Fot: vichie81 / fotolia.com

Pozycja od tyłu wykonywana może być na stojąco, siedząco, leżąco lub na boku. Istnieje je wiele postaci, jednakże im wyżej znajdują się pośladki kobiety, tym głębsza staje się penetracja.

Pozycja od tyłu umożliwia głęboką penetrację narządów płciowych kobiety i intensywną stymulację punktu G. Zalecana jest przez ginekologów parom, które starają się o dziecko. Wielu kobietom pozycja ta kojarzy się z bardzo silną męską dominacją, gdyż ich rola sprowadza się do harmonijnego poruszania biodrami i utrzymywania równowagi.

Na czym polega pozycja od tyłu?

Pozycja od tyłu pospolicie nazywana jest także pozycją na pieska (z ang. doggy style). Polega na tym, że mężczyzna znajduje się za stojącą, klęczącą lub leżącą kobietą i wprowadza członek do pochwy od tyłu. Uważana jest za najbardziej pierwotną i zwierzęcą ze wszystkich pozycji, a mimo to jest jedną z najpopularniejszych.

Jak się kochać od tyłu?

Stosunek od tyłu wykonywany mogą być w różnych postaciach. Najwygodniejszą i najbardziej polecaną jest pozycja klęcząca, ponieważ mężczyzna podczas penetracji pochwy swobodnie kontroluje głębokość pchnięć penisa. Z kolei partnerka dzięki ułożeniu w pozycji kolankowo-łokciowej może zwiększyć obojgu doznania, kołysząc się do przodu i tyłu czy zmieniając położenie miednicy. Wśród możliwych wariantów tej pozycji wyróżnia się:

  • pozycję od tyłu na siedząco – mężczyzna siada na krześle, kobieta siedzi rozkrokiem na nim zwrócona tyłem, jej nogi znajdują się po obu stronach ud mężczyzny, tempo ruchów frykcyjnych zależy od kobiety;
  • pozycja od tyłu na leżąco – kobieta leży na brzuchu z rozchylonymi szeroko nogami, a mężczyzna leży na niej;
  • pozycja od tyłu na stojąco – tzw. stojąca na pieska (standing doggy style), gdzie kobieta stoi pochylona (tułów w poziomie) przed mężczyzną z szeroko rozsuniętymi nogami, mężczyzna stoi za partnerką, trzymając ją za biodra;
  • pozycja od tyłu klęcząca – kobieta klęczy pochylona do przodu i opiera się dłońmi lub przedramionami o podłoże w tzw. pozycji kolankowo-łokciowej, a mężczyzna klęczy z tyłu między jej rozwartymi nogami, trzymając ją za biodra;
  • pozycja od tyłu boczna – partnerzy leżą na boku, mają twarze skierowane w tym samym kierunku, mężczyzna znajduje się za kobietą, niekiedy zarzuca na jej biodro swoją nogę.

Pozycję od tyłu można modyfikować. Inne mniej znane pozycje tylne to m.in.:

  • pochylona (pozycja krowy), w której mężczyzna stoi wyprostowany, a partnerka stoi głęboko pochylona tyłem do niego, tak by opierała dłonie o podłogę;
  • tzw. ochroniarz (bodyguard), w której kobieta stoi wyprostowana, ma lekko ugięte kolana, a partner stoi za nią;
  • tzw. dziecięcy fotelik (booster seat), gdzie mężczyzna stoi zwrócony przodem do łóżka, a kobieta znajduje się przed nim tyłem w pozycji kucznej, trzyma nogi na łóżku, a partner podtrzymuje ją za biodra;
  • tzw. więzienny strażnik (prison guard), gdzie mężczyzna stoi wyprostowany, a partnerka stoi głęboko pochylona tyłem do niego, ma zarzucone na plecy ręce, które mężczyzna przytrzymuje w nadgarstkach;
  • tzw. uścisk ogiera, gdzie kobieta leżąc na brzuchu stopami, obejmuje pośladki kochanka.

Zobacz film i dowiedz się podkręcić atmosferę w sypialni:

Zobacz film: Jak podgrzać atmosferę w łóżku? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Pozycja od tyłu – zalety i wady

Wszystkie pozycje seksualne mają plusy i minusy, tak samo jest w przypadku pozycji od tyłu. Taki stosunek znacznie sprzyja zapłodnieniu. Po wytrysku nasienie opada w okolicę szyjki macicy, co ułatwia szybkie zajście w ciąże. Jest to dobre rozwiązanie dla ciężarnych kobiet. W większości pozycji tylnych możliwa jest zarówno penetracja pochwy, jak i odbytu. Seksuolodzy uważają ją za jedną z lepszych pozycji do osiągnięcia orgazmu przez kobietę. Bliski kontakt z kobiecymi pośladkami nierzadko wzmacnia u mężczyzn podniecenie. Ponadto swobodne ręce umożliwiają mu pieszczenie piersi partnerki. Dla wielu kobiet podniecająca bywa świadomość własnej słabości i uległości.

W pozycji tej kobieta przekazuje partnerowi kontrolę nad tempem stosunku. Jest to ewidentnie pasywny rodzaj stosunku, o ograniczonych możliwościach pieszczenia się nawzajem. Innym dużym minusem pozycji tylnych jest odseparowanie partnerów od siebie, którzy nie mogą podczas stosunku na siebie patrzeć. Kochankom może przez to brakować bliskości i ciepła. Pozycji tej nie powinny wybierać pary stawiające mocno na romantyzm i czułość podczas seksu. Niejednokrotnie kobieta doznać może bólu podczas stosunku od tyłu, zwłaszcza gdy członek jest zbyt duży. Ponadto dolegliwości mogą być spowodowane przez tyłozgięcie macicy, anatomiczną nieprawidłowość charakteryzującą się wygięciem trzonu macicy ku kręgosłupowi.

Pozycja ta wymaga dużej wytrzymałości fizycznej i siły mięśni, ponieważ obciąża kolana i ręce. Bywa, że kobiety są mocno zaniepokojone i skrępowane, przybierając pozycję od tyłu, bo zastanawiają się, jak wówczas wyglądają, jak prezentują się ich pośladki, plecy czy tył głowy. Niepokój związany jest także z możliwością wydawania dźwięków przez pochwę. Specyficzne ułożenie oraz penetracja pod ostrym kątem mogą stać się przyczyną krępujących dźwięków przypominających gazy. Są one skutkiem wprowadzanego do środka pochwy nadmiaru powietrza, które w ten sposób znajduje ujście.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej