Jedyną skuteczną metodą potwierdzającą chorobą refluksową jest pH-metria. Badanie może wyglądać groźnie, jednak wcale takie nie jest. Może za to pomóc w diagnozie refluksu żołądka!
Badanie pH-metrii jest jedyną skuteczną metodą, która może potwierdzić, czy pacjent cierpi na chorobę refluksową żołądka. Badanie, choć nie wygląda na przyjemne, nie należy do bolesnych, ani do inwazyjnych. Badanie określa, czy w przełyku panuje środowisko kwaśne czy zasadowe.
Jesteśmy w stanie określić, jak często u pacjenta występuje refluks i jak długo trwa. Pacjent musi zapisywać odczuwane objawy i precyzyjną godzinę ich odczuwania - dowiadujemy się z programu 36,6 °C.
Badanie pH-metrii polega na wprowadzeniu do przełyku około 40 cm rurki. Zobaczcie, jak to wygląda na filmie:
Zobacz film: Refluks żołądkowo-przełykowy - jak można go zdiagnozować? Źródło: 36,6
Co powoduje refluks żołądka? Cofanie się treści pokarmowej do przełyku powoduje, że odczuwamy pieczenie, a nawet ból w klatce piersiowej. Choroba może jednak przebiegać zupełnie bezobjawowo. Powikłaniami refluksu żołądkowego mogą być owrzodzenia przełyku, nadżerki, a nawet nowotwory. Dlatego trzeba dbać i pilnować, aby popularna zgaga pojawiała się u nas jak najrzadziej.
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z czwartego odcinka
Aby uniknąć zgagi nie powinno się jeść na noc i kłaść się po posiłkach. Znaczenie mają także spożywane produkty. Kawa, herbata, czekolada, orzechy i cytrusy sprawiają, że agresywna treść żołądkowa będzie wydzielana w nadmiarze. Wbrew pozorom również mięta nie służy osobom cierpiącym na zgagę. Nie powinno się spożywać także ostrych i tłustych potraw.
Więcej o leczeniu zgagi dowiecie się z filmu:
Zobacz film: Jak wygląda leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego? Źródło: 36,6
Autor:
Redakcja serwisu
Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 01.10.2018 r.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?