Na czym polega mikrodermabrazja diamentowa? Wskazania, efekty

Fot.: YakobchukOlena / Getty Images

Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą urządzenia do usuwania warstw naskórka. Metoda jest szczególnie polecana osobom z tłustą lub suchą skórą, rozstępami, łojotokiem oraz skłonnością do przebarwień. 

Mikrodermabrazja diamentowa, zwana także mikropeelingiem kontrolowanym, jest powszechnym kosmetycznym zabiegiem pielęgnacyjnym, stosowanym od lat 80. XX w. Zapewnia głęboką regenerację i odmłodzenie skóry.

Co to jest mikrodermabrazja diamentowa? Przebieg zabiegu

Jak informują kosmetolodzy, mikrodermabrazja diamentowa zdobywa coraz większą popularność. Polega na mechanicznym peelingu z użyciem specjalistycznego sprzętu do złuszczania naskórka, wyposażonego w diamentowe głowice. Zabieg pozwala na głębokie, ale zupełnie bezbolesne złuszczenie naskórka, dzięki czemu można pozbyć się wierzchnich warstw, których stan bardzo często sprawia problemy natury estetycznej. Wśród zalet mikrodermabrazji można wymienić wysoką skuteczność i uzyskanie pierwszych efektów bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. Jednak zdaniem specjalistów, aby efekt stosowania mikrodermabrazji się utrwalił, należy wykonywać zabieg kilkakrotnie (minimum 3 razy, optymalnie 6 razy) co 2–4 tygodnie.

Mikrodermabrazję diamentową stosowano początkowo jedynie w gabinetach dermatologicznych, jednak bardzo szybko wykorzystano jej działanie w salonach urody. W czasie zabiegu dermabrazji diamentowej wytwarzane jest podciśnienie z wykorzystaniem próżni. Kryształki korundu uderzają zewnętrzną warstwę naskórka dzięki specjalnemu urządzeniu wyposażonemu w diamentową głowicę. Urządzenie do mikrodermabrazji diamentowej w trakcie zabiegu jest przesuwane po skórze, dzięki czemu równomiernie usuwa górne warstwy naskórka. Podczas wykonywania mikrodermabrazji diamentowej zrogowaciały naskórek oraz kryształki wodorotlenku glinu są na bieżąco usuwane z powierzchni skóry.

Mikrodermabrazja diamentowa nazywana jest peelingiem kontrolowanym, ponieważ intensywność zabiegu jest w pełni kontrolowana przez kosmetyczkę. Dzięki temu mikrodermabrazja diamentowa jest o wiele bardziej bezpieczna niż inne metody peelingu. W jej trakcie odbywa się penetracja naskórka warstwa po warstwie, doprowadzająca do jego równomiernego złuszczenia. Peeling kontrolowany stosowany jest tylko w obrębie wierzchnich warstw skóry, dlatego nie ma możliwości powstania niepożądanych blizn lub niebezpiecznego, zbyt głębokiego złuszczenia skóry, co może być skutkiem ubocznym niewłaściwie przeprowadzonego peelingu chemicznego.

Mikrodermabrazja diamentowa – wskazania i przeciwwskazania

Mikrodermabrazja diamentowa może być przeprowadzana u osób o każdym typie skóry. Jest szczególnie zalecana w próbach usunięcia lub zminimalizowania płytkich zmarszczek, rozstępów, blizn. Tradycyjnie mikrodermabrazja diamentowa jest zabiegiem polecanym w walce z nadmiernie rogowaciejącym naskórkiem, przebarwieniami, rogowaceniem okołomieszkowym, a nawet trądzikiem pospolitym (bez stanów zapalnych). Mikrodermabrazja może być bardzo skuteczna w próbie niwelowania zmian powstałych w wyniku fotostarzenia się, braku napięcia i właściwej elastyczności skóry. Dermatolodzy zalecają zabieg w celu eliminowania rozszerzonych porów, zaskórników, prosaków, uszkodzeń posłonecznych oraz przebarwień i odbarwień. Mikrodermabrazja może pomóc w ukryciu cellulitu oraz blizn.

Niestety, istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia mikrodermabrazji diamentowej. Zabieg nie powinien być wykonywany u osób cierpiących na grzybicę skóry głowy, łuszczycę, z licznymi znamionami na skórze twarzy oraz włókniakami. Kolejnymi przeciwwskazaniami są: trądzik różowaty, stany ropne na powierzchni skóry twarzy, aktualnie trwające choroby skóry o podłożu bakteryjnym lub wirusowym (liszajec, brodawki, opryszczka, zapalenie mieszków włosowych) oraz przerwanie ciągłości skóry. Nie powinno wykonywać się mikrodermabrazji diamentowej u osób po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych, z naczyniakami płaskimi, naczyniakami jamistymi, nowotworami skóry, a także skłonnością do tworzenia się na twarzy keloidów. Przed zabiegiem zaleca się konsultację z lekarzem.

Efekty mikrodermabrazji diamentowej

Błyskawicznym efektem mikrodermabrazji diamentowej jest regeneracja skóry oraz wizualny efekt odmłodzenia skóry. Aby efekty były widoczne przez dłuższy czas, należy zastosować regularne zabiegi odbywające się w serii. Dzięki temu mikrodermabrazja pozwoli na zwiększenie zdolności obronnych skóry, przyspieszenie krążenia limfy oraz krwi w obrębie skóry, jej regenerację wraz z odnową komórkową. Pożądanymi efektami są zwiększenie zdolności absorpcji kosmetyków oraz głębokie nawilżenie skóry. Regularne stosowanie mikrodermabrazji diamentowej stymuluje produkcję elastyny oraz kolagenu.

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 26.02.2018,
Opublikowano: 27.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej