Masaż izometryczny jest doskonałym sposobem na poprawę ukrwienia i dotlenienie skóry. Część specjalistów uważa, że masaż izometryczny znacznie przyczynia się do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Dzięki skuteczności zyskał dużą popularność; jest dostępny w niemal każdym gabinecie fizjoterapeutycznym oraz ośrodkach spa.
Czym jest masaż izometryczny?
Masaż izometryczny wywodzi się z masażu klasycznego i jest uznawany za skuteczny zabieg leczniczy. Wyróżnia się krótką, ale bardzo intensywną częstotliwością. W niektórych przypadkach może być wykonywany nawet kilka razy dziennie. Jest jednym z podstawowych elementów rehabilitacji pourazowej oraz pochorobowej, choć zdobył również popularność w celach kosmetyczno-estetycznych.
Do wykonania masażu izometrycznego konieczne jest wywołanie skurczu izometrycznego mięśni. Jest to skurcz polegający na wzroście napięcia danego mięśnia przy jego stałej długości, bez rozciągania wywołanego ruchem. Aby uzyskać skurcz izometrycznego, konieczne jest spowodowanie skurczu dowolnego lub obciążenia danego mięśnia przez np. ucisk ręką osoby wykonującej masaż. W normalnych warunkach skurcz izometryczny następuje, gdy osoba nie wykonuje ruchu, ale utrzymuje część ciała w danym położeniu, np. w czasie odkręcania nakrętki lub śrub bądź w czasie stania.
Ważne jest, aby bezpośrednio przed masażem zmierzyć obwód masowanych mięśni w dwóch miejscach, dzięki czemu będzie można porównać przyrastanie masy mięśniowej. Zabiegi w celach fizjoterapeutycznych najczęściej przeprowadzane są w seriach i łącznie obejmują 10–20 masaży. W zależności od zaleceń masaż izometryczny może być wykonywany raz lub 2 razy dziennie
Etapy masażu izometrycznego
Jak informują fizjoterapeuci, prawidłowy masaż izometryczny powinien być podzielony i wykonywany w trzech etapach. Pierwszy trwa najczęściej od 5 do 10 minut, choć ostateczna długość jest zależna od masowanego obszaru. Polega na przygotowaniu ciała do właściwego masażu i obejmuje m.in. klasyczny masaż rozluźniający ciało oraz poszczególne mięśnie i partie mięśniowe. Stosuje się wiele technik relaksacyjnych, takich jak masowanie, głaskanie, ugniatanie czy rozcieranie. Dzięki fazie przygotowawczej następuje rozgrzanie tkanek skórnych oraz tkanek mięśniowych. Osiąga się w ten sposób również lepsze ukrwienie oraz pobudzenie proprioceptorów, które są receptorami dostarczającymi mózgowi informacji o napięciu mięśniowym.
W drugim etapie, zwanym przez wielu etapem właściwym masażu izometrycznego, wywołuje się wspomniane napięcie izometryczne. Dzięki niemu włókna mięśniowe ulegają kurczeniu się bez zmiany długości. Masowanie w celu uzyskania napięcia izometrycznego charakteryzuje się energicznymi i szybkimi ruchami dłoni. Etap właściwy masażu izometrycznego polega na krótkim, trwającym ok. 15–30 s rozcieraniu, oklepywaniu lub ugniataniu poszczególnych mięśni, a następnie chwilowej przerwie, trwającej nie dłużej niż kilkanaście sekund.
W dalszej kolejności stosuje się techniki rozluźniające, opierające się na wstrząsaniu, wibracjach mięśni, a nawet łagodnym głaskaniu. Ta część właściwego etapu masażu izometrycznego nie powinna trwać dłużej niż 8 minut, choć ostatecznie jest to zależne od siły oraz masy mięśni.
Trzeci etap opiera się na rozluźniających technikach masażu klasycznego, np. delikatnym ugniataniu lub wstrząsaniu, dzięki czemu zmniejsza się napięcie mięśni, które poprzez relaksację przechodzą do stanu prawidłowego napięcia. Etap końcowy masażu izometrycznego trwa najczęściej nie dłużej niż 5 minut.
Wskazania i korzyści masażu izometrycznego
Masaż izometryczny zalecany jest w szczególności osobom, u których konieczne jest przywrócenie siły mięśniowej wraz z właściwą sprężystością i masą, gdy nie ma możliwości przeprowadzania ćwiczeń fizycznych. Jest podstawowym elementem rehabilitacji osób cierpiących na niedowłady, zaniki mięśniowe oraz będących po długotrwałych unieruchomieniach kończyn. Masaż izometryczny jest również przeznaczony dla pacjentów z osłabieniami i zanikami mięśni po wylewach, urazach, złamaniach, porażeniach wiotkich, porażeniach nerwów obwodowych oraz innych uszkodzeniach ciała. Fizjoterapeuci zalecają go ponadto osobom aktywnym fizycznie jako uzupełnienie treningów.
Masaż izometryczny znalazł zastosowanie w gabinetach spa za sprawą właściwości redukujących podskórną tkankę tłuszczową, dlatego jego elementy można znaleźć w różnego rodzaju zabiegach, często określanych mianem masażu na cellulit lub po prostu masażu odchudzającego. Masaż izometryczny jest szczególnie polecany w pierwszej fazie odchudzania, ponieważ przyczynia się do przyspieszenia przemiany materii oraz stymuluje przepływ krwi i limfy. Wykonywany np. na brzuch i uda, znacznie poprawia sprężystość i jędrność tych części ciała.