Azjatyckie rytuały pielęgnacyjne zyskują coraz więcej zwolenniczek na całym świecie. Jednym z nich jest masaż twarzy, stworzony przez japońską kosmetolog Yukoko Tanaka. Polega on na odpowiednim uciskaniu skóry twarzy podczas codziennego nakładania kremu, czyli rano i wieczorem.
Japoński masaż twarzy tanaka - na czym polega?
W Japonii piękno to oznaka zdrowia, które pielęgnuje się na płaszczyźnie psychicznej, fizycznej oraz duchowej. Azjatyckie rytuały pielęgnacyjne, takie jak masaż twarzy tanaka, bazują na klasycznym japońskim systemie masażu Anmie, gdzie “An” oznacza nacisnąć, a “Ma” pocierać. Rytuał nie tylko pozwala na głęboki relaks i odprężenie, ale i pozytywnie wpływa na wygląd i stan skóry, która po regularnym stosowaniu zabiegu zaczyna wyglądać młodziej, zdrowiej i bardziej promiennie.
Jak wykonać masaż twarzy? Zobaczcie na filmie:
Masaż twarzy - efekty masażu twarzy tanaka
Odpowiednie uciskanie mięśni twarzy pozwala poprawić napięcie skóry i wygładzić tym samym zmarszczki (w kącikach ust i oczu czy na czole). Efektem regularnego stosowania masażu tanaka jest również znaczne wyszczuplenie owalu twarzy oraz pozbycie się opuchlizny. Kosmetolog Yukoko Tanaka twierdzi, że masaż twarzy odmładza nawet o 10 lat.
Na czym polega japoński masaż twarzy?
Japoński masaż twarzy przeprowadza się w następujący sposób:
Etap 1 to odprężający relaks – wykonuje się masaż szyi, dekoltu i karku w celu zmniejszenia napięcia mięśni, usunięcia stresu, poprawienia krążenia, a razem z tym lepszego dotlenienia i odżywienia. Na tym etapie wykorzystuje się gorące ręczniki do owinięcia twarzy. Masaż pomaga odpocząć, redukuje stres, odpręża, relaksuje.
Etap 2 to usuwanie toksyn – wykonuje się drenaż i akupresurę w celu usunięcia zastojów limfatycznych, zmniejszenia obrzęków, opuchlizny i worków pod oczami, oczyszczenia organizmu z toksyn.
Etap 3 to lifting – poprawia elastyczność i wygładza skórę twarzy, wykonujący masaż skupia się zwłaszcza na miejscach newralgicznych.
Etap 4 to energetyzowanie – wykonuje się akupresurę w celu poprawy samopoczucia, podniesienia witalność, redukcji negatywnych emocji i pobudzenia życiowej energii. Uciskanie odpowiednich punktów akupresurowych twarzy przywraca równowagę poszczególnym narządom, co wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale i wygląd skóry.
Intensywność i złożoność technik wchodzących w skład japońskiego masażu twarzy oddziałuje na głęboko położone warstwy skóry i mięśnie. Główny cel japońskiego masażu twarzy stanowi przedłużenie autentycznego i naturalnego piękna, zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom.
Japoński masaż twarzy - krok po kroku
Masaż twarzy w domu można wykonywać każdego dnia, np. w czasie nakładania na twarz kremu, serum lub olejku, o właściwościach zgodnych z rodzajem i potrzebami cery. Nałożenie odżywczego kosmetyku na skórę przed wykonaniem masażu ułatwi poślizg oraz zminimalizuje wystąpienie podrażnień, np. w wyniku oklepywania czy pocierania skóry. Każdą czynność składającą się na masaż twarzy należy powtórzyć 3 razy.
-
Masaż policzków: połóż dłonie na policzkach i delikatnie przesuń je w dół po szyi, aż do mostka, lekko naciskając na skórę.
-
Masaż czoła: palce dłoni umieść na czole i dociśnij je do skóry. Przesuwaj dłonie po twarzy, kierując się ku dołowi, w ten sam sposób, jak w przypadku poprzedniego ćwiczenia.
-
Masaż skóry wokół oczu: opuszki palców umieść w zewnętrznych kącikach oczu i kierując się w stronę wewnętrznych kącików wykonuj okrężne ruchy wokół oczu wykańczając ruch poprzez przesunięcie dłoni po twarzy i szyi w kierunku mostka.
- Masaż brody: połóż palce na brodzie i delikatnie przyciśnij je do skóry. Wykonuj okrężne ruchy dłońmi wokół ust, kierując się od zewnętrznych kącików, po przestrzeń tuż pod nosem. Miękką stronę dłoni przyłóż do brody i pochyl lekko głowę do przodu. Powodując delikatny nacisk na skórę, kieruj dłonie w stronę uszu, delikatnie masując przy tym policzki.
-
Masaż nosa: okrężnymi ruchami masuj skórę wokół skrzydełek nosa, a następnie przenieś dłonie wyżej na centralną część nosa.
-
Masaż ust: opuszki palców umieść na brodzie a następnie przyciskając je do skóry kieruj je ku górze, aż do delikatnej skóry pod oczami. Wykończ ruch, kierując dłonie w stronę uszu, a następnie lekko kieruj się ku dołowi, w stronę mostka.
- Masaż żuchwy: miękką stronę dłoni przyłóż do żuchwy i przesuwają ją delikatnie w stronę ucha. Czynność powtórz na drugiej stronie twarzy.
Urządzenie do masażu twarzy
Odmładzający masaż twarzy w domu można wykonać za pomocą specjalnego urządzenia. Gadżet posiada głowicę masującą wyposażoną w specjalne wypustki, które umożliwiają wykonanie jednoczesnego ruchu głaskania i ugniatania. Przed użyciem urządzenia wystarczy zwilżyć twarz kosmetykiem, np. kremem lub serum, a następnie delikatnie przesuwać je po twarzy w newralgicznych miejscach, takich jak: czoło, skóra pod oczami, wokół ust lub nosa.
Japoński masaż kosmetyczny twarzy - jak wygląda zabieg w gabinecie kosmetycznym?
Z azjatyckich rytuałów pielęgnacyjnych można skorzystać w gabinecie kosmetycznym. Jednym z nich jest japoński masaż, który oprócz działania relaksującego, stanowi również nieinwazyjną metodą liftingu twarzy, zapewniającą długotrwałe efekty. Kuracja na twarz składa się z 4 etapów, które poprawiają metabolizm komórkowy, co przyspiesza regenerację skóry, a także ujędrniają, wygładzają i poprawiają koloryt cery.
- Pierwszy etapem japońskiego rytuału jest masaż dekoltu, karku oraz szyi, który ma odprężyć i rozluźnić napięte mięśnie twarzy.
- Kolejnym etapem masażu twarzy jest wykorzystanie technik drenujących i akupresury, aby poprawić krążenie, usunąć toksyny, dotlenić tkanki oraz zmniejszyć obrzęki i opuchliznę na skórze.
- Etap liftingujący zabiegu jest najbardziej intensywny, ze wszystkich, jednak nie powinien powodować dyskomfortu u pacjenta. Masażysta wykonuje energiczne i sprężyste ruchy (pocieranie, oklepywanie, rozcieranie) głównie w strefach najbardziej newralgicznych, czyli: bruzd nosowych, okolic czoła i oczu czy owalu twarzy.
- Na zakończenie japońskiego masażu stosuje się stymulację punktów akupresurowych na twarzy, które odpowiadają pracy poszczególnych narządów w ciele. Zabieg dodaje energii oraz poprawia ogólny wygląd skóry.
Przeciwwskazania do masażu japońskiego twarzy
Masaż japoński twarzy pomimo ogromnego, pozytywnego działania nie powinien być przeprowadzany u osób zmagających się z opryszczką, trądzikiem, stanami zapalnymi w jamie ustnej. Dodatkowo przeciwwskazaniami są podwyższona temperatura ciała, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, powiększone węzły chłonne, nadczynność tarczycy, zakrzepica, świeże usunięcie zęba, choroby nowotworowe, zmiany ropne okołozębowe, zaawansowana miażdżyca, zapalenie żył, zapalenie migdałków. Z zabiegu nie powinny korzystać osoby o skórze mocno naczyniowej i te, które poddawały się około 3 dni wcześniej mezoterapii, przed 2 tygodniami botoksowi, przed 2 miesiącami zabiegom z kwasem hialuronowym, przed 6 miesiącami zabiegom z użyciem nici liftingujących. Dodatkowo japońskiego masażu twarzy nie wykonuje się u kobiet w ciąży.
Wskazania do japońskiego masażu twarzy
Japoński masaż twarzy wskazany jest zwłaszcza dla osób o szarej, zmęczonej, wiotkiej, mało jędrnej skórze z przebarwieniami. Poleca się go osobom ze zmarszczkami, bruzdami, opuchlizną i obrzękami twarzy oraz napiętym i zestresowanym. Zabieg polecany jest kobietom i mężczyznom w każdym wieku.
Kurs japońskiego masażu twarzy
Ze względu na ogromną popularność japońskiego masażu twarzy organizowane są specjalne kursy dla masażystów, fizjoterapeutów, kosmetyczek i kosmetologów, na których zgłębia się techniki masażu. Kurs kosztuje 500–600 zł i obejmuje część praktyczną oraz teoretyczną. Podczas trwającego przeważnie 2 dni szkolenia uczestnikom przekazywana jest filozofia i historia tradycyjnego masażu japońskiego, zasady akupresury twarzy i wykonywania masażu oraz przeciwwskazania i wskazania do zabiegu.