Na czym polega chirurgia szczękowa i jakie zabiegi wykonuje chirurg o specjalizacji chirurgii szczękowo-twarzowej

Fot: bavissimos / fotolia.com

Specjalizacja chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy chirurgii plastycznej i stomatologicznej, traumatologii, onkologii oraz medycyny ogólnej. Zabiegi wykonywane w tej dziedzinie wykonuje się najczęściej do usuwania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, uszkodzeń lub zniekształceń twarzy na skutek wypadku, leczenia stanów zapalnych, guzów oraz torbieli w okolicach zatok szczękowych. 

Chirurgii twarzowo-szczękowej nie można mylić z chirurgią stomatologiczną. Najczęściej wykonywane zabiegi z tej dziedziny to np.: usunięcie zębów z zębodołów i ósemek, resekcja wierzchołka korzenia, usuwanie korzeni, transpozycja zębów czy stabilizacja kości.

Czym jest chirurgia twarzowo-szczękowa?

Chirurgia twarzowo-szczękowa to połączenie medycyny ogólnej i stomatologii. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej (w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki) oraz twarzoczaszki. Na stół operacyjny na oddziale chirurgii twarzowo-szczękowej najczęściej trafiają skomplikowane przypadki, gdy sam stomatolog czy chirurg plastyczny nie jest w stanie pomóc.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się różnorodnymi przypadkami, które mogą potrzebować pomocy z kilku dziedzin, jak np.: chirurgii stomatologicznej i plastycznej, onkologii czy traumatologii. Interwencja chirurga szczękowego jest potrzebna w następujących przypadkach:

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy, np. na skutek poważnego wypadku czy pobicia, może wymagać interwencji chirurga. Leczenie chirurgiczne wymagane jest również w przypadkach, kiedy zgryz jest nieprawidłowy. Najczęstsze wady zgryzu to: wysunięcie żuchwy, zwężenie szczęki, zgryz otwarty. Z usług chirurgii szczękowo-twarzowej korzysta się również do zabiegów modelowania brody, np.: nadania odpowiednich proporcji, powiększania lub zmniejszania brody czy korekta jej kształtu.

Stany zapalne lub guz w okolicach zatok szczękowych

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego jest niezbędna, kiedy pojawia się guz lub torbiel w trudno dostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stan zapalny kości, który pochodzi od zębów. Resekcja wierzchołka zęba wykonywana jest, kiedy należy usunąć zmiany okołowierzchołkowe, których nie da się już wyleczyć. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega on na nacięciu błony śluzowej, dzięki czemu możliwe jest odsłonięcie kości i usunięcie torbieli korzeniowej czy zmiany zapalnej.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, kiedy przestają one już rosnąć, ale nie przebiły się przez błonę śluzową lub rosną w środku kości. Może to spowodować poważny stan zapalny, wypchanie sąsiednich zębów na inne miejsce oraz nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Zatrzymanie zębów najczęściej dotyczy ósemek. W takim wypadku zaleca się ich chirurgiczne usunięcie.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Złamania kości, np. szczęki, twarzy, żuchwy

Do złamania może dojść na skutek wypadku, silnego uderzenia czy mechanicznego urazu. Zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonywanie są w znieczuleniu miejscowym. W poważniejszych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne. Do złamań najczęściej dochodzi na skutek wypadku samochodowego, bójki lub uprawianego sportu. W złamane miejsce najczęściej umieszcza się specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Mają one różne kształty i można je dowolnie wyginać, aby nadać im odpowiedni kształt, pasujący do złamanej kości.

Implanty

Zabieg wszczepienia implantów wykonywany jest przez chirurga twarzowo-szczękowego z dodatkową kwalifikacją implantologiczną. W dziedzinie implantologii najczęściej dokonuje się rekonstrukcji materiału kostnego zęba oraz przygotowywania dziąsła dla przyszłego zębowego implantu wykonanego z kościozastępczego materiału.

Zobacz także: Czym jest most porcelanowy i jakie są jego rodzaje?

Kwalifikacje chirurgia szczękowego wykorzystuje się również u pacjentów objętych leczeniem przygotowawczym przed umieszczeniem protezy w jamie ustnej. Kuracja ma na celu usunięcie wszelkiego rodzaju nierówności, jak fałdki czy zgrubienia, aby jama gębowa spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy.

Klinika chirurgii twarzowo-szczękowej

Klinika chirurgii twarzowo-szczękowej to miejsce, gdzie można szukać wykwalifikowanego specjalisty do wykonywania skomplikowanych zabiegów z danej dziedziny. Tego typu oddziały świadczą kompleksowe usługi z zakresu chirurgii, a także poradnictwa ambulatoryjnego. Zapewniają leczenie w warunkach szpitalnych oraz opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego. Na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej wykonuje się takie zabiegi, jak: chirurgia odtwórcza, leczenie zapaleń tkanek miękkich, chorób zatok, zmian naczyniowych, traumatologia twarzoczaszki czy uzupełnień protetycznych.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej