Na czym polega cementowanie kręgosłupa?

Zobacz film: Na czym polega cementowanie kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Złamanie kręgosłupa to schorzenie, z którym medycyna potrafi sobie już poradzić. Jeszcze do niedawna, leczenie tego rodzaju urazów polegało na noszeniu przez pacjenta specjalnego gorsetu ortopedycznego. Niestety jest on bardzo niewygodny, krępuje ruchy i skazuje chorego na ciągłą pomoc osób trzecich. Na szczęście dzisiaj tego rodzaju postępowanie uznaje się za przestarzałe i choremu oferuje się bardziej nowoczesne formy leczenia. Jedną z nich jest tzw. cementoplastyka kręgosłupa. Tak zabieg przeszła pani Bogusia. Na czym dokładnie polega cementoplastyka i jak wygląda?

Pani Bogusia wskutek wypadku komunikacyjnego doznała złamania kręgosłupa. Lekarz, do którego trafiła w pierwszej kolejności nie zauważył, jak rozległy ma uraz i odesłał ją do domu. Po trzech tygodniach gehenny i próbach złagodzenia bólu, z którym nie radziły sobie nawet bardzo silne leki przeciwbólowe, pani Bogusia trafiła do kolejnego lekarza, który rozpoznał złamanie i zalecił noszenie specjalnego gorsetu ortopedycznego.

Zapytany o możliwość cementowania kręgosłupa, odpowiedział, że jest już za późno. Wtedy pani Bogusia trafiła do prof. Wojciecha Kloca. Ten, po wykonaniu dodatkowych badań zdecydował, że zabieg cementoplastyki jest możliwy.

Jak wygląda taki zabieg? W miejsce, w którym doszło do uszkodzenia kręgów wprowadza się specjalny cement medyczny. Jego zadaniem jest ponowne zespolenie kości i wypełnienie uszkodzeń. Zabieg trwa nie więcej niż dwadzieścia minut, a w jego trakcie pacjent jest całkowicie przytomny.

Największą zaletą cementoplastyki jest to, że już po dwóch godzinach od zabiegu chory może zacząć chodzić i wyjść ze szpitala.

Zobacz film: Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z urazem kręgosłupa? Źródło: 36, 6.





Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 11.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej