Mucha końska – jak się przed nią chronić i co zrobić, gdy już nas ugryzie?

Fot: Henrik_L / gettyimages.com

Mucha końska choć na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła mucha to kontakt z nią może być dużo bardziej nieprzyjemny. Ugryzienie muchy końskiej jest bardzo bolesne, w skrajnych przypadkach może wywołać nawet problemy z sercem. Kiedy much końskich jest najwięcej i co zrobić, aby uniknąć pogryzienia?

Jusznica deszczowa (Haematopota pluvialis) to owad, który należy do rodziny bąkowatych. Potrafi uprzykrzyć życie zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Owada potocznie nazywa się muchą końską lub giezą. Mucha końska jest szczególnie aktywna w lipcu i sierpniu. Lubi wysokie temperatury i wilgoć. Można ją spotkać praktycznie w całym kraju, także w mieście.

Mucha końska – jak ją rozpoznać?

Mucha końska może mieć od 8 do 12 milimetrów długości. Jej ciało jest wąskie i – w porównaniu ze zwykłą muchą – znacznie bardziej wydłużone. Mucha końska jest szara, ale na tułowiu i skrzydłach widoczne są brązowe pasy czy wzory. Ma ciemne czułki i sześć nóg. Najbardziej charakterystyczne są jednak jej oczy. U samic są fioletowe i mogą się na nich pojawić jasnozielone lub pomarańczowe szlaczki. U samców są szare.

Mucha końska – gdzie można ją spotkać i co ją przyciąga?

Owady te doskonale czują się w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego też najwięcej much końskich żeruje w pobliżu jezior, rzek czy basenów. I nie ma znaczenia czy zbiornik jest sztuczny czy naturalny.

Człowieka atakują przede wszystkim samice. Tak samo jak w przypadku komarów, muchy końskie potrzebują krwi do złożenia jaj. Muchy końskie przyciąga przede wszystkich ruch, światło, które odbija się od płaskich powierzchni, ciepło oraz dwutlenek węgla, który wydychamy.

Mucha końska – czy jej ugryzienie jest niebezpieczne?

Choć samo ugryzienie nie wywołuje żadnych problemów ze zdrowiem, to miejsce gdzie mucha wbiła się w skórę może mocno boleć. Niekiedy pojawia się także opuchlizna, którą można złagodzić Altacetem lub innym preparatem dostępnym w aptece bez recepty. W skrajnych przypadkach osoby pogryzione przez muchy końskie skarżą się na bóle stawów, gorączkę, dreszcze. Niezwykle rzadko reakcja organizmu jest tak silna, że dochodzi do zaburzenia rytmu serca. Jeśli taka sytuacja ma miejsce należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Co to jest wstrząs anafilaktyczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Objawy wstrząsu anafilaktycznego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Mucha końska – jak się przed nią chronić?

Nie ma żadnych kremów ani maści, które skutecznie odstraszają muchy końskie. Niekiedy stosuje się repelenty na bazie permetryny, ale ich użycie nie daje żadnej gwarancji i nie zapewnia stuprocentowej ochrony. Zdaniem specjalistów, aby uniknąć pogryzienia należy zakładać takie ubrania, które przykryją jak najwięcej ciała. Niestety latem podczas wypoczynku nad wodą jest to praktycznie niewykonalne.

Muchy końskie dokuczają także zwierzętom. Aby ochronić je przed pogryzieniem smaruje się je specjalnymi preparatami odstraszającymi.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że muchy końskie mogą wlatywać także do domu, zwłaszcza jeśli znajduje się on w pobliżu wody. Aby tak się nie stało warto zamontować w drzwiach moskitiery albo skorzystać z lamp owadobójczych.

Data aktualizacji: 19.07.2019,
Opublikowano: 19.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej