Most adhezyjny na włóknie szklanym – zalety i wady metody

Fot. seb_ra / Getty Images

Most adhezyjny wytrzymuje około 3–6 miesięcy. Jest niestety podatny na uszkodzenia, dlatego należy zachować ostrożność po jego założeniu. Mosty adhezyjne są coraz chętniej wykorzystywane, ponieważ dają dobry efekt w dość niskiej cenie.

Mosty adhezyjne są doskonałym rozwiązaniem z zakresu protetyki zębowej. Są bezbolesne, nieszkodliwe, a przede wszystkim dość tanie. Wykonywane są na bazie kompozytu o zwiększonej trwałości lub z włókna szklanego.

Co to jest most adhezyjny?

Mosty adhezyjne stosuje się jako tymczasowe uzupełnienie braków zębowych. Najczęściej stosowane są w trakcie gojenia się implantów w miejscach usunięcia korzeni zębowych. Most adhezyjny należy do mostów będących stałymi konstrukcjami, które są przyczepiane do sąsiadujących zębów. Mogą być wykonane z kompozytu mającego większą wytrzymałość, jak również z włókien szklanych. Do sąsiadujących zębów przyczepia się je poprzez zastosowanie żywicy kompozytowej, a czasem także skrzydełek czy retainerem (aparatem ortodontycznym). Te elementy mogą być wykonane z metalu lub z włókna szklanego. Mosty adhezyjne mają tę zaletę, że nie wymagają szlifowania sąsiadujących zębów. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i tani.

Polecamy: Implanty zębowe (stomatologiczne) – rodzaje, metody wszczepiania, możliwe powikłania

Kiedy stosuje się mosty adhezyjne?

Most adhezyjny stosuje się przy braku pojedynczego zęba. Zęby filarowe muszą być zdrowe, mocne, by stanowiły stabilną konstrukcję dla mostu. Mosty adhezyjne stanowią doskonałe rozwiązanie, kiedy ubytek wymaga jedynie tymczasowego uzupełnienia. Mosty adhezyjne wykorzystuje się do uzupełnienia pojedynczych ubytków, szczególnie jeśli chodzi o zęby przednie, ponieważ dają dobre efekty estetyczne.

Zalety mostów adhezyjnych na włóknie szklanym

Mosty adhezyjne mają wiele zalet. Wykorzystuje się je do natychmiastowego uzupełnienia pojedynczego ubytku zębowego. W przypadku tego zabiegu, zęby stanowiące filar dla mostu nie są piłowane. Konieczne jest jedynie wytworzenie niewielkich zagłębień celem założenia szkieletu włókna szklanego dla stabilnej konstrukcji. Zawsze można usunąć most i wstawić nowy w razie uszkodzenia jakiegokolwiek elementu. Most adhezyjny stanowi tymczasowe rozwiązanie, zanim u danej osoby wstawi się implant czy most protetyczny.

Zobacz film i sprawdź jak wygląda leczenie kanałowe:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie kanałowe? Źródło:  Klinika urody

Polecamy: Korony na zęby. Jakie wybrać: porcelanowe, cyrkonowe czy elastyczne?

Kiedy nie można wstawić mostu adhezyjnego na włóknie szklanym?

Mosty adhezyjne to jedynie przejściowe rozwiązanie, zanim wstawi się implant czy most protetyczny. Mają niewielką wytrzymałość i są narażone jak inne zęby na odkładanie się próchnicy. Poza tym w miejscu niewielkiego zagłębienia w zębach filarowych może szerzyć się próchnica. Dlatego też należy rozważyć takie rozwiązanie u osób z dużą tendencją do ognisk próchniczych.

Przeciwwskazania do założenia mostu adhezyjnego to niektóre wady zgryzu czy bruksizm (tarcie zębów szczęki o zęby żuchwy).

Jak wygląda zakładanie mostu adhezyjnego?

Na pierwszej wizycie kwalifikuje się pacjenta do założenia mostu adhezyjnego i wybiera właściwą metodę. Jeśli pacjent nadaje się do wstawienia mostu, stomatolog przygotowuje sąsiadujące zęby do wstawienia filaru z włókna szklanego, a także bierze wycisk zębów, który przesyła do zakładu protetyki. Podczas drugiej wizyty lekarz zakłada most na stałe.

Data aktualizacji: 04.06.2019,
Opublikowano: 29.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej