Mizofobia – przyczyny, objawy, leczenie

Fot. Hero Images / Getty Images

Mizofobia (inaczej – germofobia) to zaburzenie nerwicowe, którego zasadniczym objawem jest przesadna, nieadekwatna do realnego zagrożenia, ale niemożliwa do opanowania obawa przed zabrudzeniem. Mianem tym określa się także lęk przed zarazkami, zakażeniem (mikrofobia, bakteriofobia).

Mizofobia to fobia specyficzna, z właściwym tego rodzaju schorzeniom zespołem przyczyn i objawów. Charakterystyczne jest dla niej współwystępowanie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, a konkretnie nerwicy natręctw. Polega ona na nieustannym powtarzaniu – pod wpływem wewnętrznego przymusu – czynności czyszczenia przedmiotów czy mycia rąk. Ze względu na to, że łatwo zracjonalizować taką potrzebę, germofobia jest wyjątkowo uciążliwą dla chorego przypadłością, często uniemożliwiającą mu normalne funkcjonowanie.

Mizofobia – przyczyny

W otoczeniu niewątpliwie jest wiele brudu, który jest nośnikiem szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Znajdują się na sprzętach w miejscach publicznych (klamkach u drzwi, uchwytach w tramwaju, wózkach sklepowych, ławkach w parku) i w powietrzu, przenoszą się na odzieży czy butach. System immunologiczny człowieka zazwyczaj doskonale radzi sobie z takimi zagrożeniami. Dotyczy to nawet niemowląt, którym matki niekiedy usiłują stworzyć sterylne warunki. W przypadku zdrowego organizmu skutkuje to najczęściej tym, że nie nabywa on naturalnej odporności. Dzieci chronione przed zarazkami częściej zapadają na różnego rodzaju infekcje, cierpią na alergie. Unikanie brudu i zakażeń jest w pewnym stopniu postępowaniem racjonalnym, ale przesada w tej kwestii nie jest ani konieczna, ani wskazana. Znajdujące się w otoczeniu bakterie na pewno nie stanowią zagrożenia, które powinno stać się powodem nieustannego lęku o własne zdrowie.

Osoby cierpiące na mizofobię doświadczają lęku z przyczyn biologicznych i psychospołecznych. Mogą kształtować go czynniki dziedziczne i neurochemiczne. Ryzyko choroby wzrasta, jeśli przypadki fobii występują wśród najbliższych krewnych mizofobika. U osób z takim zaburzeniem stwierdza się często zaburzenia równowagi neuroprzekaźników. Germofobia bywa też związana z urazami mózgu czy nadaktywnością ciała migdałowatego (struktury mózgu związanej z odczuwaniem emocji). Lęk przed zarazkami i brudem może także utrwalić się na skutek silnych przeżyć z okresu dzieciństwa i dojrzewania. Bywa wynikiem traumatycznego doznania związanego z zakażeniem, chorobą. Może też stanowić formę przeniesienia emocji dotyczących doświadczeń, których mizofobik nawet nie pamięta lub nie identyfikuje ze swoimi problemami – np. molestowania seksualnego.

Objawy germofobii

Fobia brudu przejawia się przede wszystkim chorobliwym unikaniem sytuacji, w których może dojść do zabrudzenia lub zanieczyszczenia, a także obsesyjnymi działaniami służącymi usunięciu konsekwencji takich wypadków. Mizofobik żyje z nieustanną myślą o czyhających na niego zarazkach. Czuje się niekomfortowo w miejscach, których nie uznaje za dostatecznie czyste i w miarę możliwości stara się w nich nie przebywać. Kiedy jest do tego zmuszony, zachowuje przesadne środki ostrożności (np. w miejscach publicznych dotyka klamek i poręczy wyłącznie przez jednorazową chusteczkę). Nadmiernie dba o higienę ciała, kompulsywnie myjąc ręce, biorąc prysznic kilkukrotnie w ciągu dnia. Wszystkie ubrania pierze po jednorazowym użyciu, często natychmiast po powrocie z miejsca, w którym mogło dojść do „skażenia”.

Z mizofobią wiążą się także typowe dla tego typu zaburzeń objawy wegetatywne. W okolicznościach, które wywołują wyjątkowo silne poczucie zagrożenia, u chorego mogą: wystąpić: kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, wzrost ciśnienia tętniczego, wzmożona potliwość, przyspieszony oddech, duszność, suchość w ustach, nudności, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, drżenie kończyn lub uczucie ich paraliżu.

Mizofobik często unika ekspozycji na brud w wyniku lęku antycypacyjnego – z obawy przed somatyczną, nieprzyjemną reakcją ciała na źródło stresu. Takie postępowanie dodatkowo utrwala, i tak już wysoki i utrudniający normalne funkcjonowanie, poziom lęku.

Konsekwencjami germofobii mogą być wycofanie z życia społecznego, trudność w wykonywaniu pracy zawodowej. Choroba jest także przyczyną wstydu i zakłopotania własnym zachowaniem, z którego irracjonalności mizofobik zwykle zdaje sobie sprawę. Permanentny stres prowadzi do anhedonii, depresji, zaburzeń snu, dolegliwości bólowych.

Zobacz film: Leczenie depresji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak leczyć mizofobię?

Za najskuteczniejszy sposób leczenia fobii uznaje się terapię poznawczo-behawioralną, której celem nie jest dotarcie do przyczyn choroby, lecz zamiana dysfunkcyjnych reakcji lękowych na prawidłowe schematy myślenia i działania. W przypadku fobii specyficznych, jaką jest mizofobia, często stosowaną metodą jest desensytyzacja, czyli odwrażliwianie. Polega ona na stopniowym przełamywaniu lęku chorego poprzez narażanie go na bodźce lękowe w kontrolowanych warunkach terapii. Innym sposobem leczenia w nurcie poznawczo-behawioralnym jest terapia implozywna – gwałtowna ekspozycja na źródło fobii. Sytuacja jest obiektywnie bezpieczna, ale chory przeżywa maksymalny poziom lęku i nie może się z niej „wydostać”, dopóki jego emocje nie zaczną opadać. Kilka tego rodzaju sesji zwykle redukuje strach w codziennych okolicznościach.

Kompleksowe leczenie germofobii, zwłaszcza jej nasilonych przypadków, często obejmuje również farmakoterapię. Stosuje się wówczas leki antydepresyjne i przeciwlękowe. Objawy wegetatywne mizofobii można redukować lekami z grupy beta-blokerów.

Zobacz film: Objawy nerwicy natręctw. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 09.05.2018,
Opublikowano: 09.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej