Mięśniaki – czym są? Rodzaje, objawy i metody leczenia

Fot.: Alliance / stock.adobe.com

Mięśniaki są łagodnymi guzami, które powstają z tkanki mięśniowej. Ze względu na rodzaj tkanki, z której się tworzą, dzieli się je na gładkokomórkowe oraz prążkowanokomórkowe. Wśród najczęściej występujących, można wyróżnić mięśniaki macicy, na które cierpi 20-50% kobiet po 35. roku życia.

Mięśniaki (z łac. myoma) mogą występować pojedynczo lub w postaci wielu guzów. Leczenie tych nowotworów polega na operacyjnym usunięciu całości lub fragmentu mięśniaka. Guzy rozwijają się z tkanek mięśni gładkich oraz z tkanek mięśni poprzecznie prążkowanych. Niekiedy mięśniak może przybrać postać mięśniakomięsaka, który jest złośliwym nowotworem.

Zobacz film: Czym są mięśniaki i do czego mogą doprowadzić? Źródło: 36,6.

Mięśniaki gładkokomórkowe – czym są?

Mięśniaki gładkokomórkowe (z łac. leiomyoma) są łagodnymi guzami, które w większości nie prowadzą do rozwoju mięsaka, czyli nowotworu złośliwego. Zazwyczaj występują u kobiet w wieku rozrodczym. Zdaniem lekarzy, czynnikami ryzyka mogą być ciąża oraz terapia hormonalna. Najczęściej rozwijają się w macicy, a dokładnie w mięśniówce. Poza tym mięśniaki gładkokomórkowe mogą powstawać w przewodzie pokarmowym, który jest drugą po macicy najczęstszą lokalizacją tego typu mięśniaków, a także o wiele rzadziej w skórze i tkance podskórnej (z mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśni przywłośnych), kościach, pochwie i szyjce macicy.

Objawy mięśniaków gładkokomórkowych są zależne od miejsca, w których występują. W przypadku najczęstszych mięśniaków, czyli guzów macicy, mogą dawać ucisk na pęcherz lub splot krzyżowy, a także krwawienia z macicy oraz silne bóle. Istnieje także kilka wariantów, w których mogą występować mięśniaki gładkokomórkowe: lipoleiomyoma (guz występujący wraz z tkanką tłuszczową), leiomyoma cellulare (guz bez obszarów włóknistych), leiomyomatosis peritonealis disseminata (ograniczony do otrzewnej), leiomyoma metastaticus (z możliwymi przerzutami do płuc oraz węzłów chłonnych, nie wrasta w naczynia), leiomyomatosis intravenosa (wrasta w naczynia żylne macicy).

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy należą do mięśniaków gładkokomórkowych i mogą rozwijać się u 20-50% powyżej 35. roku życia. Wyróżnia się mięśniaki podsurowicze (powstają na zewnątrz macicy w kierunku błony surowiczej), śródścienne (powstają w ścianie macicy), a także podśluzówkowe (wzrastają od środka macicy do błony śluzowej). Lekarze wciąż nie są pewni co do przyczyn powstawania tych nowotworów, ale podejrzenia kierowane są w kierunku zaburzeń hormonalnych, a konkretnie wysokiego poziomu estrogenu oraz niskiego stężenia progesteronu. Niewątpliwą rolę w rozwoju mięśniaków macicy ma także dziedziczenie. Żadna z tych tez nie została jednak w pełni udowodniona.

Zdarza się, że mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo, np. w trakcie badań w ciąży. W blisko połowie przypadków symptomy mięśniaka macicy są związane z krwawieniem międzymiesiączkowym, a także wspomnianym parciem i uciskiem na pęcherz moczowy, okolice splotu krzyżowego oraz odbyt, co może wpłynąć na zaleganie moczu oraz zaparcie. Bardzo rzadkimi objawami mięśniaków macicy są bóle i niedokrwistość.

Leczenie mięśniaków macicy

Istnieje wiele metod leczenia mięśniaków macicy. Leczeniem z wyboru jest operacyjne usunięcie guza, które jest najskuteczniejszą formą terapii. Leczenie operacyjne może polegać na histerektomii, czyli wycięciu macicy mięśniakowatej z przydatkami lub bez przydatków, a także na miomektomii, czyli usunięciu mięśniaków z zachowaniem funkcji rozrodczych. Terapia farmakologiczna odnotowuje mniejszą skuteczność niż usunięcie zmiany i opiera się na leczeniu hormonalnym. Coraz bardziej powszechne stają się nowe metody terapii, w tym m.in. wywołanie zmian niedokrwiennych w macicy i mięśniaków, leczenie beznacięciowe oraz wiązkami ultradźwięków.

Mięśniaki prążkowanokomórkowe

Mięśniak prążkowanokomórkowy (z łac. rhabdomyoma) rozwija się w mięśniu sercowym oraz w tkankach mięśni poprzecznie prążkowanych. Jest to najczęściej występujący nowotwór serca u dzieci, wśród których ponad połowa nie przekracza 3. roku życia. Mięśniaki prążkowanokomórkowe występują najczęściej w skupiskach. W przypadku występowania w komórkach serca lokalizowane są w ścianie komory, przegrodzie międzykomorowej oraz w przedsionkach i mięśniach brodawkowatych. Guzy tego typu mogą występować także u noworodków. Mięśniaki prążkowanokomórkowe bardzo rzadko są wykrywane u dorosłych.

Objawy i leczenie mięśniaków prążkowanokomórkowych

Małe zmiany nowotworowe najczęściej nie dają żadnych objawów, lecz wraz z rozwojem nowotworu mogą występować m.in. zaburzenia pracy serca. Duże guzy ograniczają pojemność lewej komory serca, a także wpływają na blok przedsionkowo-komorowy, nadkomorowe lub komorowe częstoskurcze. Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych. Operacja powinna być przeprowadzona możliwie jak najszybciej, zwłaszcza w przypadku upośledzenia napływu bądź odpływu z komory. Jeśli mięśniak prążkowanokomórkowy jest rozległy, konieczne może okazać się wycięcie tylko części zmiany nowotworowej lub transplantacja serca. Nawet częściowe usunięcie guza powoduje znaczne ustąpienie objawów, a w niektórych sytuacjach może wywołać proces zanikania zmian nowotworowych.

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Bibliografia

- Dębski R. Ginekologia kliniczna, t. 1–3, Urban & Partner, Wrocław 2009,

- Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006.

Data aktualizacji: 22.02.2018,
Opublikowano: 22.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej