Mięsień zębaty przedni – położenie, przyczepy i ćwiczenia. Co powoduje ból mięśnia? 

Fot: milan2099  / gettyimages.com

Mięsień zębaty przedni to płaski, czworokątny mięsień znajdujący się na bocznej ścianie klatki piersiowej. Jest to jeden z największych mięśni, jakie ma człowiek. Mięsień zębaty przedni jest bardzo cienki i można wyczuć go palcami, dotykając skóry tuż pod pachami.

Mięsień zębaty przedni pomaga stabilizować łopatki, ponadto bierze udział w odwodzeniu i obracaniu kończyny górnej. Gdy łopatka znajduje się w jednej pozycji, na przykład po szybkim biegu, mięsień zębaty przedni podnosi klatkę piersiową i tym samym wspomaga proces oddychania.

Mięsień zębaty przedni – ćwiczenia

Mięsień zębaty przedni można wzmocnić z pomocą prostych ćwiczeń. Najbardziej popularne polegają na:

  • oparciu się o ścianę i uciskaniu jej wewnętrzną stroną dłoni oraz rękami aż do łokci; następnie należy przesunąć łopatki do przodu i utrzymać je w takiej pozycji;
  • przyjęciu pozycji do pompek, wyprostowaniu rąk i ostrożnym przesuwaniu łopatek do środka, tak aby były bliżej siebie; następnie łopatki należy przesunąć do zewnątrz i powtórzyć ćwiczenie co najmniej 10 razy; ogromnie ważne jest, aby w trakcie ruchu łopatek nie unosić ich;
  • oparciu się plecami o ścianę z uniesionymi rękami, zgiętymi w łokciach (ramiona muszą być opuszczone) – do ściany ma przylegać tylko kciuk; ręce należy stopniowo przesuwać w górę w taki sposób, aby coraz większa powierzchnia rąk była przyciśnięta do ściany.

Mięsień zębaty przedni – przyczepy

Mięsień zębaty przedni wziął nazwę od charakterystycznego kształtu swojego przyczepu, który wyglądem przypomina szerokie zęby piły. Przyczep mięśnia zaczyna się na zewnętrznej powierzchni górnych żeber – „zębów piły” jest 10 i układają się one ku tyłowi. Drugi koniec mięśnia przyczepia się na łopatce, a dokładnie mówiąc, na jej przyśrodkowym brzegu.

Jak działa układ mięśniowy dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Mięsień zębaty przedni można podzielić na 3 części:

  • górna część jest rozpostarta między pierwszym i drugim żebrem a żebrową stroną górnego kąta łopatki – jest to najkrótsza i zarazem najgrubsza część tego mięśnia; górna część mięśnia zębatego przedniego pociąga do przodu staw ramienny i tym samym jest tak zwanym antagonistą części środkowej mięśnia czworobocznego;
  • część środkowa jest rozpięta między drugim i trzecim żebrem a przyśrodkowym brzegiem łopatki; jest to najcieńsza z części tego mięśnia;
  • dolna część mięśnia zębatego przedniego jest położona między czwartym i dziewiątym żebrem a żebrową stroną dolnego kąta łopatki; ta część mięśnia spełnia wiele funkcji: pociąga dolny kąt łopatki do przodu oraz bocznie, kierując ją ku dołowi pachowemu, ponadto pociąga bark w dół, ustawia panewkę stawową łopatki w taki sposób, że człowiek może podnieść kończynę górną.

Dodatkowe funkcje mięśnia zębatego przedniego to wspomaganie przy nabieraniu powietrza w płucach oraz dociskanie łopatki do ścian klatki piersiowej.

Do zaburzenia pracy mięśnia zębatego przedniego może dojść w związku z uszkodzeniem nerwu piersiowego długiego, na przykład po urazie, ucisku (częstą jego przyczyną jest noszenie bardzo ciężkiego plecaka) lub zabiegu operacyjnym w obrębie pachy, takim jak usunięcie węzłów chłonnych. Klasyczne objawy takiego stanu to trudności z podniesieniem ręki, brak stabilności ramienia oraz tak zwana łopatka skrzydlata, czyli ustawienie łopatki w sposób przypominający ptasie skrzydła (jest to efekt porażenia mięśnia zębatego przedniego).

Mięsień zębaty przedni – ból

Długotrwałe przeciążenie mięśnia może doprowadzić do powstania punktów spustowych – niewielkich obszarów w obrębie powięzi mięśnia lub brzuśca mięśniowego, które charakteryzują się nadwrażliwością na bodźce. Nacisk na punkty spustowe skutkuje ich tkliwością, ponadto wywołuje dolegliwości bólowe. Jeśli zmiany tego typu pojawiły się w mięśniu zębatym przednim, ból jest odczuwany głównie na bocznej stronie klatki piersiowej oraz nisko, po wewnętrznej stronie łopatki. Czasem ból promieniuje w kierunku wewnętrznej części przedramienia i pojawia się w zgięciu dłoni oraz w czwartym i piątym palcu. Zdarza się, że dolegliwości bólowe dotykają okolic żeber, pleców pomiędzy łopatkami oraz łokcia (tzw. łokieć golfisty).

W trakcie oddychania klatka piersiowa porusza się i rozszerza, co powoduje wydłużenie mięśnia zębatego przedniego. Jeśli obecne są w nim u, nabieranie powietrza może powodować ból, a nawet zadyszkę.

Przeciążenie mięśnia zębatego przedniego może być wynikiem:

  • biegowego treningu interwałowego – jeśli jest bardzo intensywny, może sforsować mięsień i doprowadzić do powstania punktów spustowych; przyczyna takiego stanu jest prozaiczna – podczas biegania człowiek macha dość intensywnie rękami, a gdy wykonuje ruch przedramion w przód, mięsień zębaty przedni jest bardzo aktywny (niestety dość szybko męczy się, gdy nie ma możliwości odpoczęcia);
  • długotrwałego i silnego kaszlu – dolegliwość ta powoduje bardzo silne ruchy mięśni biorących udział w procesie oddychania, w tym mięśnia zębatego przedniego.

Jeśli istnieje podejrzenie, że w mięśniu doszło do powstania punktów spustowych, warto wykonać masaż dłonią lub specjalną piłką masującą. Po wyszukaniu tkliwego lub bolesnego miejsca należy masować skórę w jego pobliżu, wykonując powolne i dokładne ruchy (głaskanie dłonią lub spokojne rolowanie piłką).

Bibliografia:

  1. https://barmethod.com/the-most-neglected-muscle-during-exercise-the-serratus-anterior/
  2. https://www.kenhub.com/en/library/anatomy/serratus-anterior-muscle
  3. https://www.muscle-joint-pain.com/trigger-points/trigger-point-self-treatment/serratus-anterior/
Data aktualizacji: 21.05.2020,
Opublikowano: 21.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej