Miażdżyca tętnic (arterioskleroza) szyjnych, wieńcowych, mózgowych – objawy, leczenie

Fot: 7activestudio / fotolia.com

Miażdżyca tętnic jest przewlekłym stanem chorobowym, który objawia się zwężeniem tętnic w wyniku zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych. Choroba ma charakter procesu zapalnego, dotykającego najczęściej aortę oraz tętnice wieńcowe oraz mózgowe. Częściej zapadają na nią mężczyźni niż kobiety.

Objawy miażdżycy tętnic (arteriosklerozy) dają o sobie znać zazwyczaj u osób powyżej 50. roku życia i przez wielu ludzi są bagatelizowane. Czynnikami ryzyka rozwoju miażdżycy są m.in.: cukrzyca, nadwaga i otyłość, brak aktywności fizycznej. Nieleczona miażdżyca tętnic, w zależności od miejsca zmian miażdżycowych, może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek lub niedokrwienia kończyn dolnych.

Czym jest miażdżyca tętnic?

Jak informują lekarze, miażdżyca jest procesem zapalnym o charakterze przewlekłym, który dotyczy błony wewnętrznej oraz błony środkowej tętnic, głównie tętnic dużych oraz średnich. Pierwsze zmiany miażdżycowe można zauważyć w dzieciństwie, a w niektórych przypadkach już na etapie życia płodowego. Zmiany miażdżycowe są swoistą odpowiedzią wymienionych ścian naczyń krwionośnych na uszkodzenie śródbłonka.

W przebiegu rozwoju miażdżycy tętnic dochodzi do wielu procesów: wspomnianego przewlekłego uszkodzenia śródbłonka (wywołuje dysfunkcje śródbłonka i może sprzyjać powstawaniu zakrzepicy), utleniania lipoprotein, przedostawania się zmodyfikowanych lipoprotein do blaszki miażdżycowej (głównie cholesterolu i frakcji LDL), przylegania płytek krwi, przylegania monocytów krwi, proliferacji komórek mięśniowych gładkich, a także zwiększonego gromadzenia się lipidów (tłuszczy).

Zobacz film: Jak wygląda badanie tętnic szyjnych i kręgowych. Źródło: 36,6

Czynniki sprzyjające rozwojowi miażdżycy

Wpływ na zaostrzenie procesu miażdżycowego ma także szereg czynników, które w niektórych przypadkach są zależne od prowadzonego trybu życia. Czynnikami ryzyka, które nasilają rozwój miażdżycy, są:

  • wiek powyżej 50 lat,
  • płeć męska,
  • obciążenie genetyczne (występowanie u członków rodziny chorób o miażdżycowym podłożu),
  • otyłość lub nadwaga,
  • brak lub niska aktywność fizyczna,
  • niewłaściwa dieta,
  • palenie tytoniu,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nieprawidłowe stężenie cholesterolu
  • cukrzyca,
  • niedobór estrogenów (u kobiet po menopauzie),
  • wysoki poziom lipoproteiny,
  • zakażenie bakterią Chlamydia pneumoniae,
  • stres.

Miażdżyca tętnic szyjnych

Miażdżyca tętnic szyjnych jest szczególnie niebezpiecznym schorzeniem, ponieważ nawet na zaawansowanym stadium choroby daje mało charakterystyczne objawy. Bardzo rzadko są one przypisywane właśnie postępującemu procesowi miażdżycowemu i najczęściej bywają bagatelizowane. Objawami postępującej miażdżycy tętnic szyjnych mogą być: zawroty głowy, problemy z pamięcią, trudności w skupieniu uwagi, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, pogorszenie wzroku, słuchu, zaburzona motoryka ruchowa (osłabienie mięśni, niedowłady).

Zwężenie tętnic szyjnych w procesie miażdżycowym prowadzi do zmniejszonego przepływu krwi do mózgu, a wraz z nią tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu i komórek nerwowych. Całkowite zamknięcie tętnicy szyjnej wywołuje udar niedokrwienny mózgu. Leczenie miażdżycy tętnic szyjnych w zaawansowanym stadium rozwoju choroby sprowadza się najczęściej do operacyjnego usunięcia blaszek miażdżycowych (udrożnienie tętnicy) lub poszerzenia tętnicy.

Miażdżyca tętnic mózgowych

Miażdżyca tętnic mózgowych może dawać objawy podobne do miażdżycy tętnic szyjnych, z którą bardzo często współwystępuje. Poza tym symptomami procesu miażdżycowego w tętnicach mózgowych mogą być silne bóle głowy, utrata przytomności, wymioty, trudności w połykaniu, nietrzymanie moczu oraz porażenie mięśni znajdujących się na twarzy. Miażdżyca tętnic mózgowych jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu.

Skutkiem choroby jest niedokrwienie mózgu, a także zmiany psychiczne, skłonność do pękania naczyń krwionośnych w mózgu i w konsekwencji ryzyko udaru (zwiększa się jeszcze bardziej u osób z nadciśnieniem). Leczenie arteriosklerozy mózgu polega na m.in. stosowaniu leków rozszerzających naczynia krwionośne, wprowadzeniu odpowiedniej diety (tak jak we wszystkich przypadkach miażdżycy), a w zaawansowanej postaci choroby wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.

Miażdżyca tętnic wieńcowych

Miażdżyca tętnic wieńcowych objawia się najczęściej bólem wieńcowym, czyli zespołem dolegliwości polegających na uczuciu gniecenia w klatce piersiowej, bólu o charakterze dławicowym, który może promieniować od mostka aż do szyi, żuchwy, nadbrzusza i ramion. Ból może być wywołany stresem, a nawet nieznaczną aktywnością fizyczną. Miażdżyca prowadzi do choroby niedokrwiennej serca. Leczenie podobnie jak w przypadku pozostałych procesów miażdżycowych, opiera się na leczeniu farmakologicznych, wprowadzeniu odpowiedniej diety. W zaawansowanej postaci choroby stosuje się leczenie małoinwazyjne, polegające na wszczepieniu rozszerzających naczynia krwionośne stentów, a także o wiele bardziej zaawansowanych operacji chirurgicznych.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych objawia się najczęściej bólem nóg, a także problemami z chodzeniem i utrudnionym gojeniem ran. W czasie podejmowania aktywności fizycznej w przebiegu tej choroby może dojść do chromania przestankowego, czyli bolesnego skurczu mięśni nóg, najczęściej dotykającego łydek. Ponadto można zaobserwować utratę włosów i obniżenie temperatury kończyny zajętej chorobą. W procesie leczenia istotne jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego oraz stosowanie leków antyagregacyjnych oraz diety. Poważne zwężenia, podobnie jak procesy miażdżycowe w innych miejscach organizmu, wymagają operacji.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 23.02.2018,
Opublikowano: 20.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Badania serca: przebieg badań i wskazania do diagnostyki chorób układu krwionośnego

O pierwszym etapie diagnostyki chorób układu krwionośnego, decyduje lekarz rodzinny. W tym celu wystawia skierowanie na badania laboratoryjne oraz na EKG. Scyntygrafia, tomografia komputerowa oraz echokardiografia odbywają się już na zlecenie kardiologa.

Czytaj więcej
Kwas moczowy – jego stężenie we krwi powinniśmy badać  przynajmniej raz w roku

Podwyższony kwas moczowy ma związek z takimi chorobami jak cukrzyca, miażdżyca i zaburzenia sercowo-naczyniowe. Właśnie dlatego badanie poziomu tego kwasu we krwi powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku – uważają eksperci.

Czytaj więcej
Najczęstsze przyczyny kołatania serca

Przyczyny kołatania serca są różne i warto wiedzieć, że problem dotyczy dość dużej grupy osób. Nie zawsze jest on związany z chorobami układu krążenia. Kołatanie może być wywołane m.in. przez sytuację stresową, zbyt niski poziom glukozy we krwi, przyjmowanie narkotyków lub nadmierne spożycie alkoholu.

Czytaj więcej
Leczenie niepłodności metodą in vitro. Na czym polega zabieg i czy jest skuteczny?

Metoda in vitro to przeprowadzenie w laboratorium całego procesu zapłodnienia, jaki naturalnie powinien się odbyć w narządzie rodnym kobiety. Inseminacja pozwala posiadać potomstwo małżeństwom, które są bezpłodne. Istnieje możliwość refundacji in vitro, która obejmuje, np. koszty zapłodnienia i hodowli zarodków.

Czytaj więcej
Hemodynamika serca – rola w ogólnoustrojowym krążeniu krwi 

Hemodynamika serca to ogół jego mechanicznej czynności, która ma zapewnić prawidłowe krążenie krwi. Najczęściej upośledzane jest ono przez wady rozwojowe i nabyte, niewłaściwą kurczliwość mięśnia sercowego albo zaburzenia rytmu. 

Czytaj więcej
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy

Serce potrafi dostosować pracę do działań człowieka – wysiłku, stresu, choroby. Potrafi też z nim odpoczywać. Jego pracą kieruje skomplikowany układ elektryczny, którego choroba lub chwilowa niedomoga są przyczynami zaburzeń rytmu serca.

Czytaj więcej
Wentrykulografia – badanie komór serca. Sposób wykonania, wskazania

Wentrykulografia jest inwazyjnym badaniem serca, które przeprowadza się w trakcie cewnikowania tego narządu. Ma olbrzymią wartość diagnostyczną, ale ze względu na ewentualne powikłania i trudność wykonania w codziennej praktyce najczęściej jest zastępowane echokardiografią.

Czytaj więcej
Dodatkowe skurcze serca – przyczyny, objawy, leczenie

Dodatkowe skurcze serca mogą nie dawać żadnych objawów bądź wywoływać dyskomfort, duszność czy nawet utratę przytomności. W pojedynczym zapisie EKG często trudno je uwidocznić, dlatego wykorzystuje się metodę Holtera.

Czytaj więcej
Niskie tętno – jak podwyższyć? Przyczyny i znaczenie

Niskie tętno to zwykle objaw zaburzeń pracy układu krążenia. Jest to zwolniona pulsacja ścian naczyń obwodowych związana z przechodzeniem przez nie fali krwi. Z reguły częstotliwość pulsu pokrywa się z częstością skurczów serca. Różnice między nimi stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Czytaj więcej