Metronidazol - jakie jest dawkowanie i jakie są skutki uboczne zażywania tych tabletek doustnych?

Getty Images

Metronidazol to lek przeciwbakteryjny, który świetnie radzi sobie z bakteriami beztlenowymi. Ma jednak również zastosowanie w leczeniu zakażeń pierwotniakami. Jak konkretnie działa i jak go bezpiecznie zażywać?

Metranidazol – zastosowanie

Kiedy stosuje się lek Metronidazol? Ten wydawany na receptę lek przepisuje się między innymi przy infekcjach, spowodowanych bakteriami beztlenowymi z rodzaju Bacteroides, Fusobacterium, Clostridium, Eubacterium, ziarniakami beztlenowymi i Gardnerella vaginalis, a także pierwotniakami Trichomonas, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia i Balantidium. Poza tym lekarze dają go również pacjentom jako środek zapobiegawczy zakażeniom pooperacyjnym, spowodowanym bakteriami beztlenowymi – głównie Bacteroides i Streptococcus. Metranidazol używa się jednak również przy leczeniu zakażeń spowodowanych bakteriami beztlenowymi (posocznica, zakażenie krwi zwane bakteriemią, zapalenie otrzewnej, ropień mózgu, zapalenie płuc, zapalenie szpiku, gorączka połogowa, ropień w obrębie miednicy mniejszej, zapalenie przymacicza, zakażenia ran po zabiegach chirurgicznych). Także chorzy na bakteryjne zapalenie pochwy, schorzenia wywołane przez pierwotniaki (pełzakowicy i giardiazie) znajdą ten preparat na swojej recepcie. Kto jeszcze będzie zażywał Metranidazol? Osoby borykające się z wrzodziejącym zapaleniem dziąseł, ostrych zakażeniach okołozębowych, owrzodzenia kończyn dolnych i odleżynach, a także rzęsistkowicy układu moczowo-płciowego. Dodajmy jeszcze, że Metranidazol podaje się często w połączeniu z innymi lekami, zwalczającymi wrzody trawienne i zarażeniach bakteriami Helicobacter pylori.

Metronidazol – dawkowanie

Jak powinno się dawkować ten lek? Preparat stosuje się do ustnie. Co istotne, pigułki można pokruszyć, by ułatwić sobie ich połknięcie. Nie ma jednak jednego, ściśle określonego sposobu przyjmowania Metronidazolu. Jego dawkowanie zależy od choroby, której ma ci pomóc się pozbyć. To, w jaki sposób powinno się go przyjmować, zawsze określa lekarz. Niemniej zwykle przyjmuje się takie dawkowanie:

Zapobieganie zakażeniom wywołanym przez bakterie beztlenowe:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: początkowo 4 tabletki 250 mg (1000 mg) w dawce jednorazowej, następnie po 1 tabletce 3 razy na dobę, do czasu głodówki przedoperacyjnej.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat: od 20 do 30 mg/kg mc. w postaci pojedynczej dawki podanej 1 do 2 godzin przed zabiegiem.

Noworodki urodzone przed 40. tygodniem ciąży: 10 mg/kg mc. w dawce pojedynczej przed operacją.

Zakażenia bakteriami beztlenowymi:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 lub 2 tabletki 250 mg 3 razy na dobę.

Dzieci w wieku powyżej 8 tygodni do 12 lat: zwykle dawka dobowa wynosi 20 do 30 mg/kg mc. jako dawka pojedyncza lub podzielona na dawki wynoszące 7,5 mg/kg mc. podawane co 8 godzin. Dawka dobowa może być zwiększona do 40 mg/kg mc., w zależności od nasilenia zakażenia.

Dzieci w wieku poniżej 8. tygodnia życia: 15 mg/kg mc. na dobę jako dawka pojedyncza lub podzielona na dawki wynoszące 7,5 mg/kg mc. podawane co 12 godzin.

U noworodków urodzonych przed 40. tygodniem ciąży pierwszego tygodnia życia może wystąpić kumulacja metronidazolu, dlatego po kilku dniach stosowania należy kontrolować stężenie metronidazolu w surowicy.

Rzęsistkowica:

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat: 8 tabletek 250 mg (2000 mg) w pojedynczej dawce lub 1 tabletka 3 razy na dobę przez 7 dni lub 2 tabletki dwa razy na dobę przez 5-7 dni.

Uwaga: leczenie przeprowadza się równocześnie u obojga partnerów seksualnych.

Dzieci w wieku poniżej 10 lat: 40 mg/kg mc. doustnie w dawce pojedynczej lub od 15 do 30 mg/kg mc. na dobę podzielone na 2-3 dawki przez 7 dni. Pojedyncza dawka nie powinna przekraczać 2000 mg.

Bakteryjne zapalenie pochwy:

Dorośli: 2 tabletki 250 mg (500 mg) rano i wieczorem przez 7 dni lub 8 tabletek (2000 mg) w dawce pojedynczej (jednorazowo).

Młodzież: 8 tabletek (2000 mg) w dawce pojedynczej (jednorazowo).

Pełzakowica (ameboza):

Dorośli: 3 tabletki 250 mg (750 mg) trzy razy na dobę przez 5-10 dni.

Młodzież i dzieci w wieku powyżej 10 lat: 2 lub 3 tabletki 250 mg (500 mg do 750 mg) trzy razy na dobę przez 5-10 dni.

Dzieci w wieku od 7 do 10 lat: 250 mg trzy razy na dobę przez 5-10 dni.

Alternatywny sposób dawkowania w tym wskazaniu (dawka wyrażona w mg na kg mc.):

od 35 do 50 mg/kg mc. na dobę w 3 dawkach podzielonych przez 5 do 10 dni, nie przekraczając 2400 mg na dobę.

Giardiaza (lamblioza):

Dorośli: 1 tabletka 250 mg trzy razy na dobę przez 5-7 dni lub 8 tabletek (2000 mg) raz na dobę przez 3 dni.

Młodzież i dzieci w wieku powyżej 10 lat: 8 tabletek (2000 mg) raz na dobę przez 3 dni lub 2 tabletki (500 mg) dwa razy na dobę przez 7 do 10 dni.

Dzieci w wieku od 7 do 10 lat: 4 tabletki 250 mg (1000 mg) raz na dobę przez 3 dni.

Dzieci w wieku od 3 do 7 lat: 3 tabletki 250 mg (750 mg) raz na dobę przez 3 dni.

Dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat: 2 tabletki 250 mg (500 mg) raz na dobę przez 3 dni.

Alternatywny sposób dawkowania w tym wskazaniu (dawka wyrażona w mg na kg mc.):

od 15 do 40 mg/kg mc. na dobę podzielone na 2-3 dawki.

Leczenie zakażenia bakteriami Helicobacter pylori (zwane eradykacją):

Dorośli: 2 tabletki 250 mg (500 mg) 2-3 razy na dobę przez 7-14 dni.

Dzieci i młodzież: 20 mg/kg mc. na dobę, nie więcej niż 2 tabletki (500 mg) dwa razy na dobę przez 7-14 dni.

Ostre wrzodziejące zapalenie dziąseł:

Dorośli: 1 tabletka 250 mg 2-3 razy na dobę przez 3 dni.

Dzieci: od 35 do 50 mg/kg mc. na dobę w trzech dawkach podzielonych przez 3 dni.

Ostre zakażenia okołozębowe:

Dorośli: 1 tabletka 250 mg 2-3 razy na dobę przez 3-7 dni.

Niemowlęta i dzieci o masie ciała mniejszej niż 10 kg: podawać proporcjonalnie mniejsze dawki.

Owrzodzenia kończyn dolnych i odleżyny:

Dorośli: 2 tabletki 250 mg (500 mg) 2 razy na dobę przez 7 dni.

Metranidazol – przeciwwskazania

Kiedy nie należy zażywać Metranidazolu? Przede wszystkim jeśli pacjent ma uczulenie na metronidazol, inne pochodne 5-nitroimidazolu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Poza tym nie wskazane jest przyjmowanie go w pierwszym trymestrze ciąży.

Metranidazol – skutki uboczne

Metranidazol, tak jak każdy inny lek, może wywołać działania niepożądane. Pamiętaj jednak, że nie występują one u każdego pacjenta, a poza tym mogą różnić się swoją częstotliwością czy siłą. Skutki uboczne pojawiają się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Na jakie skutki uboczne musimy przygotować się w tym przypadku? Stany otępienia, gorączka, ból głowy, światłowstręt, sztywność karku, senność, drgawki, zaburzenia widzenia, bóle mięśni i stawów, ciemniejsze zabarwienie moczu, jadłowstręt czy nastrój depresyjny. Pamiętaj również, że gdy pojawią się jakiekolwiek niepożądane skutki, które wzbudzą twój niepokój, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz film: Niebezpieczne leki na cukrzycę

Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 14.02.2020,
Opublikowano: 14.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej