Metody antykoncepcji dla mężczyzn. Zastrzyki, tabletki i plastry nie tylko dla kobiet?

Fot: Pixabay / pixabay.com

Antykoncepcja dla mężczyzn doczekała się w ostatnim czasie dużego przełomu. Oprócz powszechnie stosowanych prezerwatyw panowie już niedługo będą mogli zdecydować się na inny środek antykoncepcyjny. Trwają badania nad hormonalną antykoncepcją dla mężczyzn.

Wśród metod męskiej antykoncepcji w Polsce stosowane są w zasadzie trzy opcje – prezerwatywa, wazektomia oraz wstrzemięźliwość, przy czym ostatnie dwie raczej rzadko. Podczas gdy kobiety od dłuższego czasu mogą wybierać z wielu różnych metod antykoncepcji, mężczyźni nadal mają bardzo ograniczone możliwości.

Metody antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn

Trwają badania nad opracowaniem form antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn. Prawdopodobnie w niedługim czasie panowie będą mogli korzystać z żeli, zastrzyków, tabletek i plastrów antykoncepcyjnych.

  • Tabletki i plastry antykoncepcyjne – w skład męskiej antykoncepcji hormonalnej wchodzi testosteron i progestagen. Metoda nie obniża libido. Możliwości płodzenia wracają po 4 miesiącach od odstawienia środków. Nie są jeszcze dostępne, gdyż zdaniem niektórych specjalistów w bardzo dużym stopniu ingerują w gospodarkę hormonalną.
  • Zastrzyk antykoncepcyjny – w 2016 roku w ramach międzynarodowego projektu finansowanego przez UNICEF, Światową Organizację Zdrowia, Fundację Billa i Melindy Gates prowadzono próby kliniczne nad tą formą antykoncepcji. Wzięło w niej udział 320 mężczyzn w wieku 18–38 lat, którym co 8 tygodni podawano dwa zastrzyki z pochodnej testosteronu i progestagenu.

    Skuteczność metody oszacowano na 96%. Zastrzyk zaburza proces spermatogenezy, a z nasienia zanikają plemniki. To metoda całkowicie odwracalna. Mimo wysokiej skuteczności, eksperyment przerwano, gdyż u uczestników badania pojawiły się szkodliwe skutki uboczne: wahania nastroju, bóle mięśni, trądzik, wzrost gruczołu krokowego i zaburzenia libido.
  • Żel antykoncepcyjny – obecnie trwają badania kliniczne hydrożelu, prowadzone na zwierzętach. Naukowcy donoszą, iż środek po wstrzyknięciu do nasieniowodów uniemożliwia poruszanie się plemników w kierunku jąder. Przyczynia się do tego powstały z polimeru korek. Vasalgel chroniłby przed zwrotnym wzrostem ciśnienia w nasieniowodach i najądrzu, zapewniałby zdolność do ejakulacji i pełną sprawność seksualną. Przywrócenie przepływu plemników wymagałoby zaaplikowania zastrzyku, który by rozpuścił i wypłukał polimer. Niedługo mają się rozpocząć badania z udziałem ludzi, a twórcy Vasalgelu zapowiadają, że środek trafi prawdopodobnie na rynek w 2018 roku.

Zobacz film: Antykoncepcja dla mężczyzn. Źródło: Stylowy Magazyn

Dostępne w Polsce metody antykoncepcji dla mężczyzn

Mężczyźni w Polsce mają bardzo ograniczone możliwości wyboru form antykoncepcji. Najczęściej stosowaną metodą zapobiegania zapłodnieniu jest jak dotąd prezerwatywa. Niewielu panów decyduje się na zabieg wazektomii. Pozostałe alternatywy to stosunek przerywany lub wstrzemięźliwość.

  • Wazektomia – pospolicie określana jako sterylizacja mężczyzny. Jest to zabieg, podczas którego dochodzi do przecięcia lub podwiązania nasieniowodów. W konsekwencji wydobywająca się podczas wytrysku sperma nie zawiera plemników. Istnieją dwa rodzaje wazektomii. Pierwsza to metoda bez skalpela, określana skrótem WBS (bez zakładania szwów) druga to tzw. total vasectomy, w której po wycięciu kilku milimetrów nasieniowodu zasklepia się ujścia, zakładając nierozpuszczalne szwy. Skuteczność metody według wskaźnika Pearla wynosi 0,1. Ne chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W sporadycznych przypadkach w wyniku wazektomii pojawić się mogą powikłania zdrowotne, jak miażdżyca, zapalenie najądrza i jądra, stwardnienie rozsiane. Kosztowne odwrócenie zabiegu (rewazektomia) nie zawsze kończy się pomyślnie i może powodować bezpłodność.
  • Prezerwatywa – zbudowana z lateksu, często wyposażona w środek plemnikobójczy elastyczna osłona, którą zakłada się na penisa. Uniemożliwia wprowadzenie nasienia do dróg rodnych kobiety. Jako nieliczna metoda antykoncepcyjna chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest powszechnie dostępna, a jej nabycie nie wymaga recepty. Ponadto prezerwatywy są jednym z najtańszych środków antykoncepcyjnych. Skuteczność metody według wskaźnika Pearla wynosi 3. Niestety często zdarza się pęknięcie czy zsunięcie się prezerwatyw podczas stosunku. Jest to przeważnie skutek wyboru nieodpowiedniego rozmiaru. Ponadto jej założenie wymaga przerwania stosunku i zmniejsza komfort podczas zbliżenia. Prezerwatywa może wywołać reakcje alergiczne u osób uczulonych na lateks.
  • Wstrzemięźliwość seksualna – najbardziej naturalna, lecz wymagająca ogromnego zaangażowania metoda antykoncepcyjna to po prostu powstrzymanie się od stosunków seksualnych, a zwłaszcza podczas dni płodnych kobiety. Metoda oparta jest na prawidłowym analizowaniu objawów fizjologicznych towarzyszących kobiecie na poszczególnych etapach cyklu (czyli śluzu, temperatury, dolegliwości bólowych).
  • Stosunek przerywany – polega na wyciągnięciu penisa z dróg rodnych kobiety przed wytryskiem. Wydobywający się wcześniej z prącia preejakulat może zawierać śladowe ilości plemników zdolnych do zapłodnienia. Metoda ta wiąże się z ciągłą kontrolą momentu wytrysku. Skuteczność metody według wskaźnika Pearla wynosi 15–28.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: StylowyMagazyn

Data aktualizacji: 25.11.2017,
Opublikowano: 06.06.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

pomyslowa 20.11.2019r.

jednak zycie zaskakuje to jest dobra strona ewolucji medycyny i zapotrzebowania ludności. i niech oni poczują w końcu ze trzeba się zabezpieczać . DZIEKUJE ZA POMYSŁ I KIBICUJĘ BY SIE UDAŁO WPROWADZIĆ NA RYNEK. tylko te 13 lat może być trochę przerazajace i jest ale licze ze to dopiero początek.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej