Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją

Fot. AntonioGuillem / Getty Images

Melisa stanowi bardzo bezpieczny preparat, najczęściej wykorzystywany do uspokojenia czy ułatwienia zasypiania, m.in. przez kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne. Nie wykazuje skutków ubocznych, może być stosowana w formie naparów, inhalacji, płukanek, okładów. Jest składnikiem wielu gotowych suplementów.

Melisa jest bardzo popularnym lekiem roślinnym, uznawanym za suplement bezpieczny dla każdej grupy wiekowej. Ma dość dużą skuteczność wspomagającą leczenie uspokajające. Ma również wiele innych korzystnych właściwości. Nie ma danych wskazujących, by wchodziła w interakcje z jakimikolwiek lekami, jednak wynika to z faktu, że nie wszystkie preparaty roślinne i suplementy były poddane rzetelnym badaniom. Należy mieć na uwadze, że melisa jest często stosowana przez młode kobiety, które jednocześnie zażywają tabletki antykoncepcyjne. Nie osłabia działania antykoncepcyjnego tych leków, jednak nie powinno się jej przyjmować w tym samym czasie co tabletki antykoncepcyjne.

Melisa potrafi załagodzić objawy stresu. Dlaczego nas uspokaja? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Melisa złagodzi codzienny stres. Źródło: Dzień Dobry TVN

Melisa – charakterystyka

Melisa lekarska jest powszechnie znaną rośliną. Wykorzystuje się przede wszystkim liście, które pozyskiwane są przed okresem kwitnienia. Właściwości melisy przypisuje się jej olejkom eterycznym. Część związków wchodzących w skład olejków eterycznych wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe. Okazuje się, że melisa ma na tyle silne działanie, że może z powodzeniem być stosowana w monoterapii niektórych schorzeń grzybiczych, np. wywołanych grzybem z gatunku Trichophyton. Melisa ma również działanie zwalczające wolne rodniki, wobec czego np. napar z melisy można traktować jako doskonały środek antyoksydacyjny. Najważniejsze właściwości melisy przypisuje się jej uspokajającemu działaniu. Działa bowiem antydepresyjnie i kojąco na układ nerwowy. Tę właściwość zawdzięcza przede wszystkim zawartym w niej aldehydom terpenowym. Ich działanie można porównać z siłą leków syntetycznych, wobec czego melisa stanowi sztandarowy lek wykorzystywany w początkowym leczeniu uspokajającym. Melisa potrafi nie tylko zredukować stres, ale również obniżyć znacznie poczucie lęku.

Do innych właściwości melisy zalicza się działanie nasenne, choć bardziej wynika to z uspokajającego wpływu na organizm, co ułatwia zasypianie. Związki melisy natomiast nie otumaniają. Jej relaksacyjny wpływ na organizm może również wpłynąć pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego, który przez stałe napięcie nerwowe może dawać różnego typu dolegliwości. Melisa nadaje się również jako składnik płukanek do jamy ustnej i gardła. Napar z melisy można stosować do przemywania trudno gojących się ran czy stanów zapalnych skóry.

Olejki eteryczne melisy doskonale sprawdzają się w postaci inhalacji. Ten sposób nie tylko pomaga w schorzeniach układu oddechowego, ale również działa uspokajająco i redukuje napięcie nerwowe. Może przyczynić się nawet do obniżenia poziomu ciśnienia tętniczego.

Zobaczcie, jakie są zalety codziennego picia melisy:

Zobacz film: Zalety codziennego picia melisy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Skutki uboczne melisy

Można powiedzieć, że melisa właściwie nie wywołuje skutków ubocznych. Ze względu jednak na jej zastosowanie nasenne czy uspokajające można brać pod uwagę ryzyko pojawienia się senności i osłabienia koncentracji. Nie powinny jej stosować osoby w czasie prac np. na wysokościach czy kierujące pojazdy mechaniczne. Mimo iż melisa nie otumania, to jednak należy zachować ostrożność co do jej stosowania.

Interakcje melisy z lekami

Nie prowadzono wartościowych badań dotyczących interakcji pomiędzy melisą w jakiejkolwiek postaci a lekami. Jednak wielu klinicystów radzi zachować ostrożność i nie spożywać melisy bezpośrednio z lekami. Przykładem są tabletki antykoncepcyjne. Teoretycznie nie wykazano interakcji pomiędzy działaniem melisy a tabletkami antykoncepcyjnymi. Nie należy się też obawiać osłabienia efektu antykoncepcyjnego. Z pewnością bezpieczniejsze będą np. inhalacje niż picie naparu bezpośrednio po przyjęciu leku, jednak prawdopodobieństwo wpływu melisy na tabletki antykoncepcyjne jest znikome.

Poznajcie także nowoczesne metody naturalne antykoncepcji:

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 19.10.2018,
Opublikowano: 07.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej