Melisa w ciąży – czy można ją pić bez obaw? Czy nie szkodzi dziecku?

Fot: Viacheslav Iakobchuk / fotolia.com

Dobroczynne właściwości melisy znane są od dawna, a mimo to nadal wiele kobiet zastanawia się, czy można pić melisę w ciąży. Odpowiedź brzmi – można, choć nie jest to wskazane przed samym porodem. Melisa skutecznie wycisza i poprawia nastrój, a do tego łagodzi poranne mdłości. Jedna czy dwie szklanki dziennie na pewno nie zaszkodzą przyszłej mamie ani dziecku. Melisę można pić nie tylko w ciąży, ale również w trakcie laktacji, ponieważ przedostając się do mleka, działa korzystnie na dziecko.

Melisa – charakterystyka ziela

Melisa lekarska to zioło wieloletnie, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie lub w doniczce. Sztywna łodyga pokryta jest niewielkimi, szarymi włoskami i może rozgałęziać się na mniejsze łodyżki. Liście mają kształt sercowaty, ząbkowane krawędzie oraz karbowaną fakturę. Wierzchnia strona liści melisy jest intensywnie zielona, a spodnia trochę jaśniejsza.

Melisa wydziela odświeżający, cytrynowy aromat – warto pić ją w czasie upałów, które w ciąży są trudne do zniesienia. W okresie kwitnienia zioło pokrywają białoróżowe, drobne kwiaty, które przyciągają pszczoły i inne owady – w języku polskim melisa bywa nazywana pszczelnikiem lub rojownikiem.

Ziele melisy najlepiej ścinać w okresie kwitnienia na wysokości 10 cm od ziemi. Roślinę należy suszyć w temperaturze poniżej 35°C, aby nie obniżyć zawartości olejków eterycznych. Napary można przygotowywać zarówno ze świeżych, jak i z suszonych liści melisy.

Zobaczcie, jakie są zalety codziennego picia melisy:

Zobacz film: Zalety codziennego picia melisy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy w ciąży można pić melisę i jakie są jej właściwości?

Znajdujące się w melisie olejki eteryczne zawierają związki terpenowe o przyjemnym, cytrynowym zapachu. Ziele ma również goryczkę, kwas rozmarynowy, kwas kawowy, kwas ferulowy, śluzy, garbniki, flawonoidy i inne kwasy organiczne. Melisa jest bogatym źródłem witaminy C oraz soli mineralnych. Jest polecana w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ skutecznie łagodzi dolegliwości żołądkowe. Picie melisy w ciąży jest polecane za względu na jej dobroczynne dla zdrowia właściwości:

  • działa relaksująco i przeciwskurczowo, dzięki czemu ułatwia zasypianie i zachowanie dobrego samopoczucia,
  • reguluje rytm serca i delikatnie obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu łagodzi nadciśnienie, które często dokucza kobietom w ciąży,
  • melisa w ciąży pozytywnie wpływa na dolegliwości żołądkowe, łagodzi mdłości i ból żołądka,
  • działa delikatnie moczopędnie, dzięki czemu oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii,
  • łagodzi objawy i zmniejsza uczucie dyskomfortu w czasie migreny – jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, które nie mogą stosować większości środków przeciwbólowych,
  • dzięki dużej zawartości witaminy C melisa skutecznie leczy przeziębienia, stany zapalne gardła i dróg oddechowych.

Kwestia tego, ile pić melisy w ciąży, nie jest w pełni zbadana, ale jak z każdym ziołem, tak i z melisą, nie należy przesadzać. Wiadomo, że w trzecim trymestrze ciąży melisa może szkodzić, ponieważ nadmiernie odpręża i może wyhamować skurcze porodowe. Przeciwwskazaniem do picia melisy w ciąży jest uczulenie na zawarte w niej składniki.

Melisa a ciąża – jak stosować melisę w ciąży?

Prosty napar z melisy można przygotować bardzo łatwo. Wystarczy zalać wrzątkiem łyżkę rozdrobnionych liści lub gotową saszetkę z zielem. Szklankę przykryć talerzykiem i zaparzać przez 15 minut. Po tym czasie napar należy odkryć i przecedzić lub wyjąć torebkę. Tak przygotowana herbata z melisy może być pita w ciąży, ma działanie rozkurczowe, uspokajające i przeciwzapalne.

Melisa potrafi załagodzić objawy stresu. Dlaczego nas uspokaja? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Melisa złagodzi codzienny stres. Źródło: Dzień Dobry TVN

W przypadku przeziębienia warto przygotować herbatkę z melisy z dodatkiem świeżej cytryny. W tym celu należy zalać 2 gałązki świeżej melisy połową litra wody o temperaturze 90°C. Pozostawić pod przykryciem na 2 minuty, a następnie dorzucić 3 plasterki cytryny i pozostawić na kolejne 2 minuty. Po tym czasie odcedzić i ostudzić napar.

Zobacz także: Jak bezpiecznie zwalczyć przeziębienie w ciąży?

Melisa w ciąży może być stosowana także w formie okładów. Świeże liście melisy zmniejszają ból i przyspieszają gojenie się ran. Można nimi okładać oparzenia, skaleczenia oraz wrzody. Liście melisy warto przykładać do miejsc ukąszeń komarów, ponieważ znakomicie łagodzą świąd. Wystarczy zamoczyć w naparze z melisy kawałki gazy lub materiału i przyłożyć do skóry. Okłady znakomicie sprawdzają się w leczeniu półpaśca.

Melisę można bez obaw stosować w ciąży jako przyprawę w kuchni. Pasuje do zup, sałatek, mięs oraz ryb. Melisa nie tylko wzbogaca smak potraw, ale także zaostrza apetyt i może być efektowną ozdobą talerza. Świeżą melisę można dodawać do schłodzonej, przegotowanej wody, którą warto pić w czasie upałów.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

mezia 27.01.2020r.

jestem w 23 tygoniu ciazy i czy moge pic melise

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej