Materac przeciwodleżynowy to bardzo ważny element wyposażenia dla osoby przewlekle chorej, szczególnie takiej, która przez większość dnia lub całą dobę leży. Bez względu na to, czy unieruchomienie ma trwać już do końca życia, czy jest tymczasowe, konieczna jest profilaktyka odleżyn. Odleżyny to ubytki skóry, które stanowią bardzo trudno gojące się rany. Pogarszają istotnie rokowania pacjenta i tym samym wydłużają proces powrotu do zdrowia. Materac przeciwodleżynowy jest doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji osoby przewlekle chorej. Na rynku dostępnych jest wiele typów materaców przeciw odleżynom. Różnią się ceną, a także przeznaczeniem. Zwykłe materace przeciwodleżynowe pozwalają na rozłożenie siły nacisku na większą powierzchnię. Materace zmiennociśnieniowe zmieniają cyklicznie punkt podparcia.
Jak działa materac przeciwodleżynowy?
Odleżyna to częsty problem chorych wymagających przewlekłej opieki, unieruchomionych czy znacznie ograniczonych ruchowo. Nie mogą oni zmieniać pozycji ciała, wobec czego pewne miejsca są narażone na stały czy długotrwały ucisk. Dotyczy to szczególnie okolic wyniosłości kostnych. U chorych nieprzytomnych pojawia się ogromne ryzyko wystąpienia odleżyn, ponieważ dochodzi dodatkowy czynnik związany z niemożnością informowania o bólu czy też po prostu nieodczuwanie bólu. Dlatego też konieczne jest wprowadzenie materacy przeciwodleżynowych, by choć minimalnie zmniejszyć ryzyko odleżyn. Materace przeciwodleżynowe pozwalają odpowiednio rozłożyć siłę i miejsce ucisku.
Polecamy: Co kryje skóra? Budowa i funkcje skóry
Jak zbudowana jest ludzka skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy a rurowy
Materac zmiennociśnieniowy stanowi profilaktykę odleżyn. Jego zadaniem jest zredukowanie siły nacisku miejscowo na tkanki. Materace te mają regulację ciśnień, przez co siła nacisku zmienia się i odpowiednio rozkłada. Odmianą materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego jest materac przeciwodleżynowy bąbelkowy. Pozwala on na izolowanie poszczególnych komór i usuwanie powietrza z określonej komory. Materace przeciwodleżynowe można również dostosować do wagi pacjenta. Materac przeciwodleżynowy rurowy stosowany jest przede wszystkim w przypadku odleżyn IV stopnia. Jak sama nazwa wskazuje, materac ten składa się z rur, które naprzemiennie wypełniają się powietrzem. Zawsze warto poradzić się specjalisty i fizjoterapeuty, jaki materac przeciwodleżynowy wybrać – zwykły piankowy, zmiennociśnieniowy, bąbelkowy czy rurowy. Różnią się one ceną i dostosowaniem do: typu odleżyny, wagi pacjenta, rodzaju schorzenia czy dodatkowych obciążeń.
Polecamy: Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Materac przeciwodleżynowy – korzyści
Materace przeciwodleżynowe przynoszą wiele korzyści w zakresie opieki długoterminowej nad chorym. Dzięki nim dochodzi do redukcji siły nacisku na pojedyncze punkty, w wyniku czego zmniejsza się ryzyko powstania odleżyn. W przypadku zmiennociśnieniowych materacy stały ucisk zastępowany jest uciskiem zmiennym. Należy pamiętać o zasadzie, że im bardziej materac przylega do ciała i im większa jest powierzchnia styku, tym mniejszy jest nacisk miejscowy. Odleżyny to problem, któremu zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż go leczyć. W związku z tym materac przeciwodleżynowy stanowi nie tylko profilaktykę odleżyn, ale też przyczynia się do poprawy rokowania chorego. Wpływa pozytywnie na przepływ krwi w naczyniach obwodowych. Materace zmiennociśnieniowe, które zmieniają punkty nacisku na tkanki, powodują stymulację mikrokrążenia. Właściwe krążenie wpływa też na lepsze gojenie się tkanek i poprawia kondycję skóry i tkanek podskórnych, co również rzutuje na zmniejszenie ryzyka powstawania odleżyn.
Bardzo ważna jest także przewiewność materaca przeciwodleżynowego. Jest to istotne, gdyż konieczna jest ochrona skóry przed nadmiernym poceniem się i maceracją. Materace przeciwodleżynowe gwarantują również odpowiednią termoregulację, by zapobiec nadmiernemu ochładzaniu się lub przegrzaniu skóry. Odpowiedni materiał pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci ze skóry pacjenta.
Materace przeciwodleżynowe często mają dodatkowe powierzchnie, ograniczające szerzenie się bakterii, łatwe pod względem higieny i utrzymania czystości. Ze względu na równomierny ucisk materac przeciwodleżynowy ogranicza nieco odczucie bólu u pacjenta.
Należy też zwrócić uwagę na zmniejszenie kosztów leczenia. Brak odleżyn to ogromna oszczędność na lekach i materiałach opatrunkowych, a także leczeniu powikłań.