Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?

Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Materac przeciwodleżynowy stanowi doskonałą formę uzupełnienia profilaktyki przeciwodleżynowej. To, czy wybrać materac przeciwodleżynowy piankowy, zmiennociśnieniowy, bąbelkowy czy rurkowy, zależy od wielu czynników.

Materac przeciwodleżynowy to bardzo ważny element wyposażenia dla osoby przewlekle chorej, szczególnie takiej, która przez większość dnia lub całą dobę leży. Bez względu na to, czy unieruchomienie ma trwać już do końca życia, czy jest tymczasowe, konieczna jest profilaktyka odleżyn. Odleżyny to ubytki skóry, które stanowią bardzo trudno gojące się rany. Pogarszają istotnie rokowania pacjenta i tym samym wydłużają proces powrotu do zdrowia. Materac przeciwodleżynowy jest doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji osoby przewlekle chorej. Na rynku dostępnych jest wiele typów materaców przeciw odleżynom. Różnią się ceną, a także przeznaczeniem. Zwykłe materace przeciwodleżynowe pozwalają na rozłożenie siły nacisku na większą powierzchnię. Materace zmiennociśnieniowe zmieniają cyklicznie punkt podparcia.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Odleżyna to częsty problem chorych wymagających przewlekłej opieki, unieruchomionych czy znacznie ograniczonych ruchowo. Nie mogą oni zmieniać pozycji ciała, wobec czego pewne miejsca są narażone na stały czy długotrwały ucisk. Dotyczy to szczególnie okolic wyniosłości kostnych. U chorych nieprzytomnych pojawia się ogromne ryzyko wystąpienia odleżyn, ponieważ dochodzi dodatkowy czynnik związany z niemożnością informowania o bólu czy też po prostu nieodczuwanie bólu. Dlatego też konieczne jest wprowadzenie materacy przeciwodleżynowych, by choć minimalnie zmniejszyć ryzyko odleżyn. Materace przeciwodleżynowe pozwalają odpowiednio rozłożyć siłę i miejsce ucisku.

Polecamy: Co kryje skóra? Budowa i funkcje skóry

Jak zbudowana jest ludzka skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy a rurowy

Materac zmiennociśnieniowy stanowi profilaktykę odleżyn. Jego zadaniem jest zredukowanie siły nacisku miejscowo na tkanki. Materace te mają regulację ciśnień, przez co siła nacisku zmienia się i odpowiednio rozkłada. Odmianą materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego jest materac przeciwodleżynowy bąbelkowy. Pozwala on na izolowanie poszczególnych komór i usuwanie powietrza z określonej komory. Materace przeciwodleżynowe można również dostosować do wagi pacjenta. Materac przeciwodleżynowy rurowy stosowany jest przede wszystkim w przypadku odleżyn IV stopnia. Jak sama nazwa wskazuje, materac ten składa się z rur, które naprzemiennie wypełniają się powietrzem. Zawsze warto poradzić się specjalisty i fizjoterapeuty, jaki materac przeciwodleżynowy wybrać – zwykły piankowy, zmiennociśnieniowy, bąbelkowy czy rurowy. Różnią się one ceną i dostosowaniem do: typu odleżyny, wagi pacjenta, rodzaju schorzenia czy dodatkowych obciążeń.

Polecamy: Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn

Materac przeciwodleżynowy – korzyści

Materace przeciwodleżynowe przynoszą wiele korzyści w zakresie opieki długoterminowej nad chorym. Dzięki nim dochodzi do redukcji siły nacisku na pojedyncze punkty, w wyniku czego zmniejsza się ryzyko powstania odleżyn. W przypadku zmiennociśnieniowych materacy stały ucisk zastępowany jest uciskiem zmiennym. Należy pamiętać o zasadzie, że im bardziej materac przylega do ciała i im większa jest powierzchnia styku, tym mniejszy jest nacisk miejscowy. Odleżyny to problem, któremu zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż go leczyć. W związku z tym materac przeciwodleżynowy stanowi nie tylko profilaktykę odleżyn, ale też przyczynia się do poprawy rokowania chorego. Wpływa pozytywnie na przepływ krwi w naczyniach obwodowych. Materace zmiennociśnieniowe, które zmieniają punkty nacisku na tkanki, powodują stymulację mikrokrążenia. Właściwe krążenie wpływa też na lepsze gojenie się tkanek i poprawia kondycję skóry i tkanek podskórnych, co również rzutuje na zmniejszenie ryzyka powstawania odleżyn.

Bardzo ważna jest także przewiewność materaca przeciwodleżynowego. Jest to istotne, gdyż konieczna jest ochrona skóry przed nadmiernym poceniem się i maceracją. Materace przeciwodleżynowe gwarantują również odpowiednią termoregulację, by zapobiec nadmiernemu ochładzaniu się lub przegrzaniu skóry. Odpowiedni materiał pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci ze skóry pacjenta.

Materace przeciwodleżynowe często mają dodatkowe powierzchnie, ograniczające szerzenie się bakterii, łatwe pod względem higieny i utrzymania czystości. Ze względu na równomierny ucisk materac przeciwodleżynowy ogranicza nieco odczucie bólu u pacjenta.

Należy też zwrócić uwagę na zmniejszenie kosztów leczenia. Brak odleżyn to ogromna oszczędność na lekach i materiałach opatrunkowych, a także leczeniu powikłań.

Data aktualizacji: 19.02.2019,
Opublikowano: 19.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej