Masz otyłość lub nadwagę? Poznaj bezpieczne ćwiczenia, które pomogą Ci zgubić zbędne kilogramy
Fot: Digital Vision./ gettyimages.com
Najlepszym sposobem na pobycie się zbędnych kilogramów jest zmiana diety. Jednak sama modyfikacja jadłospisu to za mało, niezbędne jest dołączenie aktywności fizycznej, która powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb i możliwości. Jakie ćwiczenia mogą wykonywać osoby otyłe lub z nadwagą?
Przy otyłości najlepiej sprawdzą się ćwiczenia wydolnościowe, niezbyt intensywne. To powinna być praca tlenowa, czyli taka, przy której możemy swobodnie mówić, nie mamy zadyszki, nie robią nam się wypieki, nie leje się z nas pot.
Osoby otyłe nierzadko borykają się z innymi chorobami jak np. nadciśnienie, mają też mocno obciążone stawy, dlatego aktywność powinna być dobrana do możliwości ćwiczącego. Dla osób otyłych znacznie lepszy i bezpieczniejszy będzie spacer czy basen niż bieganie. Na początek szczególnie polecana jest aktywność na świeżym powietrzu. Można także wybrać się na siłownię i skorzystać z bieżni (program imitujący wchodzenie pod górę będzie doskonały).
Jak ćwiczeniami poprawić metabolizm? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Ćwiczenia na metabolizm. Źródło: 36,6
Przykładowe aktywności bezpieczne dla otyłych
Spacer - nawet godzinę i więcej dziennie, najlepiej w szybkim tempie, ale w takim, które nie powoduje zadyszki;
Basen – doskonale odciąża stawy, można chodzić na niego codziennie, trening powinien trwać ok. godziny.
Po rozgrzewce, którą może być spacer należy wykonać trening z wykorzystaniem obciążenia własnym ciałem, np.:
przysiady - wykonaj 15-20 powtórzeń w 3 seriach;
ustaw się w klęku podpartym, podnieś zgiętą nogę w kolanie i zrób wymach, wykonaj 15-20 powtórzeń na każdą nogę.
Ćwiczenia z obciążeniem
ćwiczenia na ramiona i na ręce – z 1,5 kg ciężarkami lub butelkami z wodą – wyprostuj przed sobą ręce, następnie przenieś je do boku;
zegnij ręce w łokciach i przenieś je przed siebie, następnie odchyl do boku.
Wykonaj 15 powtórzeń każdego ćwiczenia.
Dobrym rozwiązaniem będą także ćwiczenia na siłowni z małym obciążeniem. Taki trening powinien trwać maksymalnie godzinę.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 02.05.2019,
Opublikowano: 22.04.2019 r.
Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści. Dlaczego?
Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar? Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.
Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.
Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.
Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!
Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.
Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.
Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.
Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.
Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.