Masturbacja – onanizm dziecięcy, masturbacja kobiet i mężczyzn i jej skutki 

Fot: blackday / fotolia.com

Masturbacja to naturalny element rozwoju seksualnego człowieka, dlatego powszechnym zjawiskiem jest onanizm dziecięcy. Dorośli także pobudzają własne narządy płciowe, by osiągnąć przyjemność i podniecenie, choć często się do tego nie przyznają, ponieważ masturbacja wciąż uchodzi za wstydliwy temat.

Masturbacja często jest ukrywana, o czym świadczą badania prof. Zbigniewa Izdebskiego, których wyniki zostały zamieszczone w książce „Seksualność Polaków na początku XXI wieku”. Niespełna połowa ankietowanych (42%) odpowiedziała, że nigdy w życiu się nie masturbowała (odpowiednio 58% kobiet i 27% mężczyzn), a jedynie 16% przyznało, że w ten sposób się zaspokaja.

Zdaniem seksuologów w rzeczywistości to grono jest znacznie liczniejsze, ale wiele osób wstydzi się wyjawić prawdę. Na temat masturbacji, w tym także onanizmu dziecięcego, krąży wiele całkowicie fałszywych mitów. Niektórzy wciąż wierzą, że samozaspokajanie może wywoływać choroby psychiczne, niepłodność czy impotencję, co nie ma potwierdzenia w jakichkolwiek badaniach naukowych.

Onanizm dziecięcy

Poprzez masturbację większość kobiet i mężczyzn poznaje własną seksualność. Zwykle rozpoczynają ją około 10.–11. roku życia, po wejściu w okres, gdy organizm zaczyna produkować damskie i męskie hormony płciowe. Jednak dzieci interesują się swoim ciałem na długo przedtem, np. chłopcy bawią się swoim członkiem już w wieku niemowlęcym. Dzieci w wieku ok. 3–4 lat odczuwają przyjemność z dotykania swych genitaliów, jednak nie są to emocje typu seksualnego. Dziewczynki zwykle koncentrują wówczas uwagę na łechtaczce i jej okolicach, chłopcy – na członku.

Onanizm dziecięcy jest zjawiskiem naturalnym i nie powinien budzić niepokoju rodziców, oczywiście pod warunkiem, że młody człowiek nie robi sobie krzywdy, ponieważ niektóre eksperymenty z własnym ciałem mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia, np. próba wciśnięcia przez dziewczynkę długopisu do pochwy.

Negatywne skutki masturbacji

Masturbacja jest przeżyciem bardzo intymnym, często ukrywanym nawet przed partnerem czy partnerką, między innymi ze wstydu, ale również ze względów religijnych – onanizm, także małżeński, bywa bowiem uznawany za grzech. U mężczyzn masturbacja zawsze stanowiła tajemnicę, do której nie dopuszcza się kobiety, nawet w małżeństwie. Kobiety też ukrywają często przed partnerem samozaspokajanie. Tymczasem wiele z nich czyni to regularnie i traktuje onanizm jako sposób na rozładowanie napięcia seksualnego.

Na temat masturbacji krąży wiele całkowicie fałszywych mitów, mężczyźni często martwią się rzekomym niekorzystnym wpływem zbyt częstego onanizowania się na zdrowie psychiczne. W medycynie nie przyjmuje się żadnych norm określających, jaką częstotliwość masturbacji należy uznać za nadmierną. Nie istnieją też naukowe dowody na poparcie twierdzenia, że masturbacja mogłaby prowadzić do chorób psychicznych.

Masturbacja nie zmniejsza ochoty na seks, choć w przypadku mężczyzn po orgazmie i wytrysku faktycznie może nastąpić kilkunastominutowa lub nawet kilkugodzinna utrata chęci do współżycia.

Niepokojące bywa natomiast uzależnienie od masturbacji. Onanizm staje się wówczas przymusem, osoba dotknięta tym problemem musi zaspokajać potrzeby nawet kilkanaście razy dziennie, także w miejscach publicznych. Gdy to się nie udaje, zmaga się z poczuciem niepokoju i dyskomfortu, co odbija się na życiu zawodowym i prywatnym, w tym na relacjach z partnerem lub partnerką.

Nałogowa masturbacja nie jest problemem tylko mężczyzn. Doświadczają jej również kobiety dotknięte hiperseksualnością, zwaną nimfomanią, odczuwające ciągłą ochotę na seks i koncentrujące wokół niego wszystkie myśli. Rozbudzony popęd przysłania wówczas inne kwestie życiowe, a rodzące się często napięcie seksualne jest rozładowywane właśnie poprzez onanizm.

Zobacz film: Dlaczego oglądamy filmy pornograficzne? Źródło: Stylowy Magazyn

Masturbacja kobiet

Masturbacja to doskonała okazja do poznania własnego ciała i seksualności, może wywoływać nie tylko intensywny orgazm, ale też stanowić jeden ze sposobów na zyskanie nieskrępowania i poczucia własnej wartości. Wbrew pozorom masturbacja kobiety bywa również korzystna dla związku, ponieważ dzięki pokonaniu zahamowań staje się ona zdecydowanie lepszą kochanką i potrafi czerpać więcej satysfakcji ze zbliżeń.

Onanizm odgrywa też ważną rolę w życiu starszych kobiet, bowiem zwilża pochwę i likwiduje ból wywołany suchością, prowadzi do orgazmu i przedłuża okres aktywności seksualnej.

Podczas masturbacji kobiety pobudzają zwykle łechtaczkę, czyli najbardziej wrażliwy punkt erogenny. Jednak nie koncentrują się tylko na niej, ponieważ równie mocnym źródłem podniecenia bywa dotykanie całej okolicy wzgórka łonowego. W przeciwieństwie do mężczyzny, kobieta często nie zadowala się pojedynczym orgazmem, lecz szczytuje kilkakrotnie, aż do zmęczenia.

Techniki masturbacji mężczyzn

Mężczyzna poznaje zazwyczaj swoje upodobania na drodze eksperymentów. Niektórzy stosują bardzo lekki ucisk górnej powierzchni członka, inni ściskają cały narząd dłonią i wykonują energiczne ruchy, wielu woli drażnić samą żołądź, ograniczając stymulację do górnej powierzchni penisa i wędzidełka, uciskając je palcami albo pociągając.

Przed przystąpieniem do masturbacji mężczyźni smarują czasem dłoń substancją nawilżającą, by zmniejszyć tarcie i wzmóc przyjemne doznania.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ewa 24.10.2018r.

Będę się masturbowała częściej !!!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej