Maseczki z kurkumy – domowa maseczka na cerę trądzikową i z przebarwieniami oraz maska na wypadające włosy i z łupieżem

Fot: kerdkanno / stock.adobe.com

Domowa maseczka na twarz z kurkumy pomoże na trądzik, przebarwienia oraz pierwsze oznaki starzenia się skóry w postaci zmarszczek. Popularna przyprawa może być stosowana także jako środek do pielęgnacji włosów. Maseczka z kurkumy bowiem przeciwdziała łupieżowi, wzmacnia, a nawet dodaje im delikatnych złotych refleksów.

Kurkuma ma także szereg właściwości leczniczych. Przyprawa jest źródłem witaminy C, tiaminy, niacyny, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, potasu, fosforu i cynku. Substancje zawarte w kurkumie pozytywnie wpływają na pracę żołądka, zapobiegają wzdęciom, działają  moczopędnie oraz wspomagają trawienie.

Zobacz także: Najsilniejsze naturalne antybiotyki – czosnek, cebula, chrzan, kurkuma

Maseczka z kurkumy – efekty

Kurkuma zawiera w sobie kurkuminę, która jest przeciwutleniaczem. Za jej sprawą przyprawa usuwa toksyny z organizmu człowieka, a także wspiera w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiadają, między innymi, za starzenie się i powstawanie zmarszczek. Dzięki temu maseczka z kurkumy odświeża cerę, wygładza i wyrównuje jej naturalny koloryt. Kurkuma działa także przeciwbakteryjnie, dlatego jest skuteczna w walce z trądzikiem, a w przypadku włosów – z łupieżem. Efekty stosowania maski z żółtą przyprawą to także zmniejszone przebarwienia skórneponieważ ma ona właściwości rozjaśniające. Kurkuma na włosy, zwłaszcza blond, dodaje kosmykom świetlistych refleksów i lekko je rozjaśnia.

Zobacz film: Właściwości lecznicze kurkumy. Źródło Dzień Dobry TVN

Kurkuma na twarz – przepisy na domowe maseczki z kurkumy

Maseczka z kurkumy polecana jest zwłaszcza osobom z cerą trądzikową, tłustą, dojrzałą oraz z przebarwieniami. Kurkuma ma silne właściwości barwiące, dlatego przygotowując maskę do twarzy, na ręce najlepiej założyć rękawiczki ochronne, a składniki mieszać w jednorazowym plastikowym naczyniu. Jeżeli po zmyciu maseczki na twarzy pozostaną żółte przebarwienia, skórę wystarczy przemyć wacikiem nasączonym olejem kokosowym bądź lnianym z dodatkiem odrobiny soku z cytryny.

Zobacz także: Złote mleko: właściwości i przepisy na napój z kurkumą

  • Maseczka z kurkumy na trądzik

Do przygotowania domowej maseczki na trądzik potrzeba 2 łyżeczek kurkumy oraz 3 łyżek jogurtu naturalnego lub maślanki. Aby wzmocnić nawilżający efekt kosmetyku, można dodać wlać do miseczki łyżeczkę miodu. Po dokładnym wymieszaniu składników maskę nakłada się na twarz na około 15-20 minut, a następnie zmywa dużą ilością ciepłej wody.

Maseczka z kurkumy i cynamonu to domowy kosmetyk, który również polecany jest na pozbycie się zanieczyszczeń twarzy, zaskórników oraz pryszczy. Wystarczy do składników maski na trądzik dodać łyżeczkę cynamonu. Na przyprawę trzeba jednak uważać. Cynamon może powodować silne reakcje uczuleniowe skóry, podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet lekkie poparzenia, dlatego maska nie jest polecana do pielęgnacji skóry wrażliwej.

Przed nałożeniem maski z kurkumy i cynamonu należy zrobić test alergiczny – na niewielkim odcinku skóry nałożyć trochę kosmetyku i zaobserwować, czy cera nie zaczyna piec lub zaczerwieniać się.

Zobacz film: Kurkuma - jak przygotować z niej maseczkę do twarzy? Źródło: W dobrym stylu.

  • Maseczka z kurkumy na przebarwieniach

Maseczkę na przebarwienia skórne można wykonać z kurkumy, soku z cytryny oraz jogurtu naturalnego. Cytryna wzmocni efekt rozjaśniania cery. Do maski można dodać również kilka kropel oleju kokosowego, który działa antybakteryjnie i nawilżająco. 3 łyżki jogurtu naturalnego należy połączyć z 2 łyżeczkami kurkumy i łyżeczką wyciśniętego soku z cytryny. Maseczkę można nakładać na twarz pędzelkiem do makijażu. Po 15 minutach kosmetyk zmywa się ciepłą wodą.

  • Maseczka z kurkumy na zmarszczki

Odmładzającą maseczkę można wykonać z 2 łyżeczek kurkumy, łyżeczki oleju migdałowego, łyżeczki miodu oraz 3 łyżek jogurtu naturalnego. Po dokładnym wymieszaniu składników, domową maskę nakłada się na twarz, szyję oraz dekolt, omijając okolice oczu. Kosmetyk zmywa się, podobnie jak wcześniejsze maski z kurkumy, ciepłą wodą. Po osuszeniu twarzy można nałożyć na nią krem przeciwzmarszczkowy.

Maseczka z kurkumy na włosy

Przeciwbakteryjne właściwości kurkumy sprawdzają się w pielęgnacji skóry głowy, ponieważ ją dezynfekuje, reguluje łojotok oraz przeciwdziała łupieżowi. Maska na włosy z kurkumą wzmacnia także cebulki włosów, dzięki czemu lepiej rosną oraz mniej wypadają. 

Kurkuma hamuje bowiem aktywność hormonu wzrostu TGF, który przyczynia się do obumierania cebulek włosowych. Aby wykonać domową maseczkę na twarz, wystarczy przyprawę wymieszać z oliwą z oliwek. Po kwadransie kosmetyk należy zmyć i umyć głowę delikatnym ziołowym szamponem, np. z pokrzywą, rumiankiem czy skrzypem polnym.

Maseczka na włosy z kurkumą ma delikatne właściwości rozjaśniające. Najlepsze efekty przynosi zastosowana na blond kosmyki ponieważ zostawia na nich delikatne, złote refleksy. Przyprawę należy połączyć z ziołowym wywarem, np. z nagietka, rumianku lub szafranu. Napar łączy się z 2 łyżeczkami kurkumy i pozostawia na włosach przez pół godziny.

Zobacz film: Maseczka z jarzębiny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 17.10.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Lili 15.01.2019r.

Nie róbcie tej maski na skórę głowy :/ mam żółte włosy. Nie mam pojecia jak to zmyć ????? Szampon nie daje rady!!!!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej