Maseczka na włosy z jajka - przepisy na domowe maseczki do włosów, działanie i efekty

Fot. Aktham El Halabi / Getty Images

Maseczka z żółtka to domowy sposób na pielęgnację włosów, zwłaszcza zniszczonych, pozbawionych blasku, matowych i osłabionych. Żółtko jajka można stosować bezpośrednio na włosy, np. mieszając je wcześniej z oliwą z oliwek, miodem lub jogurtem naturalnym bądź dodając do ulubionego szamponu, odżywki. 

Żółtko na włosy to sposób na domową pielęgnację kosmyków. Maseczki do włosów, w zależności od potrzeb, można łączyć z innymi składnikami, takimi jak: oliwa, olejek rycynowy, jogurt naturalny, miód, które wzmocnią działanie domowej odżywki.

Maseczka do włosów z jajka - dlaczego jest skuteczna?

Maseczka na włosy z jajka to skuteczny sposób na pielęgnację zniszczonych, suchych, łamliwych i pozbawionych blasku kosmyków. Jaja są bogatym źródłem lecytyny (zapobiegającej wypadaniu włosów), a także białka, które nawilża, wzmacnia oraz dodaje objętości. Żółtko na włosy działa jak naturalny emulgator, przez co skutecznie wiąże dodawane składniki, czego efektem jest gładka konsystencja maseczki. Jajko zawiera w sobie również siarkę, która jest skutecznym środkiem przeciwłojotokowym, przez co wspiera walkę z łupieżem, a także kwas foliowy, żelazo oraz fosfor, przez co ułatwia rozczesywanie i dodaje spektakularnego blasku. W zależności od tego, jakie składniki doda się do podstawy maseczki można uzyskać nieco inny efekt pielęgnacyjny. Na bazie jajek można bowiem tworzyć odżywki o właściwościach nawilżających, przeciwłupieżowych, zwiększających porost włosów i zapobiegających ich nadmiernemu wypadaniu.

Jajko na włosy - efekty

Ze względu na cenne właściwości kosmetyczne żółtka oraz białka, stosowanie jajka na włosy wygładza i odżywia kosmyki nadając im blasku i ułatwiając rozczesywanie. Domowa maseczka z żółtka wzmacnia cebulki włosowe, przez co włosy mniej wypadają, przeciwdziała łupieżowi a także głęboko nawilża.

Maseczka na włosy z jajka - jak zrobić?

Domowa maseczka na włosy z jajka to szybki sposób na odżywienie niesfornych kosmyków. Przed nałożeniem specyfiku, warto założyć gorsze ubrania lub owinąć się ręcznikiem, ponieważ jajko po roztrzepaniu ma rzadką konsystencję i może zsunąć się z włosów pozostawiając plamy na odzieży. W przypadku, gdy włosy mają tendencję do przetłuszczania się, wówczas maseczkę nakłada się tylko od połowy długości włosów (mniej więcej na wysokości uszu), omijając skórę głowy, dzięki czemu kosmyki po osuszeniu nie będą oklapnięte, a fryzura dłużej będzie wyglądała świeżo.

  • Nawilżająca maseczka do włosów z jajka

Do przygotowania nawilżającej maseczki do włosów potrzeba: 2 całych jaj, 3 łyżek oliwy z oliwek, 2 łyżeczek olejku arganowego, 1 łyżeczki miodu i 3 łyżek jogurtu naturalnego. Po dokładnym wymieszaniu ze sobą składników na gładką masę wystarczy zaaplikować ją na włosy. Dla lepszego efektu pielęgnacyjnego głowę można okryć ręcznikiem lub folią aluminiową i delikatnie ogrzewać ciepłym nawiewem suszarki (opcjonalnie). Po ok. 30 minutach należy zmyć maseczkę ulubionym szamponem.

Olejek arganowy jest źródłem witaminy E, która chroni włosy od wewnątrz i z zewnątrz, przed działaniem wolnych rodników, a także odbudowuje uszkodzone struktury włosów. Oliwa z oliwek, podobnie jak miód, działa silnie nawilżająco a jednocześnie regeneruje, wzmacnia i odżywia kosmyki. Zastosowanie jogurtu naturalnego jako składnika maseczki powoduje, że włosy odzyskują blask i stają się miękkie w dotyku.

  • Maseczka z jajka na porost włosów

Maseczkę na porost włosów wykonuje się mieszając ze sobą następujące składniki: 2 żółtka jajek, 1 łyżeczkę olejku łopianowego, migdałowego i lnianego. Olej z korzenia łopianu odżywia i wzmacnia cebulki kosmyków. Olejek migdałowy oraz lniany stymuluje porost włosów, tym samym zmniejsza ich wypadanie.

  • Przeciwłupieżowa maska do włosów domowej roboty z jajka

Maseczkę przeciwłupieżową można przygotować z 2 żółtek jaj, 1 łyżeczki olejku rycynowego oraz pokrzywy. Zioło można kupić, np. w aptece w postaci gotowych torebek do zaparzania lub skorzystać z płynnych estraktów z liścia pokrzywy (np. z zakraplaczem) dostępnych w drogeriach bądź sklepach zielarskich. Do wykonania domowej maseczki wystarczy ok. ⅓ szklanki gotowego ostudzonego naparu lub ok. 10 kropel ekstraktu roślinnego. Po wymieszaniu składników, należy nałożyć je na włosy i pozostawić na ok. 15-20 minut.

Pokrzywa obniża aktywność gruczołów łojowych, tym samym hamuje przetłuszczanie się skóry głowy. Zioło zastosowane w domowej maseczce dodatkowo zmniejsza wypadanie włosów oraz dodaje im naturalnego blasku. Olejek rycynowy jest częstym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych. Oprócz zwalczania łupieżu, dodatkowo odżywia włosy i sprawia że stają się miękkie w dotyku i łatwo się rozczesują.

Żółtko na włosy - jako dodatek do gotowych kosmetyków pielęgnacyjnych

Żółtko jajka na włosy można również stosować jako dodatek do gotowych maseczek bądź szamponu. Wystarczy 1 żółtko roztrzepać dokładnie widelcem i połączyć z kosmetykiem, aby wzmocnić jego działanie nawilżające, przeciwłupieżowe lub wzmacniające. 

Zobaczcie także, jak zadbać o włosy po zimie. Dzięki tej maseczce skutecznie unikniecie problemu wypadania włosów:

Zobacz film: Zadbaj o włosy po zimie. Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody


Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 24.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej