Maści, leki i domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne to przykra dolegliwość, która jest wynikiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Na rynku dostępne są maści na oparzenia słoneczne, kremy i łagodzące balsamy, ale czasem nie jest to wystarczająca pomoc.

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli jest odpowiednio dawkowane, nie zagraża naszemu zdrowiu, a nawet przyczynia się do wielu pozytywnych zmian: dostarcza energii i umożliwia syntezę witamin z grupy D. Jeśli jednak ciało jest zbyt długo narażone na działanie promieni UV, może dojść do oparzenia słonecznego, które oprócz dotkliwego bólu powoduje zagrożenie dla zdrowia.

Co to jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne pojawia się, kiedy skóra nie jest w stanie ochronić się przed nadmierną ilością promieniowania UV (przyczyną poparzeń jest zazwyczaj promieniowanie UVB). Pojawia się wówczas bolesny rumień, który u osób o jasnej karnacji może wystąpić nawet po 15–20 minutach, ale zwykle zaczerwienienie ujawnia się po 2–4 godzinach od ekspozycji na słońce. Ból dokucza najbardziej po ok 9–14 godzinach, a znika po dwóch dobach. Poparzenie słoneczne powoduje nie tylko pieczenie, ale też przyczynia się do starzenia się skóry i do powstania nowotworu. Jeśli doszło do poparzenia słonecznego, warto skonsultować się z dermatologiem, nawet jeśli dolegliwości szybko ustąpiły, ponieważ mogło dojść do zagrażających zdrowiu zmian na skórze.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Stopnie oparzenia słonecznego

Wyróżnia się trzy stopnie oparzenia słonecznego:

Pierwszy stopień oparzenia słonecznego występuje najczęściej i dotyczy jedynie zewnętrznej warstwy skóry. Staje się ona czerwona, tkliwa i bardzo ciepła. Po fazie kulminacyjnej złuszcza się płatami, a następnie objawy ustępują.

Jak chronić skórę przed poparzeniem słonecznym? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak chronić skórę przed poparzeniem? Źródło: 36,6.

Drugi stopień oparzenia oprócz naskórka dotyka również skóry właściwej. Charakterystyczne objawy to: zaczerwieniona skóra, obrzęk i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Ponadto występuje częściowa martwica naskórka, której leczenie wymaga konsultacji z dermatologiem i stosowania odpowiednich leków. 

Najcięższym przypadkiem jest trzeci stopień oparzenia słonecznego, który dotyka naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej i nerwów. Efektem jest wrażenie martwej skóry i brak czucia w miejscu poparzenia (uszkodzone zostają receptory czuciowe). Konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza.

Oparzenia słoneczne – leczenie i domowe sposoby

Leczenie oparzenia słonecznego w dużej mierze zależy od jego stopnia intensywności. Przy oparzeniach pierwszego stopnia wystarczają zazwyczaj domowe sposoby, które łagodzą ból i pieczenie oraz chłodzą gorącą skórę. Najczęściej stosuje się okłady z kefiru, zsiadłego mleka czy jogurtu. Czasami należy sięgnąć po środki specjalistyczne, czyli maści na oparzenia słoneczne zawierające lanolinę, alantoinę, D-pantenol, witaminę E oraz niewielkie stężenie hydroksykortyzolu. 

W aptekach dostępne są również ekstrakty z cebuli i czosnku w postaci maści lub emulsji, które łagodzą stan zapalny i zapobiegają wystąpieniu bąbli i wysięków pooparzeniowych (lub przeciwdziałają zakażeniom bakteryjnym, jeśli bąble już się pojawiły).

Poparzenia słoneczne drugiego i trzeciego stopnia wymagają konsultacji z lekarzem, zwłaszcza że często przy tego typu oparzeniach pojawiają się nudności i zawroty głowy. Ich leczenie w zależności od stopnia trwa odpowiednio od 2 do 6 oraz od 6 do kilkunastu tygodni. Dermatolog może zlecić, obok środków chłodzących i nawilżających, leki an oparzenia o działaniu przeciwbakteryjnym.

Jak łagodzić poparzenia słoneczne? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak łagodzić poparzenia słoneczne? Źródło: 36,6.

W poważniejszych przypadkach powinno się stosować opatrunek z solą srebrową sulfadiazyny, sulfatiazolu lub z bacytracyną. Oparzenia można schładzać wodą lub lodem, a jeśli dolegliwościom towarzyszy silny ból, podaje się ibuprofen lub paracetamol. Bardzo ważne jest, aby oparzeń nie smarować preparatami natłuszczającymi, które blokują odprowadzanie ciepła ze skóry i powodują nasilenie objawów.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Skutki oparzeń słonecznych mogą być bolesne, ale zwiększają też ryzyko powstania raka. Dlatego podczas słonecznych kąpieli czy na solarium należy szczególnie chronić skórę. Warto pamiętać, że oparzenia słoneczne dotyczą także dzieci, które ich skutki znoszą najgorzej. W ramach profilaktyki powinno się unikać słońca w godzinach od 10 do 14, stosować preparaty z silną ochroną przeciwsłoneczną, osłaniać głowę i pić dużo wody. 

Oparzenie słoneczne może mieć także charakter termiczny. Dochodzi wówczas do przegrzania organizmu – na przykład poprzez zbyt długie eksponowanie głowy na słońce. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. 

Zobacz film: Jak dbać o opaleniznę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 01.06.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej