Maść z żyworódki pierzastej – zastosowanie i przepis na domową maść

Fot: Thanthip Homsansri / fotolia.com

Maść z żyworódki staje się popularnym lekiem na wszelkie dolegliwości skórne. Roślina ta od lat była stosowana przez prymitywne plemiona do leczenia trudno gojących się ran, a nawet ukąszeń węży, a współczesne badania potwierdzają jej skuteczność.

Maść z żyworódki jest dobrym lekiem na trądzik, łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry. Przyspiesza również leczenie ran i zadrapań, dlatego powinna się znaleźć w każdej domowej apteczce.

Co to jest maść z żyworódki?

Maść z żyworódki jest naturalnym lekiem wykonanym z żyworódki pierzastej. Jest to roślina pospolicie hodowana jako kwiat ozdobny. Pochodzi z Madagaskaru, ale jako dość odporny i inwazyjny gatunek rozprzestrzeniała się w Afryce, Azji i Ameryce Środkowej. Charakterystyczne jest dla niej tworzenie dużej liczby rozmnóżek na końcówkach liści, które wyglądem przypominają miniaturowe rośliny.

Maść z żyworódki wykonuje się z ekstraktu z liści żyworódki (lub rzadziej soku) i bazy tłuszczowej. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są takie preparaty jak maść z żyworódki z aloesem czy maść z żyworódki i nagietka. Zioła te wykazują synergizm z żyworódką i wzmacniają działanie maści.

Maść z żyworódki – działanie

Maść z żyworódki ma szerokie działanie, dlatego może być wszechstronnie stosowana w problemach skórnych. Zabija bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Ponadto działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację tkanek. Stosowana na skórę likwiduje przebarwienia.

Jakie zastosowanie ma maść z żyworódki?

Maść z żyworódki jest szczególnie pomocna w przypadku urazów, takich jak skaleczenia czy oparzenia. Nie tylko dezynfekuje rany, zapobiegając rozwijaniu się na nich patogenów chorobotwórczych, ale równocześnie przyspiesza ich gojenie i działa przeciwbólowo. W badaniach na szczurach wykazano, że alkoholowy ekstrakt z żyworódki działa na poziomie porównywalnym do mupirocyny – antybiotyku do smarowania. Maść z żyworódki wykazała też duży potencjał w leczeniu stopy cukrzycowej.

Lek ten może znaleźć zastosowanie w leczeniu opryszczki. Wykazano, że ekstrakty alkoholowe i octowe z żyworódki pierzastej zabiją wirusy opryszczki 1 i 2 typu.

Maść z żyworódki działa również przeciwgrzybiczo, dlatego może być używana do usuwania zmian skórnych wywołanych przez te patogeny. Znajduje również zastosowanie w leczeniu grzybiczych dolegliwości ginekologicznych, odbytu oraz w obrębie jamy ustnej. Jest bezpieczna w stosowaniu na błony śluzowe. Może być też wykorzystywana do leczenia nadżerek szyjki macicy.

Dzięki silnym właściwościom regenerującym naskórek i przeciwzapalnym maść z żyworódki może być używana na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry i inne stany zapalne.

Maść z żyworódki bardzo dobrze sprawdza się też w leczeniu wszelkich owrzodzeń i odleżyn.

Maść z żyworódki na trądzik

Maść z żyworódki dzięki swojemu wszechstronnemu działania doskonale sprawdza się również w kosmetyce. Pomaga w walce z trądzikiem i usuwa przebarwienia skórne, które powstają w jego przebiegu.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Dlaczego warto stosować maść z żyworódki?

Maść z żyworódki wykazuje silne działanie przeciw najczęstszym patogenom zagrażającym skórze. Jej skuteczność przeciwko bakteriom wykazana w badaniach była równie wysoka, jak popularnie stosowanych maści antybiotykowych. Ze względu na rozmaite skutki uboczne, które mogą wywoływać antybiotyki i maści sterydowe, leczenie zmian skórnych warto rozpoczynać od leków naturalnych. Jeśli aplikowanie maści z żyworódki nie przynosi efektu, należy się zgłosić do lekarza.

Jak zrobić w domu maść z żyworódki? Przepis

Maść z żyworódki dostępna jest w większości aptek i sklepów zielarskich, ale można ją wykonać samodzielnie w domu. W celu stworzenia małej ilości takiej maści przeznaczonej na doraźny użytek wystarczy zmieszać rozgnieciony miąższ z liścia z kremem nawilżającym, maścią tranową, maścią z witaminą A, masłem shea lub masłem kokosowym. Maść tranowa i z witaminą A wzmocnią działanie nawilżające i regenerujące naskórek, podczas gdy masło kokosowe – działanie przeciwgrzybicze.

Wykonanie maści z żyworódki o dłuższej trwałości nastręcza trochę więcej trudności. Najpierw należy wykonać ekstrakt alkoholowy lub glicerat z liści żyworódki, zalewając rozdrobniony surowiec alkoholem i wytrawiając przez 4 tygodnie lub połączyć wyciśnięty z żyworódki sok z alkoholem. Następnie należy dokładnie wymieszać oba składniki, podgrzewając w kąpieli wodnej masło shea, wazelinę kosmetyczną lub inną bazę tłuszczową.

Bibliografia:

Nayak B., Marshall J. i, Isitor G., Wound healing potential of ethanolic extract of Kalanchoe pinnata Lam. leaf--a preliminary study, „Indian Journal of Experimental Biology”, 48 (6), 2010, s. 572–576.

Cawich S., Harnarayan P., Budhooram S. i in., Wonder of Life (kalanchoe pinnata) leaves to treat diabetic foot infections in Trinidad & Tobago: a case control study, „Tropical Doctor”, 44 (4), 2014, s.209–213.

Jaeger Greer M., Cates R., Johnson F. i in., Activity of acetone and methanol extracts from thirty-one medicinal plant species against herpes simplex virus types 1 and 2, „Pharmaceutical Biology”, 48 (9), 2010, s. 1031–1037.

Zakharchenko N., Belous A., Biryukova Y. i in., Immunomodulating and Revascularizing Activity of Kalanchoe pinnata Synergize with Fungicide Activity of Biogenic Peptide Cecropin P1, „Journal of Immunology Research”, 2017.

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej