Maść z żywokostu – działanie i zastosowanie. Przepis na domową maść z żywokostu

Fot: H. Brauer / fotolia.com

Maść z żywokostu jest znanym od wieków specyfikiem o szerokim zastosowaniu. Leczy bóle stawowo-mięśniowe, przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Współczesne badania potwierdzają jej wyjątkowe działanie.

Maść z żywokostu można bez trudu zakupić w większości aptek i sklepów zielarskich, równie dobrze można jednak ją wykonać samemu w domu. Żywokost to roślina powszechnie występująca w Polsce i łatwa do rozpoznania.

Co to jest maść z żywokostu lekarskiego?

Maść z żywokostu jest prostym i naturalnym lekiem uzyskanym na bazie znanego od wieków leczniczego zioła – żywokostu lekarskiego. Jest to wieloletnia bylina powszechnie rosnąca w Europie i Azji. Ma charakterystyczne duże i owłosione liście oraz fioletowe bądź różowe kwiaty. Maść wykonuje się z jej korzenia, mieszając ekstrakt z niego z bazą tłuszczową. Często w sprzedaży dostępne są również preparaty zawierające dodatek ziół o podobnym działaniu – arniki górskiej lub kasztanowca zwyczajnego.

Zobacz także: Maść świerkowa – właściwości i zastosowanie

Maść z żywokostu – działanie

Maść z żywokostu wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przyspieszające regenerację tkanek. Początkowo przypisywano te właściwości dużej zawartości alantoiny w korzeniu tej rośliny, jednak badania porównujące używanie preparatów wykonanych z żywokostu oraz z samą alantoiną wykazały, że te pierwsze mają o wiele lepsze działanie. Oprócz alantoiny żywokost zawiera również mikroelementy i witaminy, kwasy organiczne oraz saponiny, które wzmacniają jej działanie.

Zobaczcie, dlaczego dochodzi do deformacji stawów:

Zobacz film: Deformacja stawów - na czym polega RZS? Źródło: 36,6

Maść z żywokostu lekarskiego – zastosowanie

Maść żywokostowa może być stosowana na ból stawów i mięśni. U osób z reumatyzmem wywołuje ponad 90% zmniejszenie porannej sztywności i jest przez nie opisywana jako doskonały lek, dzięki któremu można ograniczyć stosowanie syntetycznych maści przeciwzapalnych. Jej skuteczność została wykazana również w przypadku bólu pleców wywołanego napięciem mięśni oraz zwyrodnieniami kręgosłupa.

Maść z żywokostu od wieków stosowana była jako lek na tępe urazy – stłuczenia, złamania i zwichnięcia. Sprawdzają się tutaj jej właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przyspieszające regenerację. Udowodniono, że w przypadku skręcenia kostki maść żywokostowa powoduje szybkie i znaczne zmniejszenie bólu oraz opuchlizny, a noga szybciej odzyskuje sprawność.

Maść z żywokostu znajduje również zastosowanie w chorobach skórnych. Z powodzeniem może służyć do leczenia atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego, egzem oraz zmian alergicznych i zapalnych na skórze.

Więcej o atopowym zapaleniu skóry znajdziecie tutaj:

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6

Maść z żywokostu na cerę

Maść z żywokostu, dzięki dużej zawartości alantoiny i prowitaminy B5, wykazuje silne działanie nawilżające i łagodzące, dlatego doskonale sprawdza się jako kosmetyk do przesuszonej cery. Jest też pomocna w leczeniu trądziku.

Maść z żywokostu – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania maści z żywokostu jest nadwrażliwość na którykolwiek z jej składników. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci po 3 roku życia, nie należy jednak aplikować jej częściej niż 2 razy dziennie, ponieważ żywokost zawiera również szkodliwe alkaloidy, które w małym procencie mogą przenikać do krwi. Nie powinno się jej też używać bezpośrednio na otwarte rany.

Dlaczego warto stosować maść z żywokostu?

Ból w obrębie stawów i kręgosłupa potrafi być bardzo dokuczliwy i w znaczącym stopniu upośledzać codzienne życie. Przewlekłe, szczególnie doustne, stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które są najczęściej zażywane w tych przypadkach, może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych – problemów z układem pokarmowym lub nerkami. Maść z żywokostu jest skuteczną i bezpieczną alternatywą dla maści z diclofenakiem i doustnych leków przeciwbólowych.

Jak zrobić maść z żywokostu? Przepis

Maść z żywokostu można bez trudu wykonać samemu w domu. Jesienią należy wykopać i oczyścić korzeń rośliny, a następnie drobno go zmielić w blenderze lub maszynce do mięsa. Tak przygotowany surowiec trzeba skropić alkoholem 40% (około 200 ml na 500 ml żywokostu) i po pół godziny zalać gliceryną (500 ml). Otrzymany w ten sposób glicerat gotowy jest po około miesiącu i wówczas można go odcedzić. Aby uzyskać maść, należy zmieszać go w kąpieli wodnej z bazą tłuszczową – może to być smalec, gęsi tłuszcz, ale również masło shea czy wazelina kosmetyczna. Ponieważ proces ten jest dość czasochłonny, można równie dobrze wykonać intrakt alkoholowy lub ocet z żywokostem i używać go do nacierań i okładów. Do przygotowania gliceratu, octu i wyciągu alkoholowego można wykorzystać również suchy korzeń.

Bibliografia:

Savić V., Nikolić V., Arsić I. i in., Comparative Study of the Biological Activity of Allantoin and Aqueous Extract of the Comfrey Root, „Phytotherapy Research”, 29 (8), 2015, s. 1117–1122.

Staiger, Ch., Comfrey root: from tradition to modern clinical trials, „Wiener Medizinische Wochenschrift”, 163 (3–4), 2013, s.58–64.

Frost R., MacPherson, H. i O'Meara, S., A critical scoping review of external uses of comfrey (Symphytum spp.), „Complementary Therapies in Medicine”, 21 (6), 2013, s. 724–745.

http://ziolowawyspa.pl/masc-zywokostowa/

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej