Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie

Fot: Comugnero Silvana / fotolia.com

Maść z kasztanowca jest często używana na żylaki, ale nie jest to jej jedyne zastosowanie. Wyciąg z tej rośliny działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i wzmacniająco na żyły, dlatego nadaje się również do stosowania na hemoroidy czy pajączki na skórze.

Maść z kasztanowca łączy się często z rutyną lub z wyciągami z innych ziół, aby wzmocnić jej działanie. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na to, jakie dodatki zawiera i czy wyciąg jest standaryzowany na zawartość escyny.

Maść z kasztanowca – skład i działanie

Maść z kasztanowca wykonywana jest z ekstraktów z nasion kasztanowca zwyczajnego, dodatków innych surowców zielarskich (na przykład nostrzyka czy arniki górskiej) i substancji pomocniczych. Składnikiem aktywnym zawartym w tym surowcu jest escyna – mieszanina saponin występujących w kasztanie. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwwysiękowe i przeciwbólowe. Ma również wyjątkowy wpływ na naczynia krwionośnie – uszczelnia je i przywraca im elastyczność i odpowiednie napięcie. Dzięki temu maść z kasztanowca działa również przeciwzakrzepowo i zwiększa ukrwienie tkanek.

Zawartość escyny w preparacie decyduje o tym, czy będzie on odpowiednio działał, dlatego należy zawsze sprawdzać, czy na wybranym produkcie zaznaczona została jej ilość.

Maść z kasztanowca – zastosowanie

Maść z kasztanowca najczęściej jest używana jako środek przynoszący ulgę zmęczonym i obrzękniętym nogom, a także na żylaki. Badania potwierdziły, że takie jej zastosowanie jest jak najbardziej na miejscu – żele zawierające odpowiednią ilość escyny znacząco poprawiają ukrwienie, usuwają ból, zmniejszają obrzęki i poprawiają stan naczyń krwionośnych. Żylaki są dolegliwością dotykającą sporą część społeczeństwa, a ryzyko ich powstania rośnie wraz z wiekiem i – u kobiet – z każdą przebytą ciążą. Stanowią one nie tylko problem estetyczny, ale potrafią być bardzo bolesne i prowadzić do powikłań zdrowotnych. Dlatego warto korzystać z naturalnych maści, takich jak maść z kasztanowca, aby poprawić stan naczyń krwionośnych dopóki żylaki są jeszcze drobne.

Szczególnie dokuczliwe są żylaki odbytu, czyli hemoroidy – również na nie pomoże maść z kasztanowca. Szczególnie dobrze sprawdzają się preparaty stworzone z myślą o tej dolegliwości i wyposażone w specjalną końcówkę umożliwiającą aplikację. Do leczenia tego przykrego schorzenia warto wybrać maść, która dodatkowo będzie zawierała rutynę lub wyciąg z nostrzyka.

Maść z kasztanowca jest dobra również na pajączki na skórze. Regularne smarowanie twarzy wyciągiem z tej rośliny może sprawić, że znikną one całkowicie.

Maść z kasztanowca z arniką jest doskonałym lekiem na siniaki i stłuczenia. Połączenie tych dwóch roślin gwarantuje dobre efekty w usuwaniu skutków tępych urazów, takich jak krwiaki, siniaki, wylewy i obrzęki.

Specyfik ten okazał się być skutecznym preparatem w leczeniu zapalenia żył, może także wspierać leczenie choroby zakrzepowej. W przypadku tak groźnych chorób często konieczne jest jednak włączenie innych leków i dlatego powinno się pozostawać pod opieką lekarza.

Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Źródło: Klinika urody.

Kto może stosować maść z kasztanowca?

Ten naturalny preparat jest bardzo bezpieczny, jednak nie powinien być stosowany u osób z nadwrażliwością na którykolwiek z jego składników. Maść z kasztanowca może być używana przez kobiety w ciąży. Nie powinna być stosowana na błony śluzowe, otwarte rany, owrzodzenia czy popromienne zmiany skórne. Przeciwwskazaniem do stosowania jakichkolwiek preparatów z wyciągiem z kasztanowca zwyczajnego jest niewydolność nerek.

Jak stosować maść z kasztanowca?

Maść z kasztanowca należy nakładać na zmiany chorobowe kilka razy dziennie, można ją dodatkowo delikatnie rozmasowywać. Przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Czy można zrobić samemu maść z kasztanowca?

Maść z kasztanowca można wykonać samemu w domu. Do jej wykonania potrzebne będą świeże kasztany, alkohol i baza tłuszczowa. Rozdrobnione owoce kasztanowca należy zalać 40% alkoholem podgrzanym do 60°C i zostawić przygotowany intrakt na kilka dni. Na jedną część surowca powinny przypadać trzy części alkoholu. Takim preparatem można już nacierać nogi, jeśli jednak chce się uzyskać łatwiejszą w użyciu maść, należy go zmieszać w kąpieli wodnej z wazeliną kosmetyczną lub na przykład z masłem shea.

Bibliografia:

"Kasztanowiec – Aesculus w fitoterapii", Dr Henryk Różański, Medycyna dawna i współczesna

Luzzi R., Feragalli B., Belcaro G. i in., Aescin: microcirculatory activity. Effects of accessory components on clinical and microcirculatory efficacy. „Panminerva Medica”, 53 (3), 2011, s. 51–55.

De Sanctis M., Cesarone M., Incandela L. i in., Treatment of superficial vein thrombosis with standardized application of Essaven gel--a placebo-controlled, randomized study, „Angiology”, 52 (3), 2001, s. 75–62.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej