Maść na żylaki nóg i odbytu – jakie składniki powinna zawierać?

Fot.: Gerhard Seybert / stock.adobe.com

Maść na żylaki nóg często ma w składzie wyciąg z kasztanowca i heparynę. W preparatach znajdują się też arnika oraz liść oczaru. Z kolei w maściach na żylaki odbytu można znaleźć eskulinę, cynchokainę i lidokainę, która działa znieczulająco.

Żylaki to trwale poszerzone żyły powierzchniowe. Są one poskręcane i mają wrzecionowate wydłużenie bądź workowate poszerzenie. Chorobie towarzyszy niewydolność zastawek żył powierzchniowych i przeszywających.

Jak powstają żylaki?

Zastawki to elastyczne struktury znajdujące się we wnętrzu żyły. Kiedy działają prawidłowo, uniemożliwiają cofanie się krwi płynącej w jej wnętrzu do krążenia obwodowego. Przepływ krwi jest zależny od funkcjonowania pompy mięśniowej składającej się z mięśni i stawów. Przy skurczach mięśni krew pozostająca w żyłach jest przesuwana w kierunku serca. Jeśli dojdzie do uszkodzenia zastawki, krew cofa się i gromadzi w żyłach powierzchniowych. Na skutek ciśnienia, które wytwarza cofająca się krew, żyły poszerzają się i pojawiają się żylaki. Ich przyczyną jest m.in. brak ruchu połączony z częstym przebywaniem w pozycji siedzącej i stojącej.

Maść na żylaki nóg

Maści na żylaki nóg zazwyczaj zawierają wyciągi z kasztanowca, trokserutynę i heparynę (sól sodową heparyny). Preparatów należy używać kilka razy dziennie, najlepiej łącząc je z masażem. Powinien on być wykonywany w kierunku stóp. Wyciąg z kasztanowca jest dostępny nie tylko w formie maści, ale także żelów, kremów, drażetek i doustnego płynu. Substancją aktywną, która odpowiada za jego działanie jest escyna hamująca aktywność enzymów lizosomalnych (elastazy i hialuronidazy). 

Dzięki temu tkanka łączna wyściełająca ściany naczyń krwionośnych oraz zastawki żylne są uszczelniane, a ich elastyczność wzrasta. Poprawia się też ich napięcie oraz ukrwienie skóry i mięśni. Escyna ma też właściwości przeciwobrzękowe. Zapewnia utrzymanie prawidłowego krążenia limfatyczno-żylnego. Maść z wyciągiem z kasztanowca może być stosowana zarówno przy problemach z żylakami, jak i w stanach zapalnych naczyń krwionośnych. Ma bowiem także właściwości przeciwzapalne. w preparatach z kasztanowcem często znajduje się też heparyna. Takie połączenie zmniejsza uczucie ciężkości nóg i likwiduje ból w kończynach dolnych. Z kolei dodatek prowitaminy B5 poprawia nawilżenie skóry.

Jak skutecznie leczyć żylaki? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Kto częściej choruje na żylaki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Maści z rutozydami także usuwają uczucie ciężkości nóg oraz likwidują obrzęki. Z kolei środki z trokserutyną i kasztanowcem mają działanie przeciwobrzękowe i mogą być stosowane również w zaburzeniach krążenia żylno-limfatycznego. Heparyna, która często występuje w składzie maści na żylaki, działa przeciwzakrzepowo. Zapobiega też powstawaniu stanów zapalnych. Zmniejsza ból i uczucie napięcia. Jest zalecana osobom ze stanami zapalnymi żył oraz z żylakami kończyn dolnych. W preparatach na żylaki znajdują się też takie środki, jak liść oczaru, koszyczek arniki oraz wyciąg z kłącza ruszczyka kolczastego. Oczar ma działanie przeciwzapalne. 

Podobnie działa arnika, która dodatkowo powoduje wchłanianie płynu wysiękowego zgromadzonego we wnętrzu żył i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Natomiast ruszczyk kolczasty dzięki składnikom aktywnym, takim jak ruskozyd, roskogenina i neoruskogenina, poprawia napięcie żył i uszczelnia je. Zwiększa też ciśnienie krwi żylnej i usprawnia jej przepływ. Ze względu na powodowanie skurczów macicy preparatów z ruszczykiem nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Maść na żylaki odbytu

Maść na żylaki odbytu, zwane hemoroidami, zwykle zawierają składnik (najczęściej chlorowodorek lidokainy), który miejscowo znieczula. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów tego typu stan zapalny oraz ból zmniejszają swoje nasilenie. W trakcie leczenia bardzo istotna jest tez higiena okolic krocza. Warto sięgnąć po płyn przeznaczony specjalnie do przemywania okolic odbytu. 

W leczeniu hemoroidów najczęściej stosuje się maści, żele, czopki, nasiadówki, a także środki zmiękczające stolec. Warto je aplikować szczególnie w okresie nasilenia choroby, ponieważ zmniejszają ból, świąd oraz stan zapalny. Hamują też przekrwienie i zwiększają napięcie ścian naczyń włosowatych. Warto pamiętać, że miejscowe preparaty proktologiczne mogą być stosowane w okresie zaostrzenia choroby, maksymalnie przez 7-10 dni. Zwykle zawierają takie środki, jak cynchokaina, która miejscowo znieczula i neomycyna – antybiotyk zwalczający pałeczki bakterii. W maściach na żylaki odbytu znajduje się też hydrokortyzon, czyli kortykosteroid o umiarkowanym działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym oraz przeciwświądowym. Natomiast eskulina – glikozyd pozyskiwany z kasztanowca – zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i krwawienia towarzyszące hemoroidom. 

Dzieje się to na skutek zahamowania hialuronidazy, enzymu ułatwiającego rozprzestrzenianie się drobnoustrojów w organizmie. Kolejna substancja znajdująca się w maściach na żylaki odbytu to tribenozyd. On także zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Zwiększa też napięcie ściany we wnętrzu żył. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i jest antagonistą substancji wywołujących ból oraz stan zapalny. 

Zobacz film: Przyczyny powstawania żylaków. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 03.07.2018,
Opublikowano: 21.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej