Marihuana: skutki palenia pozytywne i negatywne

Fot: Capjah / fotolia.com

Marihuana skutki zdrowotne ma zarówno pozytywne, jak i negatywne. Stosowana w celach medycznych łagodzi dolegliwości chorych na stwardnienie rozsiane czy AIDS oraz osób w trakcie chemioterapii. Negatywne skutki marihuany dotyczą m.in. chorób układu oddechowego oraz zaburzeń pamięci i percepcj

W Polsce uprawa marihuany jest nielegalna. Niektóre odmiany konopi indyjskich na podstawie uzyskanego zezwolenia uprawia się i wykorzystuje w przemyśle włókienniczym, a także w przemysłach papierniczym, chemicznym oraz nasiennym. Stosowanie marihuany jest niedozwolone i grozi za to kara pozbawienia wolności. W czerwcu 2017 roku Sejm RP uchwalił ustawę o dopuszczeniu do stosowania marihuany medycznej wyłącznie w celach leczniczych.

Skutki uboczne palenia marihuany

Marihuana skutki uboczne daje zwykle wtedy, gdy jest stosowana często i w większych ilościach, chociaż niektóre z nich mogą wystąpić podczas sporadycznego używania. Marihuana to narkotyk i może uzależniać. Dodatkowo jej stosowanie powoduje tolerancję odwrotną, co oznacza, że działanie na organizm staje się silniejsze z czasem. Nie odnotowano dotychczas przypadków śmierci z przedawkowania marihuany, jednak po wprowadzeniu do organizmu bardzo dużej dawki THC, czyli tetrahydrokannabinol, może dojść do zatrucia.

Stan opisywany jako zatrucie marihuaną może objawiać się m.in.:

  • przyspieszeniem tętna,
  • wzrostem ciśnienia krwi,
  • przekrwieniem spojówek,
  • bólem głowy,
  • gorączką,
  • uczuciem suchości w jamie ustnej,
  • wzrostem łaknienia – w mowie potocznej stan ten jest określany jako „gastrofaza”.

U niektórych osób mogą wystąpić też psychoza, zaburzenia lękowe i omamy. Zwykle dotyczy to osób, u których wcześniej zdiagnozowano zaburzenia psychiczne lub ze skłonnościami do nich.

Zobacz film: Po jakie narkotyki sięga dzisiejsza młodzież? Źródło: Stylowy Magazyn.

Skutkiem ubocznym długiego palenia marihuany jest zespół amotywacyjny. To stan powodujący zniechęcenie do działania, kontaktów w ludźmi, utratę zainteresowań i wycofanie z życia społecznego. Występują w nim:

  • zaburzenia snu,
  • apatia,
  • niechęć do kontaktów z innymi ludźmi,
  • zaburzenia pamięci,
  • zaburzenia koncentracji i trudności w przyswajaniu wiedzy,
  • zaburzenia percepcji, w tym percepcji czasu, synestezja,
  • trudności w rozwiązywaniu problemów i planowaniu,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • napady lęku, obniżenie nastroju, a nawet depresja.

Negatywne skutki palenia marihuany dotyczą także układu sercowo-naczyniowego. Ostre uzależnienie może powodować:

  • tachykardię,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • w skrajnych przypadkach przedawkowania prawdopodobnie zawał serca.

Długotrwałe stosowanie marihuany może powodować także odwrotne skutki – rozszerzenie naczyń krwionośnych i hipotensję, czyli niedociśnienie.

Przypuszcza się także, że marihuana negatywnie wpływa na układ oddechowy, powodując przewlekłe i nawracające infekcje, w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli. Skutki uboczne palenia marihuany to także wzrost ryzyka rozedmy płuc i wystąpienia zaburzeń oddychania oraz przewlekły kaszel.

U osób ze skłonnością do zaburzeń psychicznych marihuana może wywoływać objawy schizofrenii i psychozy, jeśli jest często zażywana w dużych dawkach. Może też nasilać objawy zaburzeń afektywnych dwubiegunowych oraz manie. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, by marihuana powodowała te choroby u ludzi zdrowych.

Skutkami ubocznymi palenia marihuany są obniżenie refleksu i zaburzenia w ocenie sytuacji związane z nieprawidłową percepcją. W związku z tym po zastosowaniu marihuany nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Pozytywne skutki palenia marihuany: rekreacja i marihuana medyczna

Marihuana skutki pozytywne daje w postaci rozluźnienia, uspokojenia czy wprowadzenia w stan euforii. Palenie rekreacyjnie jest jednak zabronione w Polsce i wielu innych krajach, ze względu na potencjalne negatywne skutki jej stosowania. Marihuana powoduje także synestezję. To zjawisko polegające na zdolności kojarzenia ze sobą wrażeń odbieranych przez różne zmysły, np. widzenie dźwięków czy czucie kolorów.

Pozytywne skutki stosowania marihuany wiążą się z medycyną. Medyczna marihuana jest stosowana w leczeniu bólu i nadmiernego napięcia mięśni u osób ze stwardnieniem rozsianym, może łagodzić przewlekłe bóle, zmniejsza też objaw nudności i wymiotów (stosowana szczególnie u osób poddających się chemioterapii i chorych na AIDS). Badania nad właściwościami leczniczymi marihuany są prowadzone głównie w Stanach Zjednoczonych, jednak ich tempo oraz zakres ograniczają aspekty prawne.

Wstępne badania wykazują, że marihuana może hamować rozwój raka piersi i glejaka mózgu, a potencjalnie również raka jelita grubego oraz raka skóry.

Dzięki pobudzaniu apetytu i zmniejszaniu nudności oraz wymiotów marihuana może wydłużać życie chorych na AIDS oraz poprawiać jego komfort.

Zobacz film: Czy czekolada uzależnia? Jak odzwyczaić się od jedzenia czekolady? Źródło: Wiem, co jem

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (6)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Anu 14.08.2019r.

Po 6 latach palenia moge powiedzec, ze jedynym minusem przez ktory chce zaprzestac to pocenie sie :) no i wiadomo, to nie jest tania rekreacja, gdy sie pali co dzien minimum gram ;]

Redakcja serwisu 06.12.2018r.

Nie jest dziwnym ilość negatywnych komentarzy, ponieważ temat marihuany jest bardzo kontrowersyjny.

Usa 12.11.2018r.

W USA nic nie jest ograniczone prawnie w większości stanów jest na receptę, a coraz więcej stanów legalizuje rekreacyjne użycie, gdzie nawet w Holandii nie jest legalna, a w USA tak

Stare 12.11.2018r.

Zaktualizujcie artykuł albo go usuńcie

kko 31.03.2018r.

A ja widzę, że manipulacja działa, pij dalej wodę pal pety, lepiej ci to wyjdzie :)

xyz 28.12.2017r.

widzę, że gimnazjalistom nie podszedł artykuł. Dobrze niech naucza sie na wlasnych błedach :)

Zobacz wszystkie 6 komentarzy
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej