Mannitol - co to za lek, jak działa i kiedy stosowany?

Fot: PIXOLOGICSTUDIOSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Mannitol to lek stosowany u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek. Lek zwiększa diurezę i ułatwia usuwanie z organizmu toksycznych związków. Ale to niejedyne zastosowanie leku. Kiedy jeszcze jest przepisywany?

Mannitol to lek stosowany u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek oraz obrzękiem mózgu. Lek zwiększa diurezy (częstotliwość oddawania moczu) w zapobieganiu i leczeniu oligurii w ostrej niewydolności nerek. Dodatkowo pomaga obniżyć ciśnienie śródczaszkowe, zmniejsza obrzęk mózgu, zmniejsza ciśnienie śródgałkowego, gdy nie można go obniżyć innymi sposobami, a także przyspiesza usuwania przez układ moczowy związków toksycznych, które znajdują się w organizmie. 

Mannitol - skład

Substancją czynną w leku jest mannitol. Dodatkowo w skład leku wchodzi woda do wstrzykiwania. Lek Mannitolma postać roztworu do wstrzykiwania.

Mannitol - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną leku. Farmaceutyk nie może być podany osobom, które mają zaawansowaną niewydolność nerek z bezmoczem, objawy zastoju w krążeniu płucnym lub obrzęk płuc, ­ krwawienie śródczaszkowe z wyjątkiem krwawień podczas kraniotomii. Lek nie może być stosowany przez osoby ciężko odwodnione, z postępującą niewydolnością nerek ze zwiększającą się oligurią i azotemią po rozpoczęciu kuracji lekiem. Przeciwwskazaniem do podania leku są także postępująca niewydolność serca, objawy zastoju w krążeniu płucnym po rozpoczęciu podawania mannitolu.

Szczególną ostrożność podczas stosowania leku trzeba zachować u pacjentów z niewydolnością nerek. W przypadku tych chorych zaleca się podanie tzw. dawki testowej.

Środki ostrożności należy zachować także w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W ich przypadku o zasadności przepisania leku może zdecydować jedynie lekarz prowadzący. Lek nie może być podawany również dzieciom poniżej 12 roku życia.

Mannitol - dawkowanie

Schemat przyjmowania leku i czas trwania terapii może ustalić jedynie lekarz i będą one zależały od schorzenia i stanu zdrowia danego pacjenta. Najczęściej jednak chorym podaje się 50 - 200 g/dobę, ale w ogromnej większości przypadków wystarczy podać 100 g na dobę, aby pojawiła się oczekiwana reakcja organizmu. Szybkość podawania ustala się zwykle na podstawie diurezy. Zaleca się utrzymanie oddawania moczu na poziomie co najmniej 30 - 50 ml/godz.

Lek może być podawany jedynie przez personel medyczny. Farmaceutyk podawany jest dożylnie.

Mannitol - interakcje z innymi lekami

Mannitol może wchodzić w reakcję z innymi lekami, dlatego pacjenci, którzy przyjmują jakieś leki muszą poinformować o tym lekarza. W szczególności dotyczy to osób, które stosują leki saluretyczne, z neomycyną oraz kanamycyną. Ten ostatni w połączeniu z Mannitolem może doprowadzić do głuchoty. Równoczesne przyjmowanie glikozydów naparstnicy z mannitolem podnosi ryzyko zatrucia naparstnicą związanego z hipokaliemią.

W przypadku pacjentów, którzy stosują inne leki moczopędne, w tym inhibitory anhydrazy węglanowej, konieczne może być dobranie odpowiedniej dawki. Ich niewłaściwe połączenie może nasilać działanie obniżające ciśnienie śródgałkowe.

W sytuacji, gdy konieczne będzie przeprowadzenie transfuzji, krew powinna zostać przetoczona inna żyłą.

Zobacz film i dowiedz się jak uniknąć problemów z nerkami:

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek Źródło: 36,6

Mannitol - działania niepożądane

Mannitol może wywoływać szereg działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą:

  • zastój w krążeniu płucnym; ­
  • zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej;
  • ­ kwasica; ­
  • suchość w jamie ustnej, zwiększone pragnienie; ­
  • nadmierna diureza, zatrzymanie moczu; ­
  • obrzęki; ­
  • niewyraźne widzenie; ­
  • drgawki; ­
  • nieżyt nosa; ­
  • ból ramion; ­
  • martwica skóry; ­
  • zakrzepowe zapalenie żyły; ­
  • dreszcze; ­ pokrzywka; ­
  • odwodnienie; ­
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi; ­
  • częstoskurcz; ­
  • bóle w klatce piersiowej podobne do dławicowych; ­
  • zastoinowa niewydolność krążenia;
  • ­ ból i podrażnienie żyły spowodowane zbyt szybkim podawaniem produktu leczniczego.
Data aktualizacji: 15.06.2020,
Opublikowano: 15.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej