Małopłytkowość krwi – spadek liczby płytek krwi. Przyczyny i metody leczenia

Fot: Sherry Young / fotolia.com

Małopłytkowość krwi, nazywana również trombocytopenią, wiąże się ze spadkiem liczby płytek krwi. Objawów tej skazy krwotocznej nie należy bagatelizować. Może prowadzić do skomplikowanych krwotoków. Aby ich uniknąć, należy podjąć odpowiednie leczenie.

Płytki krwi odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. To one odpowiadają za właściwy przebieg procesu krzepnięcia krwi. Jeżeli ich liczba jest zbyt niska, może się to wiązać z poważnymi zaburzeniami, które czasami prowadzą nawet do wykrwawienia i śmierci.

Małopłytkowość krwi

Trombocyty to morfotyczne składniki krwi pozbawione jądra komórkowego. Są mniejsze od innych składników krwi i nie mogą się poruszać. Pomimo tego są niezwykle ważne dla organizmu. Stymulują wzrost fibroblastów oraz mięśni gładkich i naczyń. Poza tym to właśnie one decydują o przebiegu procesu krzepnięcia krwi. Po przerwaniu ciągłości tkanek zlepiają się ze sobą i tworzą powłokę, zasklepiającą ranę. Następnie doklejają się do nich inne składniki krwi, tworząc skrzep. Do małopłytkowości dochodzi w momencie spadku liczby trombocytów poniżej normy. Przyjmuje się, że wynosi ona 150–300·109/l (150–300 tys./mm3).

Jakie są składniki krwi? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Przyczyny małopłytkowości

Trombocyty powstają w szpiku kostnym, więc w większości przypadków ich zmniejszona liczba świadczy o zaburzeniach jego pracy. Może do nich prowadzić terapia niektórych chorób onkologicznych, nowotwory szpiku kostnego i krwi (np. białaczka, szpiczak oraz chłoniak uderzający w układ immunologiczny). Małopłytkowość często obserwuje się w zespole nabytego niedoboru odporności (AIDS), infekcjach wirusowych, zakażeniach niektórymi bakteriami. Zaburzenie może również być związane z niewłaściwą dietą, ubogą w kwas foliowy i witaminę B12. Częstą przyczyną małopłytkowości są również zaburzenia pracy śledziony – to ona odpowiada za usuwanie niepotrzebnych składników krwi. Schorzenie wiąże się także z zaburzeniami krzepnięcia krwi, może je wywoływać szczepienie przeciw żółtaczce, zespół hemolityczno-mocznicowy, choroby autoimmunologiczne (np. choroba Werlhofa), a nawet stosowanie niektórych leków – w tym heparyny, chinidyny, sulfonamidy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych i soli złota.

Zobacz także: Hemofilia – przyczyny, objawy, jakie leczenie zastosować, dziedziczenie

Objawy małopłytkowości

Do przeprowadzenia podstawowego badania krwi powinno skłonić występowanie charakterystycznych objawów małopłytkowości. Należą do nich wybroczyny na powierzchni skóry, zasinienia, pojawiające się nawet w przypadku niezbyt mocnego uciśnięcia tkanek, częste krwawienia z nosa oraz przedłużające się krwawienia, które trudno zatamować. Czasami obserwuje się również krwiomocz, krew w kale i intensywne miesiączki.

Małopłytkowość samoistna

Jedną z chorób, której objawem jest mała liczba trombocytów, jest pierwotna małopłytkowość immunologiczna (choroba Werlhofa). Wiąże się ona z szybkim niszczeniem płytek krwi przez przeciwciała. Do objawów tego schorzenia zalicza się częste krwawienia z nosa i dziąseł, charakterystyczne wybroczyny na skórze i podatność na powstawanie siniaków, u kobiet długie, obfite miesiączki. Chorzy mają problemy z tamowaniem krwawienia. Występuje również dodatni objaw Rumpla-Leedego – po kilku minutach od nałożenia opaski na skórze powstają wybroczyny. W badaniu laboratoryjnym liczba trombocytów spada poniżej 100 000/μl, jednak może obniżać się do bardzo niskich wartości. Płytki odznaczają się krótką żywotnością i są zbyt duże.

Zobaczcie, jak powinny wyglądać prawidłowe wyniki morfologii krwi:

Zobacz film: Prawidłowe wyniki morfologii. Źródło: Bez recepty

Małopłytkowość w ciąży

Obniżona liczba płytek krwi wśród kobiet ciężarnych nie zawsze jest powodem do niepokoju. Najczęściej jest związana z przeniesieniem trombocytów do krążenia łożyskowego. Małopłytkowość w ciąży zawsze należy jednak uważnie obserwować. Jeżeli poziom płytek krwi gwałtownie spada, może doprowadzić to do niebezpiecznych powikłań w trakcie porodu. W takim przypadku kobiecie podaje się preparat uzupełniający płytki krwi. Lekarze różnie definiują ich niebezpiecznie niski poziom, decyzje dotyczące leczenia podejmowane są indywidualnie.

Leczenie małopłytkowości

Leczenie małopłytkowości jest zależne od przyczyny, która ją wywołała. W wielu przypadkach poziom płytek krwi reguluje się samoistnie. Jeżeli problemy spowodował określony środek lub preparat, należy go odstawić po konsultacji z lekarzem. Konieczne jest również podjęcie leczenia infekcji i zakażeń, które odpowiadają za małopłytkowość. W ciężkich stanach, w których doszło do niebezpiecznych krwawień wewnętrznych, należy podać koncentraty płytkowe lub kortykosteroidy. U niektórych chorych może okazać się konieczny przeszczep komórek krwiotwórczych. W terapii wykorzystuje się również leki z grupy glikokortykosteroidów. W niektórych przypadkach stosuje się transfuzję krwi. Ważnym elementem terapii jest ustalenie odpowiedniego jadłospisu. Dieta na małopłytkowość opiera się na produktach pochodzenia zwierzęcego. Niezwykle ważną substancją jest przede wszystkim witamina B12. Jej najlepszym źródłem są podroby oraz ryby. Oprócz tego występuje ona również w mleku, nabiale, wędlinach i serach. Dietę należy uzupełnić także o kwas foliowy – aby dostarczyć organizmowi jego właściwą ilość, należy spożywać warzywa zielonoliściaste: kalafior, szpinak, brokuły czy kapustę.

Zobaczcie, kto może zostać krwiodawcą:

Zobacz film: Kto może zostać krwiodawcą? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej