Macromax - dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje i skutki uboczne stosowania tego leku

Getty Images

Macromax to lek, który przepisuje się między innymi przy zakażeniach dróg oddechowych i skóry czy niektórych chorobach przenoszonych drogą płciową. Jak wygląda jego dawkowanie? Z jakimi skutkami ubocznymi trzeba się liczyć, biorąc ten preparat? Sprawdź.

Macromax to lek, który lekarze przepisują przede wszystkim w przypadku infekcji wywołanych drobnoustrojami, wrażliwymi na azytromycynę. Do grona tego typu zakażeń możemy zaliczyć między innymi infekcje zatok czy gardła, stany zapalne migdałków, zapalenia oskrzeli czy płuc, zakażenia ucha środkowego oraz zakażenia skóry, tkanek miękkich oraz układu moczowo-płciowego. Lek ten podaje się czasami również we wczesnym stadium boreliozy. Co ważne, Macromax zalicza się do grupy antybiotyków, czy preparatów wydawanych wyłącznie na receptę. Leczenie tym środkiem trwa przeważnie do 5-ciu dni.

Przeczytaj też: Czy leki roślinne pomogą w leczeniu boreliozy?

Macromax – dawkowanie

Jak stosować Macromax? Lek ten ma postać tabletek powlekanych i zażywa się go doustnie raz na dobę. Preparat należy przyjąć godzinę przed posiłkiem lub dwie po. Czy dawka ta może ulec zmianie? Oczywiście, jednakże decyzję tę musi podjąć lekarz. Medyk z pewnością będzie brał pod uwagę nie tylko stan chorego, ale także schorzenie z którym walczy, wiek i masę ciała.

Zazwyczaj jednak dorośli i dzieci (powyżej 45 kilogramów) będą przyjmować jedną tabletkę Macromax przez 3 dni. W przypadku wczesnego stadium boreliozy na recepcie będzie zapisana jedna dawka (1000 mg) i 4 dawki (500 mg), przyjmowane po jednej każdego dnia.

Jeśli Macromax zostanie przepisany osobom z trądzikiem pospolitym (jest to możliwe tylko w przypadku osób dorosłych), przez 3 dni stosuje się jedną tabletkę (500 mg), a później przez 9 tygodni jedną tabletkę raz na tydzień (500 mg).

A co z zakażeniami układu moczowo- płciowego, wywołanymi przez chlamydie? W takich przypadkach lekarz poleci przyjąć jednorazowo 1000 mg Macromax.

Przeczytaj też: Czy leki bez recepty są bezpieczne?

Macromax – przeciwwskazania

Kto nie powinien przyjmować Macromax? Bez wątpienia ci pacjenci, u których wykryto nadwrażliwość na azystomycynę, erytromycynę lub na inny antybiotyk, zaliczany do grupy makrolidów czy ketolidów lub też na substancję pomocniczą, występującą w tym środku. Z braniem Macromixu powinny wstrzymać się także kobiety w ciąży, ponieważ azytromycyna przenika do mleka matki. Jednakże w wyjątkowych przypadkach lekarz może postanowić inaczej.

Macromax z dużą ostrożnością powinni przyjmować chorzy z ciężką niewydolnością wątroby, a także ci, u których często dochodzi do zaburzeń rytmu serca.

Macromax – skutki uboczne

Przyjmowanie jakiegokolwiek leku wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Na jakie działania niepożądane należy się nastawić w przypadku zażywania Macromax?

Bardzo często pacjenci zażywający ten lek skarżyli się na biegunki. Często natomiast na bole głowy i brzucha czy wymioty. U niektórych chorych przyjmujących Macromax dochodziło także czasami do drożdżycy, zakażenia pochwy, zapalenia płuc, żołądka, jelit, błony śluzowej nosa i jamy ustnej. Poza tym odnotowywano także niekiedy zaburzenia oddechowe, jadłowstręt, nerwowość, bezsenność, senność, zaburzenia smaku i widzenia, uderzenia gorąca, duszności, krwawienie z nosa, zaparcia, wzdęcia, wysypkę, pokrzywkę, suchość skóry, nadmierną potliwość, świąd, bóle mięśni, gorączkę czy obrzęk na twarzy. Bardzo rzadko pacjenci wskazywali na pobudzenie, nadwrażliwość na światło, czy zaburzenia czynności wątroby.

Przeczytaj też: Leki rozkurczowe na jelita, brzuch, nerki i inne dolegliwości

Macromax – interakcje

Antybiotyku Macromax nie zależy łączyć z niektórymi lekami. W związku z tym podczas lekarskiej wizyty poinformuj swojego lekarza o preparatach, które zażywasz chwilowo lub od dłuższego czasu.

Macromax z pewnością nie powinien być przyjmowany razem z preparatami zawierającymi w składzie alkaloidy sporyszu, środków zobojętniających sok żołądkowy, leki z digoksyną i kolchicyną, astemizolem, alfentanylem, statyną czy cisaprydem. Poza tym niebezpieczne okaże się też połączenie z doustnymi środkami przeciwzakrzepowymi z grupy pochodnych kumaryny, cyklosporyną, ryfabutyną, teofiliną czy terfenadyną.

Zobacz też film: Jak uporządkować leki?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 01.06.2020,
Opublikowano: 01.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej