Łysienie telogenowe – przyczyny, charakterystyka, leczenie domowe

Fot. Manuel-F-O / Getty Images

Łysienie telogenowe ma mnóstwo przyczyn. Jest to wypadanie włosów w mechanizmie skrócenia fazy wzrostu na rzecz fazy spoczynku, czyli telogenu, włosów. Leczenie łysienia telogenowego to leczenie przyczyny wypadania włosów. Można wspomóc się domowymi sposobami.

Łysienie telogenowe to niebliznowaciejący mechanizm łysienia. Nadmierne wypadanie włosów wynika najczęściej z silnego stresu, nerwicy, porodu, zaburzeń hormonalnych, niedoborów witamin czy minerałów. Może występować u obu płci, jak i w każdym wieku. W leczeniu stosuje się maseczki z żółtka czy siemienia lnianego, kosmetyki wzmacniające włosy i minoksydyl.

Poznajcie rodzaje łysienia. Co stoi za wypadaniem włosów? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Rodzaje łysienia. Źródło: 36,6

Co to jest łysienie telogenowe?

W prawidłowym cyklu włosa wyróżnia się trzy główne fazy:

  • faza wzrostu (anagen),
  • faza pośrednia (katagen),
  • faza spoczynku (telogen).

Pierwsza faza może trwać nawet kilka lat, podczas gdy faza telogenu, czyli spoczynku, zajmuje zaledwie kilka miesięcy. W fazie wzrostu powinno znajdować się 80% włosów. Reszta to włosy w fazie pośredniej lub telogenowej. Włosy telogenowe są odporne na czynniki zewnętrzne, mimo iż utrzymują się krócej. Kiedy wypadają, w ich miejsce pojawiają się nowe włosy – anagenowe. Te z kolei są bardzo wrażliwe na czynniki szkodliwe, które mogą skracać fazę wzrostu włosów. Jeśli przeważać zaczynają włosy telogenowe, dochodzi do zjawiska łysienia telogenowego, czyli znacznego przerzedzenia włosów na głowie. Fizjologicznie człowiek traci do 100 włosów na dobę. W ich miejsce pojawiają się nowe. Przy właściwych proporcjach co do struktury włosów wypadanie jest niezauważalne.

Łysienie telogenowe – przyczyny

Łysienie telogenowe może wystąpić w każdym wieku. Najczęściej jego przyczyną są silny stres czy długotrwały stan napięcia nerwowego. Bardzo często do łysienia telogenowego przyczynia się pojedynczy, lecz silny stres organizmu, będący dla niego również sporym obciążeniem (zabieg operacyjny, poród czy rozległy uraz). Do łysienia telogenowego przyczynić się mogą również:

  • zaburzenia hormonalne, szczególnie tarczycy,
  • zatrucia,
  • niedobory witamin, żelaza, cynku,
  • zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, a więc niedobory żywieniowe,
  • leki, w tym np. heparyna, beta-blokery czy niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Uznaje się, że łysienie obejmuje obie płci. Jednak kobiety są zdecydowanie bardziej obciążone ryzykiem łysienia telogenowego niż mężczyźni. Statystycznie częściej się odchudzają, częściej zapadają na choroby tarczycy, stosują antykoncepcję hormonalną, a ponadto przechodzą ciąże i porody.

Dlaczego włosy wypadają? Odpowiedź znajdziecie tutaj:

Zobacz film: Dlaczego włosy wypadają? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile trwa łysienie telogenowe?

Po zadziałaniu silnego czynnika sprawczego łysienie telogenowe najczęściej mija po około 3 miesiącach. Po wykryciu przyczyny łysienia telogenowego i jej skutecznej eliminacji potrzeba co najmniej 6 miesięcy, by stan owłosienia uległ normalizacji.

Łysienie telogenowe a androgenowe

Łysienie może mieć wiele przyczyn, a to z kolei pozwala wyróżnić kilka rodzajów łysienia. Jednym z nich jest łysienie androgenowe, dotykające zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Charakteryzuje się nadmiernym wypadaniem włosów, wywołanym nadmiarem męskich hormonów, czyli androgenów. Jest więc to typ łysienia inny niż telogenowy, dochodzi w nim do oddziaływania androgenów na mieszki włosowe i ich uszkodzenia.

Leczenie łysienia telogenowego

Podstawą leczenia łysienia telogenowego jest usunięcie przyczyny wypadania włosów. Podstawą jest normalizacja poziomu hormonów tarczycy czy uzupełnienie niedoborów pokarmowych, a przede wszystkim zredukowanie poziomu stresu. W innym przypadku jakiekolwiek metody leczenia są nieskuteczne.

Osoby z łysieniem telogenowym sięgają chętnie po preparaty typu odżywki czy szampony wzmacniające, dostępne bez recepty. Są one bogate w wyciągi z ziół, jak skrzyp polny, cynk, witaminy, selen, zieloną herbatę. W leczeniu łysienia telogenowego sprawdzają się również domowe sposoby, których zaletą jest niski koszt i łatwość wykonania. Obejmują one maseczki z żółtek jaj kurzych, siemienia lnianego, drożdży. Istotne w kondycji włosów są właściwa dieta i ruch. Czasami, w przypadkach rozlanego łysienia, można zastosować zabieg przeszczepienia włosów.

Jakie są metody leczenia łysienia? Zobaczcie koniecznie:

Zobacz film: Łysienie - jak leczyć? Źródło: Klinika urody


Data aktualizacji: 24.10.2018,
Opublikowano: 24.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej