Loxon 2% - co to jest, ulotka, dawkowanie

Fot: ipopba / gettyimages.com

Loxon 2% jest preparatem, który zalecany jest, m.in. przy androgenowym łysieniu zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Loxon 2% działa pobudzająco na porost włosów i już po 2 miesiącach od rozpoczęcia kuracji można zauważyć zahamowanie wypadania włosów, a po 4 miesiącach od rozpoczęcia stosowania, na głowie pojawiają się nowe włosy. 

Loxon 2% - czym jest i w jakim celu stosuje się preparat?

Lek Loxon 2% jest lekiem w postaci płynu, który stosuje się bezpośrednio na skórę głowy. Preparat pobudza porost włosów, odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, działa silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Aby uzyskać zadowalające efekty, kuracja musi być systematyczna. Zahamowanie wypadania włosów obserwuje się już po około 2 miesiącach od rozpoczęcia stosowania preparatu, a porost nowych włosów uzyskuje się po 4 miesiącach leczenia Loxonem 2%. Maksymalny efekt kuracji następuje po około 12 miesiącach systematycznego stosowania leku.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu. Substancjami pomocniczymi są: glikol propylenowy, etanol 96%, woda oczyszczona oraz kwas cytrynowy.

Jak stosować Loxon 2%?

Lek Loxon 2% przede wszystkim należy stosować długotrwale i systematycznie, w innym wypadku kuracja może nie przynieść efektów. Efekty leczenia też nie przyjdą z dnia na dzień, lecz po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

Lek Loxon 2% stosuje się dwa razy dziennie bezpośrednio na skórę głowy. 1 ml płynu należy rozprowadzić w miejscu łysienia i wmasować w skórę. Najczęściej miejsca dotknięte łysieniem to szczyt głowy i zakola czołowe. Dozownik leku jest w formie rozpylacza, a objętość jednego rozpylenia płynu wynosi 0,1 ml, co oznacza, że jedna dawka (1 ml) to około 10 rozpyleń. Należy pamiętać, aby nie przekraczać dawki 2 ml w ciągu doby. Pamiętaj, aby po aplikacji leku na skórę głowy dokładnie umyć ręce.

Czy łysienie da się wyleczyć? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Łysienie - jak leczyć? Źródło: Klinika urody.

Zastosowanie większej dawki niż zalecana oraz jej pominięcie

Do tej pory nie sią znane przypadki przedawkowania substancji czynnej (minoksydylu) stosowanego miejscowo. Preparat Loxon 2% zawiera duże stężenie minoksydylu i przypadkowe połknięcie leku może wywołać objawy związane z ogólnym działaniem tej substancji. Do najczęściej występujących objawów należą:

W przypadku zaobserwowania podobnych objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W przypadku pominięcia aplikacji leku na skórę głowy, należy nanieść go jak najszybciej, jak jest to możliwe, z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się pora kolejnego zastosowania leku. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej aplikacji leku Loxon 2%.

Loxon 2% - możliwe działania niepożądane

Jeżeli po zastosowaniu leku Loxon 2% wystąki jakikolwiek z objawów podanych poniżej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być konieczna pilna pomoc medyczna:

  • Obrzęk twarzy, warg lub gardła, który utrudnia połykanie lub oddychanie. Może to być objaw ciężkiej reakcji alergicznej.

Częstotliwość tej reakcji jest nieznana i nie może być określona na podstawie dostępnych danych.

Rzadkimi objawami są (u 1 do10 na 10 000 pacjentów):

  • Reakcje skórne – podrażnienie skóry i świąd
  • Nadmierne owłosienie (w tym pojawienie się zarostu na twarzy u kobiet),
  • Miejscowy rumień,
  • Wysuszenie/łuszczenie się skóry głowy
  • Zwiększenie liczby traconych włosów
  • Rzadkie przypadki niedociśnienia.

Loxon 2% - ważne informacje przed zastosowaniem leku

Kiedy nie należy stosować leku Loxon 2%?

  • W przypadku uczulenia na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • W przypadku nadciśnienia tętniczego,
  • Leku nie należy podawać osobom poniżej 18 roku życia oraz powyżej 65 lat,
  • Leku nie należy stosować na uszkodzoną skórę głowy (stan zapalny, łuszczyca) oraz na ogoloną skórę głowy,
  • Leku Loxon 2% nie należy stosować wraz z innymi lekami podawanymi miejscowo. Takie leki jak, np. kortykosteroidy, tretynoina, ditranol oraz wazelina mogą zmieniać właściwości ochronne warstwy rogowej naskórka, co może prowadzić do zwiększonego wchłaniania minoksydylu do krwi i jego działania ogólnego,
  • Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować leku Loxon 2%.

Jeżeli podczas stosowania leku Loxon 2% wystąpi niedociśnienie, ból w klatce piersiowej, przyśpieszona akcja serca, omdlenia zawroty głowy czy obrzęk kończyn czy trwałego zaczerwienienia skóry głowy należy przerwać stosowanie leku oraz skontaktować się z lekarzem.

Osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub z zaburzeniami rytmu serca przed rozpoczęciem kuracji powinny zasięgnąć porady lekarza.

Jeżeli przez rok stosowania leku Loxon 2% nie będzie żadnych efektów leczenia, należy całkowicie przerwać kurację. 

Data aktualizacji: 02.10.2019,
Opublikowano: 02.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej